Środa, 30 Październik
Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana -

Reklama


Reklama

Skandal wokół budżetu. Biegły wie, kto stoi za fałszowaniem podpisów?


Śledczy z Olsztyna mają już opinię biegłego grafologa, który badał autentyczność złożonych podpisów na kartach do głosowania pod budżetem obywatelskim Szczytna z 2022 roku. Według biegłego cześć podpisów była sfałszowana. Czy ktoś usłyszy zarzuty?



- Rzeczywiście, taka opinia wpłynęła do prokuratora prowadzącego śledztwo, ale na razie zapoznaje się on z jego treścią, dlatego nie ujawniamy szczegółów – mówi prokurator Daniel Brodowski, rzecznik Prokuratora Okręgowego w Olsztynie. - Ale tak, z tej opinii wynika, że cześć podpisów w jakimś zakresie była podrobiona – dodaje.

 

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że sprawa może dotyczyć kilkudziesięciu podpisów. Biegły miał wskazać osoby, która mogły dokonać, jego zdaniem, tych fałszerstw. Tego jednak nie udało nam się potwierdzić. Są to tylko nieoficjalne doniesienia. Nie udało nam się też ustalić, na który, czy na które projekty budżetu oddano podrobione głosy.

 

Na razie postępowanie wciąż toczy się w sprawie. Czy ktoś usłyszy zarzuty?


Reklama

 

- To będzie zależało od analizy materiału dowodowego, którego kluczowym elementem jest właśnie opinia biegłego z zakresu grafologii – mówi prokurator Brodowski. - Myślę, że decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni.

 

Przypomnijmy. W październiku 2022 roku prokuraturę o możliwym popełnieniu przestępstwa powiadomili miejscy urzędnicy, którzy nie wykluczali, że doszło do przestępstwa. Podrabianie podpisów, głosownie za kogoś innego, to tylko część z zarzutów, które pojawiły się w doniesieniu.

 

Śledczy zabezpieczyli karty do głosowania oraz materiały z systemu komputerowego. Ruszyły żmudne przesłuchania i analizy dokumentów. Ówczesną edycję budżetu obywatelskiego wygrał pomysł Magdaleny Marczak i Roberta Dobrońskiego „Wybiegi dla psich pupili – park przy ulicy Pasymskiej oraz Małej Bieli”.

Reklama

 

Komisja weryfikacyjna mnóstwo głosów uznała za nieważne (w różnej liczbie na każdy z projektów). W skali dotychczas niespotykanej. Pojawia się więc pytanie, który z projektów otrzymał sfałszowane głosy i czy ich liczba miała wpływ na wyniki całego głosowania. Bo jeśli nie, to czy wygrany pomysł zostanie zrealizowany? Poprzedni burmistrz uznał bowiem, że ze względu na prokuratorskie dociekania psich wybiegów czasowo nie będzie, a przeznaczone nań pieniądze... się rozeszły. Wielu mieszkańców Szczytna jednak czeka na takie wybiegi dla psich pupili...

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama