Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Seniorzy wypierają dzieci ze szkoły w Kolonii, czy to dobrze? (Zdjęcia)


Całodobowy ośrodek opieki nad seniorami, czy osobami niepełnosprawnymi miałby powstać w budynku po szkole w Kolonii. To też co najmniej 15 miejsc pracy. We wtorek radni zapoznali się z propozycją, którą przedstawili gminie... przedstawiciele szpitala w Szczytnie - Beata Kostrzewa i Jarosław Wołosiński. Szpital ma też „chrapkę” na budynki po byłym Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie oraz po szkole w Jerutkach.Pojawiła się szansa na zagospodarowanie budynku po likwidowanej szkole w Kolonii. Placówka decyzją radnych przestanie istnieć z końcem sierpnia. Mieszkańcy wsi byli oburzeni takim obrotem sprawy i co jakiś czas dopytywali władze gminy, co stanie się z budynkiem szkoły. Na wtorkowym posiedzeniu komisji rady wójt Alicja Kołakowska mówiła, że budynkiem interesowały się, jak do tej pory, trzy podmioty – Caritas, firma chcąca utworzyć Dom Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszanie Sióstr Benedyktynek, które chciały w Kolonii utworzyć między innymi... szkołę. Niestety, projekty upadły.

 

- Cieszę się, że obiektem zainteresował się szpital powiatowy w Szczytnie, bo to nasza instytucja, która budzi zaufanie – mówi wójt Alicja Kołakowska.

 

Szpital chce, aby w Kolonii powstał całodobowy zakład opieki socjalnej na 30 osób.

 

- Byłby to ośrodek regionalny, właściwie dla całego województwa – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - To element większego projektu, który już realizujemy. W szpitalu powstaje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, w gminach Pasym i Wielbark działa już teleopieka, podobny system będzie uruchomiony też na terenie gminy Świętajno. Stacjonarny punkt opieki w Kolonii byłby kolejnym krokiem. Są na to rządowe i unijne pieniądz, dlaczego ich nie wziąć.

 

We wtorek z pomysłem zapoznali się gminni radni, którzy na początku choć dość sceptyczni, to z minuty na minutę byli projektowi przychylniejsi. Jarosław Wołosiński z firmy komercyjnej, która doradza szpitalowi w tym projekcie mówił, że budynek w Kolonii idealnie się na to nadaje.

 

- Choć pewnie musiałby zostać też rozbudowany. Mamy już wstępny projekt takiej rozbudowy – dodaje. - Planujemy tam na razie 30 miejsc stacjonarnych dla seniorów lub osób niepełnosprawnych. To praca dla 15 opiekunów, których zapewne szukalibyśmy w gminie Świętajno, może w samej Kolonii. Kwalifikacje nie byłyby tu najważniejsze, a bardziej chęć takiej pracy, bo to specyficzne zajęcie – dodał. - Ale oczywiście takie osoby musiałyby przejść odpowiednie kursy i szkolenia, które zapewniałby szpital. Ośrodek to bardziej opieka społeczna niż medycyna.


Reklama

 

Do pomysłu dość sceptycznie podchodzi sołtys wsi Beacie Nikołajuk.

 

- Najlepiej byłoby, jakby nasza szkoła po prostu została i działała – mówi „Tygodnikowi Szczytno”. - Czy taka opieka całodobowa to dobry pomysł? Tego naprawdę nie wiem, choć wiem, że są ludzi, którzy jej potrzebują. Sama mam pod opieką takie osoby w domu, przewlekle chore. Wiem z czym to się wiąże. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ważne jest też to, aby ten budynek nie stał pusty i nie niszczał. Myślę, że przedyskutujemy to z mieszkańcami Kolonii. Chcę poznać ich zdanie na ten temat. Bo to ich szkoła.

 

 

Budynek po byłym GOK w Świętajnie.

 

Niewykluczone, że szpital w Szczytnie „pomoże” odrestaurować i dwa inne niszczejące budynki w gminie Świętajno – po byłym GOK w Świętajnie i po szkole w Jerutkach. Tam mogłyby powstać świetlice środowiskowe i mieszkania chronione.

 

Budynek byłej szkoły w Jerutkach.

 

 

- Na takie rzeczy są pieniądze, a co ważne można je przeznaczyć na remonty i dostosowanie tych budynków do takich potrzeb – przekonywał Jarosław Wołosiński. - W tym przypadku jednak szpital może być partnerem, może pomóc przy pisaniu projektu i pozyskaniu pieniędzy, ale placówki musi prowadzić już sama gmina. W przypadku szkoły w Kolonii najprawdopodobniej obiekt musiałby być wydzierżawiony szpitalowi, lub nawet przekazany lub odsprzedany – dodał.

Reklama

 

Radni z Kolonii dopytywali co z biblioteką, czy świetlicą wiejską działającymi w szkole w Kolonii w przypadku utworzenia tam zakładu opieki.

 

- Biblioteka pozostanie w Kolonii, ale będzie w innym budynku, a świetlica będzie musiała mieć utworzone samodzielne ogrzewanie – uspakajała wójt Kołakowska. - Proszę radnych o przemyślenie tej propozycji. Myślę, że jest to pomysł, który wszystkim da korzyści.

 

Inwestycja miałaby być realizowana już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pod warunkiem, że samorządowcy ze Świętajna ja zaakceptują.Komentarze do artykułu

John Wayne

Władza z mieszkańcami się nie liczy. Jerutki jasno wypowiedziały się na temat zagospodarowania zabytkowej szkoły.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama