Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Ryby zabił brak tlenu. "Prawdopodbnie"...


Wójt Gminy Dźwierzuty, Dariusz Tymiński wydał komunikat w sprawie śniętych ryb w Jeziorze Rańskim. Przyczyną zjawiska okazała się przyducha.



O ławicach śnętych ryb w Jeziorze Rańskim pisaliśmy już w dwóch poprzednich numerach TS. Mimo początkowych obaw, okazało się, że problem dotyczył tylko Jeziora Rańskiego, nie zaś jeziora Słupek, choć i te sprawdziły odpowiednie służby.

 

Według gminnego komunikatu i oceny inspektorów z olsztyńskiego WIOŚ prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb była przyducha.

 

Niefachowcom wyjaśniamy, że przyducha oznacza znaczne ograniczenie rozpuszczonego w wodzie tlenu lub jego brak. Może to w skrajnych przypadkach prowadzić do masowego wymierania organizmów, jak w przypadku śnięcia ryb w jeziorze Rańskim.


Reklama

 

Specjaliści mówią, że choć zawartość tlenu w wodzie jest zależna od wielu czynników, to kluczowym jest temperatura. Im wyższa, tym niższa rozpuszczalność tlenu.

 

Ciekawostką jest, że najbardziej narażone na przyduchę gatunki ryb to te najbardziej cenione, jak pstrąg potokowy, sandacz, miętus, węgorz, sielawa, czy sieja. Na niską ilość tlenu w wodzie bardziej odporne są karpiowate: lin, karp bądź karaś.

Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama