Język polski, matematyka, język angielski – z tymi przedmiotami i w tej kolejności uczniowie najstarszych klas szkół średnich będą się zmagać przez trzy dni, poczynając od 4 maja. Później przyjdzie czas na inne przedmioty. W trzech szczycieńskich zespołach szkół do egzaminu maturalnego podejdzie ponad 340 młodych ludzi. Najwięcej, bo 144, w „Sobiechu”. O tegorocznych maturach mówi dyrektor Monika Chorążewicz.
Czy i jakie zmiany wprowadzone zostały w systemie egzaminacyjnym?
Przede wszystkim nie ma egzaminów ustnych, nawet z języków obcych. W tym przypadku wprowadzony jest tylko jeden wyjątek i dotyczy maturzystów, którzy będą się ubiegać o przyjęcie na uczelnie zagraniczne. Wtedy, na wniosek takiego ucznia, który też udowodni swoje dążenia co do dalszej edukacji, zorganizowany będzie egzamin ustny z języka obcego.
Tajemnicą poliszynela jest, że dobre oceny, które wielu uczniów zaczęło nagle dostawać, należą się ich rodzicom czy internetowi. Inaczej mówiąc zdalne nauczanie spowodowało, że z rzetelnością zdobywania wiedzy było różnie, a to matura wykaże...
Niekoniecznie, bo ze względu na specyfikę nauczania w tym roku szkolnym wymagania maturalne również zostały obniżone. Jak dalece – trudno powiedzieć, ale zapewne można będzie to dostrzec porównując tegoroczne arkusze egzaminacyjne z wcześniejszymi.
Główne zasady sanitarne, to...
Uczniowie w salach egzaminacyjnych będą siedzieć w odległości 2 metrów od siebie. Przychodząc do szkoły i wchodząc do sali mają obowiązek mieć założona maseczkę. Mogą ją zdjąć, gdy już zajmą miejsce przy stoliku. Jeśli jednak w trakcie egzaminu do ucznia będzie się zbliżał, podejdzie nauczyciel, członek komisji egzaminacyjnej, wówczas uczeń musi tę maseczkę założyć. Noszenie maseczek obowiązuje, oczywiście, także nauczycieli.
Pechowi maturzyści, bo przy odległości 2 metrów „wymiana” wiedzy będzie bardzo utrudniona...
Wymiana czegokolwiek, nawet ta zwykle akceptowalna. Każdy maturzysta musi więc pamiętać, że nie pożyczy długopisu od koleżanki, jeśli jego własny się wypisze, ani kalkulatora, ołówka czy cyrkla. Każdy musi być samowystarczalny. I niestety, maturzyści nie będą mogli korzystać z psychologicznego wsparcia ulubionych maskotek czy innych gadżetów, co w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Będzie im wolno mieć ze sobą jedynie napój, niewielką butelkę np. wody mineralnej.
Będą testy, kontrola czy któryś z uczniów czy członków komisji nie jest akurat chory?
Aktualne wytyczne tego nie przewidują. Aczkolwiek uczeń, który w dniu matury przebywa na kwarantannie bądź w otoczeniu, gdzie osoby (rodzina) objęte są kwarantanną lub izolacją, w egzaminie uczestniczyć nie może. Będzie zdawał maturę w czerwcu, w tzw. drugim terminie. Musi złożyć o to wniosek, a kuratorium wyrazić zgodę. To formalność, jeśli przyczyną nieprzystąpienia do matury są kwestie związane z pandemią. Nauczycieli, ale i uczniów, którzy przeszli szczepienia lub są ozdrowieńcami, to wykluczenie nie obejmuje.
Z naszych informacji wynika, że w ramach akcji szczepienia nauczycieli temu zabiegowi poddało się około 60 procent pedagogów. Czy to nie utrudnia powoływania komisji?
Niekoniecznie, W naszej szkole będzie ich aż siedem. Zgodnie z zasadami komisja składać się może z dwóch osób (jednej z naszej szkoły i jednej – z innej placówki), gdy grupa egzaminowana składa się z mniej niż 30 uczniów. Gdy grupy są liczniejsze, wówczas na każde kolejne 25 osób egzaminowanych przypada jeden dodatkowy członek komisji. W naszej szkole, nazwijmy to – podstawowa grupa maturzystów to 80 osób, które będą pisały egzaminy w sali gimnastycznej. Pozostali maturzyści będą rozdzieleni na różne grupy, np. uczniowie o specjalnych potrzebach, dla których muszą być zapewnione odpowiednie warunki.
Przewiduje pani jakieś problemy?
W kwietniu przeprowadziliśmy próbne matury, więc uczniowie właściwie wiedzą, czego mogą się spodziewać, jak się muszą zachowywać, jakie rygory przestrzegać. Myślę, że nie powinno być problemów.
Pozostaje więc spokojnych egzaminów życzyć członkom komisji, a uczniom – połamania piór.
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46