Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie włączył się do ogólnopolskiej akcji zwalczania ubóstwa menstruacyjnego. Inicjatywa nazwana „Różową skrzyneczką” ma zapewnić łatwy dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej dla dziewczynek i kobiet w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Od początku roku szkolnego wraz z firmą Vuokkoset z ramienia Samorządu Uczniowskiego szkoła wspiera ogólnopolską akcję zwalczania ubóstwa menstruacyjnego. Obecnie skrzyneczki, przeciwdziałające skutkom ubóstwa menstruacyjnego, są umieszczane przede wszystkim w szkołach, ale również w bibliotekach i innych miejscach w przestrzeni publicznej w dużych i małych miejscowościach.
Inicjatorki akcji w Szkole Podstawowej nr 3 w Szczytnie.
W jaki sposób różowe skrzynki przeciwdziałają skutkom wykluczenia menstruacyjnego?
Skrzyneczka jest otwarta dla każdego, kto potrzebuje skorzystać z jej zasobów bądź ma ochotę wesprzeć akcję, zostawiając w skrzynce produkty higieniczne. Staramy się, aby skrzynki były umieszczone w widocznym, a jednocześnie dyskretnym miejscu. Różowa Skrzyneczka jest stworzona przede wszystkim dla dziewczyn, dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym. Ich sytuacja ekonomiczna jest trudna, przez co comiesięczny zakup podpasek to dla nich wydatek, który wiąże się z wyrzeczeniami i stresem. Niestety pomimo, że żyjemy w rozwiniętym kraju, wykluczenie menstruacyjne wciąż funkcjonuje i nadal zdarzają się sytuacje, gdy młoda kobieta nie jest edukowana w rodzinie pod kątem przygotowania do menstruacji i nie posiada środków na comiesięczny zakup podpasek.
Skutkuje to czasami tym, że dziewczynka aby nie narażać się na dyskomfort musi pozostać w domu i opuścić lekcje.
- Uważamy, że szkoła również w tym względzie powinna zapewnić swoim uczennicom wsparcie, zamiast udawać, że taki problem jak ubóstwo menstruacyjne w Polsce nie występuje – można przeczytać na internetowej stronie SP3. - Bardzo ważne jest dla nas zmniejszenie wykluczenia w tym temacie i zapewnienie każdej kobiecie dostępu do wysokiej jakości higieny podczas miesiączki, bez narażania się na upokorzenie i poczucie wstydu.
Na stronie zostały też przytoczone dane statystyczne:
Czy wiesz, że ...
21% uczennic w Polsce musi opuścić zajęcia szkolne z powodu braku podpaski.
Około 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.
Pomóż nam to zmienić! Walcząc z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym – apeluje samorzad uczniowski. - Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowej skrzyneczce znajdziesz darmowe podpaski i tampony. Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!
W jakich sytuacjach przejawia się ubóstwo menstruacyjne w Polsce?
Różowa Skrzyneczka to nie tylko odpowiedź na zjawisko ubóstwa menstruacyjnego; jest również niezwykle pomocna, gdy okres pojawi się „nie na czas”. Wszystkie kobiety wiedzą, jak duży niepokój wywołują takie sytuacje. Chcemy potraktować je poważnie i wspierająco, nie zapominając przy tym, że jest to naturalna funkcja organizmu, której nie trzeba się wstydzić, a wręcz przeciwnie. Dlatego, poza łatwym dostępem do środków higienicznych, zależy nam także na szerszej edukacji w przestrzeni publicznej na tematy związane z dojrzewaniem dziewcząt i menstruacją. Chcemy wspólnie małymi krokami zmieniać podejście do menstruacji na godne, niewykluczające nikogo i pozbawione stygmatyzacji. Jesteśmy niezwykle wdzięczni firmie Vuokkoset, która wraz z nami wspiera inicjatywę Różowej Skrzyneczki, zaopatrując w środki higieny osobistej coraz więcej miejsc w naszym kraju, tym samym zwalczając ubóstwo menstruacyjne w Polsce.
Źródło tekst i foto: SP3 w Szczytnie.
Glupie. tlumaczenie W tym wieku to każdy rok życia to prezent od losu Uroczystość powinna odbywać sie w danym roku
Joanna
2025-07-05 13:05:39
Brawo Trenerze. Wielki szacunek
Robert Częścik
2025-07-05 10:42:43
Hunter jak zawsze sztos, Pidżama Porno, Farben Lehre i Koniec Świata - świetny wybór, wreszcie dobra muzyka na scenie ????
Marcin
2025-07-05 10:09:15
Takie koncerty że za darmo bym nie poszedł a co dopiero za bilety. Już rok temu było słabo, wszyscy liczyli na zmiany i powrót koncertów na Plac Juranda. A jedyne co zmienili to nazwę i dali bilety.
Były mieszkaniev
2025-07-04 13:58:32
Na tej trasie prawie nikt. Nie trzyma odstępów. Jazda na zderzaku to oprócz wyprzedzania na ciągłej największe zagrożenie
M
2025-07-04 09:55:48
Gdzie mogę kupić bilet na sobotę?
Mateusz Mati
2025-07-04 09:34:04
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55