Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

Rowerem do przyszłości. Rusza projekt rowerowej magistrali ze Szczytna do Nowych Kiejkut za 5 mln zł


Rusza projektowanie ścieżki rowerowej łączącej Szczytno być może nawet z Nowymi Kiejkutami. Szczytno przeznaczy na ten cel 5 mln zł. Ścieżka ma biec przy drodze wojewódzkiej w kierunku Roman.- Odbyło się już pierwsze spotkanie z Karolem Gumińskim z Zarządu Dróg Wojewódzkich, który będzie prowadził tę inwestycję – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Ścieżka ma biec od skrzyżowania z drogą krajową przy cmentarzu i dalej w kierunku Roman do nowego cmentarza. Koncepcja jest taka, że po jednej stronie ma być ścieżka piesza, a po drugiej rowerowa, ale może uda się umieścić wszystko po jednej stronie – dodaje burmistrz.

 

 

Mimo że inwestuje miasto Szczytno do projektu burmistrz zaprosił też starostę oraz wójtów gmin Szczytno i Dźwierzuty.

 

- A to dlatego, że te 5 mln zł, które mamy, to wygrana za trzecie miejsce w wojewódzkiej części konkursu Rowerowy Maj. Warunek jest taki, że możemy je wydać na ścieżki rowerowe przy drogach wojewódzkich. W Szczytnie jest to tylko ul. Mrongowiusza, stąd łączymy siły z innymi samorządami - wyjaśnia.


Reklama

 

Za miejskie pieniądze ma powstać około 8 km ścieżki. Tworzona jest właśnie dokumentacja na odcinek Szczytno - Romany, ale jeśli wystarczy pieniędzy (albo dołożą się inne samorządy) może pobiegnie dalej, do Nowych Kiejkut. Inwestycja ma być zrealizowana jeszcze w tym roku.

 

Rowerowy Maj to zainicjowana przez samorząd gdański największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów.

 

Zasady kampanii są bardzo proste: wystarczy, by przez jeden miesiąc każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel docierał na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce.

Reklama

 

W edycji 2023 w kampanii uczestniczyło 41 polskich miast, w tym Szczytno. W naszym mieście włączyło się 5 placówek, a w nich 100 klas/grup. Zarejestrowano 7312 przejazdów wykonanych przez 301 aktywnych uczestników akcji. Można więc przyjąć, że to właśnie im Szczytno już zawdzięcza 5 mln zł i niebawem będzie zawdzięczało ścieżkę rowerową co najmniej do Roman. A to tylko trzecie miejsce... Zbliża się kolejny maj, a z nim szansa na miejsce pierwsze i większe pieniądze dla miasta.Komentarze do artykułu

Rowerzysta

A może tak przyłączyć się do Rowerowej Pętli Mazurskiej. Wtedy przyciągniemy turystów do miasta. Chyba o to chodzi, aby miasto się rozwijało.

andrew

lepiej zrobić dobrą drogę w Nowym Gizewie

Kowal

A co z drogami rowerowymi w Szczytnie? Kiedy będzie można bezpiecznie jeździć na rowerze po Szczytnie? Szczytno jest małe, dałoby się wszędzie dojechać rowerem w ciągu 10 minut. Odciążyłoby to nasze drogi, mamy przecież teraz w Szczytnie korki, jest za dużo samochodów, trzeba dążyć do tworzenia bezpiecznych dróg rowerowych, ułatwiać im poruszanie się na rowerze. Dlaczego Burmistrz Szczytna nie rozwija najpierw Szczytna? Co nie znaczy, że ścieżki rowerowe do okolicznych miejscowości, nie są potrzebne, ale nie są ważniejsze niż te w Szczytnie.

Kamil

Panie Mańkowski pan pracuje na rzecz miasta czy gminy? Już Łachacz pana lewa ręką pracuje na rzecz PSL? Kiedy i kto zacznie pracować na rzecz miasta?

Bogus

I po co w Szczytnie jest już duża takich ścieżek, lepiej by poprawili komunistyczne chodniki. Panie burmistrzu taka kampania wyborcza nie chwyci.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama