Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

„Romantycy” niszczą uprawy słonecznika, apel młodego rolnika


Tak wygląda moje pole słoneczników (widoczne na zdjęciach), ale powoli zaczyna zamieniać się w pobojowisko – mówi z żalem Damian Krajza, rolnik z Łuki. - Codziennie zatrzymuje się tam nawet 40 aut, niektórzy robią sobie zdjęcia i z tym nie mam problemu, ale gros ludzi wycina moje rośliny. Pole zaczynać być łyse...

 Pan Damian to zaledwie 17-letni rolnik.

 

- Pomagam tacie, a poza tym powoli przygotowuję się do przejęcia gospodarki – mówi z uśmiechem. - Naprawdę to lubię.

 

Słoneczniki na polu w Łuce to eksperyment. Rodzina pana Damiana zasiała tam tą rośliną aż 15 hektarów gruntów. Znajdują się tam też poletka doświadczalne.

 

- Sprawdzamy, która odmiana najlepiej wpisze się w nasz północny krajobraz – wyjaśnia młody rolnik. - W naszym regionie nikt słonecznika pod olej nie sieje. My zdecydowaliśmy się zaryzykować.


Reklama

 

Dziś areał wygląda imponująco. Słoneczna łąka budzi wyobraźnię. Wiele osób jadąc drogą Wielbark – Rozogi, czy Lipowiec – Rozogi zatrzymuje się w Łuce i...

 

- I tu się zaczyna kłopot – mówi ze smutkiem młody rolnik. - Część osób robi tylko zdjęcia i z tym nie mam problemu, ale ostatnio coraz więcej przejeżdżających wycina słonecznik, niszczy mi uprawę – żali się. - Napisałem na facebooku nawet specjalne posty z prośbą, aby tego nie robić, ale niewiele one niestety dały. Dlatego zwróciłem się o pomoc i nagłośnienie tej sprawy za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno”.

 

Reklama

 

Pan Damian przyznaje, że słoneczniki wyglądają atrakcyjnie i niektórych „romantyków” kuszą do ich wycinania.

 

- I to też jestem w stanie zrozumieć, ale naprawdę, gdy dziennie zatrzyma się 40 aut i każdy wytnie po parę sztuk, to moje pole za chwile zrobi się łyse – mówi. - Proszę o uszanowanie naszej pracy. A jeśli już ktoś naprawdę chce takie słoneczniki, to niech po prostu przyjedzie do mnie, zapyta, mamy miejsca na rogach pola, które są przeznaczone pod taką wycinkę i sami podarujemy parę tych pięknych roślin.Komentarze do artykułu

Polak

Niestety ale duzo tuch szmaciarzy nie szanuje rolniczej pracy i trudu.takiemu powinno sie wejsc do domu i wziac co popadnie ..

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama