Materiał wyborczy. Rafał Wilczek kandyduje do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Jego cel to powiat szczycieński i Mazury Południowe silne w województwie. - Na szczeblu samorządowym najważniejszy jest dialog i współpraca – mówi. W sejmiku chce walczyć o środki na rozwój naszego regionu. Ważna jest dla niego edukacja, bezpieczeństwo i rozwój zielonej energii.
Dlaczego zdecydował się pan na kandydowanie do sejmiku województwa?
W sejmiku zapada wiele decyzji ważnych dla naszego powiatu. Między innymi dotyczących dysponowania środkami unijnymi. Silna reprezentacja w sejmiku niesie za sobą dodatkowe możliwości dla naszego regionu. Chciałbym, aby nasz powiat i Mazury Południowe otrzymały rangę na jaką zasługują na tle województwa, a niestety jesteśmy pomijani w wielu kwestiach.
Wspomniał pan o powiecie silnym w województwie. Co ma pan na myśli?
Powiat szczycieński jest jednym z największych w województwie. To na naszym terenie znajduje się lotnisko. Konieczne są działania, które pozwolą rozbudować infrastrukturę, tak aby w pełni wykorzystać nasz potencjał. Zarówno z zakresie turystycznym, jak i gospodarczym. Do tego potrzebny jest nasz silny głos w województwie.
Jakie są pana trzy najważniejsze cele?
Wsparcie młodych poprzez dobrą edukację na poziomie szkół średnich. Tak aby rozwijały się placówki kształcące w zawodzie. Potrzebny jest rozwój zaplecza szkolnego, tak aby zdobywane kompetencje były na wysokim poziomie.
Ważny jest dla mnie rozwój sieci drogowej w obszarze dróg krajowych i wojewódzkich. Musimy działać na rzecz budowy obwodnicy Szczytna i skomunikowania jej z lotniskiem. Rozwój okołolotniskowej strefy inwestycyjnej. Jeżeli będziemy w nią odpowiednio inwestować i rozwijać to mamy realne szanse na pozyskanie przedsiębiorców, którzy stworzą u nas miejsca pracy, co przełoży się na cały powiat.
A co ze zdrowiem?
Jest kluczowe dla każdego z nas. Dzisiaj mamy możliwość doposażania szpitali powiatowych, takich jak nasz w Szczytnie w nowoczesny sprzęt. Musimy jednak działać również w zakresie pozyskiwania specjalistów, tak aby opieka była na wysokim poziomie. Myślę, że działając na szczeblu wojewódzkim, opracowując plan działania, mamy szansę w tej kwestii zrobić wiele dobrego. Zależy mi na lepszej dostępności do badań profilaktycznych dla wszystkich ze szczególnym naciskiem na dzieci.
Dzisiaj dużo mówi się o ekologii, jaki jest pana pogląd?
Uważam, że podejmowanie działań chroniących środowisko jest szczególnie ważne, zwłaszcza dla nas. Przyroda jest naszym atutem, więc musimy się też na niej skupić. Inwestycje w odnawialne źródła energii są przyszłością. Dzisiaj nie tylko indywidualni mieszkańcy powinni z tego korzystać, ale również samorządy. OZE na budynkach użyteczności publicznej to dbanie o środowisko i budżet. Na to będą środki w nowej perspektywie unijnego finansowania. Ja chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na to, że przyroda i ekologia są doskonałą bazą do budowania marki regionu. To na tym możemy rozwijać turystykę jako gałąź lokalnej gospodarki.
Specjalizuje się pan w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, co w tym temacie należy zrobić?
Sejmik województwa to miejsce, w którym redystrybuuje się środki unijne. Dzisiaj głośno mówi się o odblokowanych dużych środkach z Krajowego Planu Odbudowy, które musimy szybko, bo do 2026 r., wykorzystać czy też o nowych funduszach z programów europejskich. Zamierzam zadbać o odpowiedni strumień środków unijnych kierowanych do naszego powiatu, gmin, miast i wsi. Jednak to od samorządów i przedsiębiorców będzie zależało czy odpowiednio je wykorzystają. Ale już teraz wiem, że mamy lokalnych liderów, którzy są w stanie sobie z tym poradzić.
Wszystko jest w naszych rękach, a wyraz tego wykażemy 7 kwietnia przy urnach wyborczych.
Rafał Wilczek, kandydat do Sejmiku
Lista - Trzecia Droga
pozycja nr 2
Materiał opłacony przez KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25