Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Przejście na dietę, a obniżone samopoczucie - Jak jedzenie wpływa na nastrój?


Jak jedzenie wpływa na samopoczucie? Czy wiesz, że poczucie szczęścia, smutku, złości, braku sił lub ich przypływ zależy nie tylko od tego, co dzieje się w Twoim otoczeniu, od relacji, pory roku, ale także od tego, co jesz? To co jesz i pijesz, czyli to czym odżywiasz swoje ciało, może przyczyniać się do depresji, szczęścia, braku sił cz chęci działania. W medycynie potocznej można spotkać się ze stwierdzeniem, że jelita są drugim mózgiem naszego organizmu. Jak to dokładnie działa?


  • Data:

Jesień i zima to czas kiedy brakuje nam słońca - w praktyce witaminy D, ale nie tylko. W tym okresie również może brakować nam ruchu na świeżym powietrzu, a jak wiemy aktywność fizyczna idzie w parze z dobrym samopoczuciem. Zimno, ciemno i potocznie mówiąc: chce się tylko czekoladę jeść. Otóż nie jest to najgorsze wyjście, jeśli wybierzemy surowe kakao, które wpływa zdecydowanie dobrze na nasze samopoczucie,, Jednak dużo cukru tylko na chwilę podnosi nasz poziom energii. Dużo lepiej jest postawić na węglowodany złożone. Jak widać jedzeniem możemy poprawić lub zepsuć sobie humor, a także dodać energii.

 

Co jeść, żeby poprawić sobie humor?

Serotonina to hormon tkankowy i neuroprzekaźnik o działaniu przeciwdepresyjnym, który wprowadza w dobry i relaksujący nastrój, zwiększa satysfakcję i chęć do działania, ale także wpływa na jakość snu, nastrój i regulację apetytu. Serotonina jest syntetyzowana z pokarmów bogatych w tryptofan, zwłaszcza w połączeniu z węglowodanami, ponieważ jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że nasz organizm nie jest w stanie sam go syntetyzować, więc potrzebuje zewnętrznych źródeł suplementowania. Z tego powodu musimy upewnić się, że jest dostarczany z właściwymi produktami.

 

Głównymi źródłami tryptofanu są:

● ziemniaki

● fasola

● śliwki

● zielone warzywa

● sery

● jaja

● pestki dyni

● ryby

● otręby

 

Aby tryptofan dotarł do mózgu, gdzie jest przekształcany w serotoninę, potrzebne są węglowodany złożone, dlatego włączenie do codziennej diety produktów pełnoziarnistych wpływa na poprawę naszego nastroju. Na syntezę serotoniny wpływa również witamina B6, której obficie występują w zielonych warzywach – zwłaszcza w szpinaku, zielonej fasoli, a także w kapuście.

 

Dopamina to hormon, a także neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uczucie szczęścia, radości, chęci do działania i dążenie do celu. Do jej produkcji i uwalniania w organizmie potrzebna jest kolejny aminokwas - tyrozyna.

 

Źródłem tyrozyny jest dieta bogata w białko, ponieważ tyrozyna występuje w:

● mięsie,

● jajkach,

● przetworach mlecznych, takich jak twarogi, jogurty, kefiry i maślanki

● fasoli,

● grochu,

● soczewicy,

● ciecierzycy,

● soi,

● zielonych warzywach liściastych.

 

Jak przygotować sobie dietę wspierającą samopoczucie?

Jak więc możemy wesprzeć produkcję hormonów szczęścia w organizmie? Nie potrafi zakochać się na żądanie i nie zawsze jest w stanie uczestniczyć w zajęciach fizycznych. Najprostszym sposobem jest włączenie do diety dużej ilości zróżnicowanych produktów.

 

Jest na to kilka bardzo dobrych sposobów.

● Świetnym pomysłem jest rezygnacja z dań fast food i przygotowywanie posiłków w zaciszu domowym korzystając z przepisów na zdrowe jedzenie. Przepisy można znaleźć w książkach, internecie.

● Można umówić się na spotkanie z dietetykiem, który ułoży dietę dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości.

● Można też skorzystać z gotowych, profesjonalnych rozwiązań cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa załatwi sprawę. Jest to świeże, zdrowe posiłki przygotowane przez dietetyków oraz zdrowie dostarczone pod drzwi Twojego domu lub blat biurka. Dieta pudełkowa to rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że jesteś tym co jesz, potrzebują zmian na lepsze, rozumieją, że suplementy diety są czasem potrzebne, ale kanwę dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego stanowi pożywienie, które dostarcza się systematycznie.



Komentarze do artykułu

Sabina

Diety nie są dla mnie, mieszkam sama i nie chce mi się gotować. Średnio raz w tygodniu zamawiam jedzenie przez roomservice. Lubie próbować nowych smaków, a i gastronomię wspieram w ten sposób ;)

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama