Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Płoną lasy, czy czeka nas taki kataklizm, jak w Grecji, Francji? (rozmowa „TSZ”)


Największy pożar od ponad 10 lat. Nawet 200 tysięcy złotych – takie mogą być łączne straty i koszty akcji gaśniczej pożaru lasu w okolicy Nowin. To wstępna kwota, bo szacowanie wciąż trwa. Jakie szkody ogień wyrządził przyrodzie, będzie wiadomo dopiero wiosną przyszłego roku. W akcji gaśniczej, która trwała aż 31 godzin brało udział ponad 80 osób, strażaków i leśników. Czy to było podpalenie? Tego nie można wykluczyć. Na temat pożaru rozmawiamy z Mariuszem Karpińskim, zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa SzczytnoPożar lasu w okolicy Nowin przypomina ogromne pożary lasów w Grecji, czy Francji. Czy nam też grozi taki kataklizm?

 

Na chwilę obecną nie. Nasze lasy leżą na innej szerokości geograficznej i są bardziej zielone, bardziej soczyste, nawodnione, tak bym to ujął. Poza tym mamy inny system ochrony przeciwpożarowej. Skuteczny. Co pokazał pożar w Nowinach. Strażacy zawodowi, ochotnicy, leśnicy, dodatkowo monitoring lotniska... O tym systemie mówią sami strażacy, którzy brali udział w akcjach w Szwecji, Francji, czy Grecji. U nas działa to naprawdę dobrze. Pożar w okolicy Nowin była to konsekwencja kilkutygodniowej suszy, braku opadów w naszym regionie.

 

Czy to oznacza, że las zapalił się sam?

 

Oj, niestety nie. Takie pożary to efekt ludzkiej działalności, ale niekoniecznie świadomego podpalenia. Ktoś mógł przypadkowo zaprószyć ogień. Rzucony niedopałek, czy iskra z samochodu... Przy takiej suszy, jaką mieliśmy w ostatnich tygodniach, naprawdę niewiele trzeba. Ogień powstał w miejscu, gdzie sporo osób się kręci, ale też mógł się rozwijać przez nikogo nie zauważony. Szczęście, że czujnością wykazał się pracownik lotniska. Nie było wiatru, dzięki temu pożar dotknął poszycie leśne, nie przeniósł się na drzewa. Gdyby był wiatr raczej nie skończyłoby się na 2 hektarach.


Reklama

 

Podobno do pożaru doszło w bardzo cennym drzewostanie...

 

To prawda. Powstał w takiej „szlachcie” wśród sosny pospolitej. Są tam drzewa bardzo cenne pod względem genetyczny, nasiennym. Przy pomocy alpinistów zbieramy tam materiał siewny na nowe drzewa.

 

Jak pan ocenia akcję gaśniczą?

 

Pożar zauważono około godz. 1 w nocy. Służby działały naprawdę bardzo sprawnie. Ogromny szacunek dla strażaków zawodowców oraz ochotników. Chylę przed nimi czoła, bo wykonali ogrom naprawdę ciężkiej pracy. Do wielu miejsc nie mógł dojechać sprzęt ciężki, więc w ruch poszły gaśnice, łopaty, tłumice. W ratowanie lasu włożyli serce.

 

Duże są straty?

 

W tej chwili nie da się wszystkich określić. Zwłaszcza tych strat przyrodniczych. Zniszczona ściółka, nadpalone drzewa. Prawdziwy obraz strat poznamy za pół roku, jak drzewa wejdą w nowy sezon wegetacyjny. Ale już dziś wiadomo, że koszty akcji gaśniczej i te straty, które widać gołym okiem to jakieś 200 tys. zł lekko licząc.

Reklama

 

Czy takich pożarów możemy spodziewać się więcej?

 

Jeśli upał i susza będą się utrzymywały, to niestety może tak być. Gołym okiem widzimy zmiany klimatu. Jeśli ocieplenie będzie postępowało w takim tempie, to takich pożarów może być niestety więcej. Powinniśmy być bardziej ostrożni przebywając w lesie, a w przypadku tak ogromnych susz w ogóle nie wchodzić do lasu. Bo naprawdę niewiele trzeba, aby zaprószyć ogień. Rzucony papieros, butelka, iskra z samochodu, rozgrzany silnik...Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama