Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Nowoczesność tak, byle nie kosztem zdrowia


Dla wielkich korporacji i finansowych przedsięwzięć ludzie nie mają znaczenia. Co innego roślinki, czy inne robaczki, które są w stanie zatrzymać nawet najpotężniejszą inwestycję. Doskonałym przykładem są tu mieszkańcy Korpel i Zielonki (gmina Szczytno), którzy od jakiegoś czasu protestują przeciw budowie farmy fotowoltaicznej, czy wieży telekomunikacyjnej. - Nikt z nami się nie liczy – alarmują. - Farmę i wieżę chcą nam postawić tuż przy naszych domach...


  • Data:

Mieszkańcy obu wsi nie zamierzają jednak rezygnować z walki o swoje. Już zapowiedzieli protesty oraz dochodzenie swoich praw przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, liczą też na pomoc ze strony wójta gminy Szczytno Sławomira Wojciechowskiego.

 

Nie są przeciwko inwestycjom, ale...

 

- My naprawdę nie jesteśmy przeciwko odnawialnej energii, czy rozwojowi technologicznemu w postaci sieci komórkowej – mówią zgodnie przedstawiciele sołectw Krzysztof Jasionowski, sołtys Korpel i Bogusława Kwiecień, sołtys Zielonki. - Ale jesteśmy przeciwko temu, aby tak potężna i być może szkodliwa infrastruktura powstała tuż przy naszych domach. Mieszkańcy boją się o zdrowie dzieci i swoje. I nie ma w tym nic dziwnego, bo tak naprawdę, na niektóre badania potrzeba wielu lat. Kto nam dziś zagwarantuje, że panele fotowoltaiczne, czy promieniowanie z wieży telekomunikacyjnej, gdy będziemy stale, przez kilkadziesiąt lat, przebywać w ich obrębie nie zaszkodzi nam, czy dzieciom? Nikt. W naszej okolicy jest tyle wolnych przestrzeni, że te obie inwestycje nie mają racji bytu w planowanych lokalizacjach. Apelujmy: niech inwestorzy przemyślą swoje decyzje, bo będziemy protestować i nagłaśniać sprawę do samego końca.

 

Gdzie dobrosąsiedztwo?

 

W Zielonce ma powstać około 54-metrowa wieża telekomunikacyjna. Na działce prywatnej. W poniedziałek część mieszkańców wsi spotkała się w świetlicy i debatowała, co mogą zrobić, aby inwestycję zatrzymać.

 

- Najbardziej przykre jest to, że pan, na którego działce ma powstać ta wieża wcześniej sprzedał działki pod zabudowę mieszkalną – mówi „Tygodnikowi” jedna z mieszkanek. - Wiele osób pobudowało się tu, a teraz taka niespodzianka. Najbliższa zabudowa od tej wieży to jakieś 30 metrów. Kto chciałby mieszkać w takim sąsiedztwie? Naprawdę przeraża nas to. Wygląda na to, że liczy się wyłącznie kasa, nic poza nią. Rozumiemy, że na swojej działce można pobudować niemal wszystko, ale obowiązują jakieś ramy dobrosąsiedztwa. Taki obiekt powinien stać gdzieś z dala zabudowy, a nie w samym centrum wsi.


Reklama

 

Wieża nie szkodzi przyrodzie?

 

Inwestorem jest firma EmiTel S.A. z Warszawy. Inwestycja ma charakter celu publicznego. - Tak naprawdę my, jako samorząd, mamy związane ręce – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Wnioskodawcy wystąpili o decyzję środowiskową. Na bazie kart informacyjnych, które otrzymaliśmy z Wód Polskich, Inspekcji Sanitarnej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska postępowanie zostało umorzone, bo według tych instytucji inwestycja nie wymaga raportu oddziaływania na środowisko. Strony, w tym również niektórzy mieszkańcy, mają teraz możliwość odwoławczą. Umorzenie nie kończy jednak postępowania. Teraz inwestor zapewne zwróci się do nas z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i tu mieszkańcy mają wiele możliwości odwoławczych, w tym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. My, jako samorząd, nie możemy nie wydać tej decyzji. Staramy się występować jednak w roli mediatora. Jeśli mieszkańcy zwrócą się do nas z prośbą o pomoc, na pewno będziemy starali się pomóc, ale podkreślam, że mamy mocno ograniczone możliwości działania.

 

12 hektarów energii ze słońca

 

Podobna sytuacja jest w Korpelach. Z tym, że tam ma powstać potężna farma fotowoltaiczna.

 

- Z naszych informacji wynika, że ma się rozciągać na ponad 12-hektarowej działce znajdującej się na obrzeżach Korpel, w bezpośrednim sąsiedztwie domków jednorodzinnych oraz świetlicy wiejskiej i placu zabaw – mówi Krzysztof Jasionowski, sołtys Korpel. - Tak inwestycja znacząco wpłynie na obniżenie komfortu życia mieszkańców. Instalacja może też wywołać szkodliwy hałas, czy pole elektromagnetyczne, bo w jej skład ma wejść też duża stacja transformatorowa. Technologia jest stosunkowa młoda, więc nie ma szczegółowych badań realnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Zrobimy wszystko, aby tę sprawę nagłośnić w mediach, bo wygląda na to, że nikt inny nami się nie przejmuje.

Reklama

 

Farma ma powstać na działce prywatnej. Co ciekawe i w tym przypadku część mieszkańców parcele pod swoje domy kupiła od właściciela działki, na której ma teraz stanąć farma fotowoltaiczna.

 

 

Wójt stara się mediować

 

- W przypadku Korpel sytuacja jest podobna do tej z Zielonki – wyjaśnia wójt Wojciechowski. - Jesteśmy jednak na razie na etapie decyzji środowiskowej. Ale i tu samorząd niewiele może, bo jest to przedsięwzięcie prywatne. W tym przypadku udało nam się jednak namówić przedstawicieli inwestora na spotkanie z mieszkańcami, być może uda się wypracować jakiś kompromis i farma zostanie przesunięta od zabudowań o jakieś sto metrów. Wiem, że rozmowy trwają. Mieszkańcy Korpel mogą zaskarżyć decyzję do SKO, a z tego co wiem, zapewne to uczynią.

 

 

Straty na zdrowiu i... kasie

 

Mieszkańcy obu wsi zapowiadają walkę do samego końca.

 

- Nie pozwolimy, aby ktoś robił biznes kosztem naszego zdrowia – mówią. - Jest mnóstwo terenów, na których takie obiekty mogą powstać i na pewno nie będą nikomu przeszkadzały. Poza tym nie ma co ukrywać, że takie sąsiedztwo obniża wartość naszych gruntów, domów, to realne, policzalne straty, które już dziś poniesiemy...



Komentarze do artykułu

Ewa

Proponuję wszystkim zwolennikom farm fotowoltaicznych żeby je kazali sobie pobudować pod własnym oknem. Ciekawe ilu byłoby chętnych. Łatwo wypisywać takie bzdury jak to nie za Twoim płotem stawiają. Btw problem z panelami powstanie wtedy jak trzeba je będzie utylizować i to będzie właśnie ta zaj...ta ekologia

Taka prawda

Nikt nie zbadał szkodliwości paneli fotowoltaicznych więc niech nie wciskają kitu że wszystko jest ok. Niech budują takie instalacje w szczerym polu oddalonych od zabudowań o kilometr. Ja też nie chciałbym żeby przy moim domu była taka instalacja.

Kato

To wywalcie z domów wszystkie telefony komórkowe i mikrofalówki, przecież ich promieniowanie jest też szkodliwe. Paranoja. Ludzie, tu nie chodzi o wasze zdrowie a tylko i wyłącznie o obniżenie wartości waszych gruntów więc nie róbcie sztucznej afery tylko powiedzcie szczerze że chodzi o kasę

półtorej gościa

Jak w tym kraju ma być dobrze?! Na zachodzie mają wiatraki i panele fotowoltaiczne, a u nas ciemnogród jak zwykle wszystko zablokuje.

ja

X D co? że niby energia fotowoltaiczna jest szkodliwa? mieszkamy w średniowieczu? Nie no jasne bo lepiej palić węglem :) buziaki i obudźcie się, gdy rachunki za prąd będą wynosić tysiące

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama