Patrząc na Ewę Gimerską niewiele osób domyśliłoby się, że dźwiga ciężary. Szczytnianka z urodzenia w tym roku odniosła wiele sukcesów w wyciskaniu sztangi leżąc. Obecnie podnosi 70 kg, a to więcej, niż sama waży. Jej przygoda z tą dyscypliną rozpoczęła się w 2018 roku.
Ewa Gimerska od dawna dba o swoją kondycję fizyczną. Już w szkole średniej rozpoczęła się jej przygoda z siłownią, która trwa do dziś.
- Moja siostra kupiła mi pierwszy karnet na siłownię i tak się wszystko zaczęło – wspomina. - Od tamtej pory regularnie trenuję. Związana jestem z siłownią „Pod Rywalem”.
Naturalnie wyniki
To właśnie w tym miejscu podpatrywała kolegów, którzy trenowali wyciskanie sztangi leżąc. Nie ukrywa, że coś ją ciągnęło do tego, żeby spróbować. Dlatego kiedy jeden z kolegów zaproponował jej sprawdzenie swoich sił w tej dyscyplinie od razu się zgodziła. Okazało się, że to jest to. I tak od 2018 roku regularnie stawia przed sobą „cięższe cele”.
Początki nie były łatwe. Chociaż sport nie wymaga od niej szczególnych nakładów finansowych, to sporo musiała się nauczyć.
- Przede wszystkim musiałam opanować technikę. Bez niej nie byłoby mowy o podnoszeniu ciężarów – tłumaczy. - Trzeba opanować m.in. ustawienie ciała, technikę chwytu gryfa i podrywanie ciężaru.
Jak przyznaje, początki nie były spektakularne. Pierwsze podnoszenia to 30 – 35 kg. Jednak szczytnianka ma w sobie determinację. Regularne ćwiczenia, wsparcie kolegów i odpowiednia dieta przynosiły efekty.
- Moim celem było dojście do wyników w naturalny sposób. Bez suplementowania się dodatkowymi środkami w postaci odżywek – mówi pani Ewa. - Może ze względu na to cały proces był dla mnie trudniejszy, ale jestem zadowolona, że droga, którą wybrałam, doprowadziła mnie do założonych wyników.
W Piszu padł rekord
Jednym z najtrudniejszych momentów w treningu było przełamanie bariery uniesienia 50 kilogramów. Aby tego dokonać pani Ewa musiała powalczyć ze sztangą. - Kiedy dźwignęłam już więcej niż 50 kilogramów, co na początku mojej drogi wydawało mi się abstrakcyjne, reszta poszła już łatwiej – wspomina.
A świadczą o tym tegoroczne wyniki, które osiągnęła na zawodach. 18 września w Piszu wycisnęła 70 kilogramów. To o sześć więcej niż sama waży. Wynik ten powtórzyła jeszcze w Ząbkach, co pokazało, że jej forma jest naprawdę dobra. Jednocześnie wzrósł jej apetyt na kolejne kilogramy. - Już w tej chwili myślę, żeby popracować i dojść do 75 – 80 kilogramów – mówi Ewa Gimerska.
Nowe założenie wymagać od niej będzie dyscypliny i determinacji. Dojście do kolejnych wyników wymaga bowiem codziennej ciężkiej pracy na siłowni. Jednak jak zaznacza, po każdym osiągniętym wyniku, musi być progres. - Mam kontrolę nad swoim ciałem, jestem skoncentrowana na celu – tłumaczy.
Kobiety są silne
Ewa Gimerska jest jedną z nielicznych szczytnianek, które rywalizują w tej dyscyplinie. W tym sezonie startowym na podium zawodów stawała pięć razy. Cztery razy zdobyła brąz i raz złoto.
- Bardzo chciałabym mieć więcej koleżanek z powiatu trenujących tę dyscyplinę – mówi. - Kobiety są w końcu bardzo silne. Łączą wiele funkcji, mierzą się z problemami, dlaczego nie miałoby się to przełożyć na podnoszenie ciężarów? - dodaje.
Pani Ewa przyznaje, że z podnoszeniem ciężarów wiąże się wiele stereotypów, a pierwszy obraz, który nam się ukazuje myśląc o nim, to mężczyźni z mocno rozbudowaną muskulaturą. Wystarczy jednak spojrzeć na nią, by przekonać się, że rozmiar mięśni nie zawsze świadczy o sile.
- Uprawiając sport chcę być przede wszystkim kobietą – zaznacza. - Dlatego trenuję tak, aby moja sylwetka była zdrowa, żebym się z nią dobrze czuła.
Z pewnością pomaga w tym fakt, że pani Ewa z wykształcenia jest technologiem żywienia, co pozwala jej samej opracowywać plany żywieniowe tak, aby pozytywnie wpływały na treningi.
W realizowaniu pasji panią Ewę wspiera jej trzynastoletnia córka. Mamie towarzyszy na wszystkich zawodach i bardzo jej kibicuje. Wspólnie podróżują i odkrywają nowe miejsca, co daje im wiele radości.
Wraz z jesienią przyszedł czas na regenerację, w związku z czym intensywny trening ze sztangą zamieni na jakiś czas na stary, dobry trening wysiłkowy.
- Organizm potrzebuje wytchnienia od dźwigania ciężarów, jednak na siłowni zostaję w nieco innym trybie – żartuje. - W miejscu, w którym trenuję jest fantastyczna aura. Chyba każdy tam się dobrze czuje. Więc trudno odmówić sobie spotkania z osobami z podobną pasją… - kwituje.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01