Środa, 8 Maj
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Na Warmińskiej gaz w tym roku, Mazurska i Leśna wciąż czekają


Jedwabno będzie najprawdopodobniej pierwszą miejscowością w województwie, w której stanie duży zbiornik gazu, przesyłany do miejscowych odbiorców istniejącą siecią lokalną. - W przyszłym roku gaz popłynie w ulice Mazurską i Leśną – mówi z zadowoleniem wójt Sławomir Ambroziak.

 


  • Data:

Gmina Jedwabno to spora biała plama na polskiej mapie gazowniczej. Nową główną linię dosyłową, wiodącą przez tę gminę, budowano już jakieś 12 lat temu, ale by mieszkańcy mogli z tego paliwa korzystać, potrzebne były dalsze inwestycje, już w obrębie gminy. Przyspieszeniu działań towarzyszyła odgórna dyspozycja rządowa, wg której państwowa spółka gazownicza miała polikwidować owe „białe plamy”. To jednak nie okazało się wcale takie łatwe.

 

- O możliwość poprowadzenia sieci w Nartach i przez Narty walczymy już kilka lat – mówi wójt Ambroziak. - Budowę uniemożliwiają jednak sprzeciwy mieszkańców.

 

 

Jak podaje wójt, w ostatnim czasie gmina wydała, już po raz czwarty, decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego.


Reklama

 

- W odniesieniu do poprzedniej złożone zostały trzy protesty przez mieszkańców, którzy nie godzili się na sąsiedztwo linii gazowniczej. W kolejnej zmianie dokumentacji działki dwóch protestujących osób zostały ominięte. W Warchałach z kolei parcelę bardzo opornego mieszkańca wykupili właściciele hotelu. To trochę ułatwiło działania i dało więcej nadziei, więc obecnie przygotowywana jest już dokumentacja na budowę stacji redukcyjnej, która ma być usytuowana właśnie w Warchałach – wyjaśnia wójt.

 

Dopóki do głównej sieci nie będą mogły być podłączone jednocześnie wszystkie te trzy miejscowości (Jedwabno, Narty, Warchały), realizowane są przedsięwzięcia zastępcze. Takim właśnie jest usytuowanie w Jedwabnie dużego zbiornika gazu. Będzie on zaopatrywany jak stacje paliw: gaz do zbiornika dostarczą cysterny. Natomiast od zbiornika będzie on rozprowadzany do budynków w tradycyjny, sieciowy sposób.

Reklama

 

- Najbardziej cieszy mnie to, że to rozwiązanie umożliwi likwidację dwóch kotłowni węglowych w gminnych budynkach – mówi wójt Ambroziak.

 

Ciekawostką jest to, że rozwiązanie „zbiornikowe” to autorski pomysł olsztyńskich gazowników. Zyskał odgórną akceptację i w Jedwabnie właśnie rozpoczęte zostanie jego wdrażanie.

 

Kwestie związane z tzw. gazyfikacją gminy były omawiane podczas spotkania mieszkańców, które miało miejsce w niedzielę, 6 października.



Komentarze do artykułu

PROGAZ

GAZYFIKACJA tzw.wyspowa za pomocą LNG,czyli skroplonego gazu ziemnego to ogólnopolskie przedsięwzięcie Polskiej Spółki Gazownictwa,w skali kraju to jest kilkadziesiąt miejsc.W naszym powiecie:Jedwabno,Wielbark,Pasym.To już się dzieje.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama