Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Mieszkańcy nie chcą zakazu sejmiku


Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego prowadził konsultacje społeczne w sprawie tak zwanej uchwały antysmogowej. Zakłada ona niemal całkowity zakaz palenia drewnem i węglem od grudnia 2034 roku. Uchwała budzi wiele kontrowersji zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy ceny tak zwanych „czystych” paliw biją rekordy. - Jakie zdanie w tym temacie mają mieszkańcy naszego powiatu? - zwrócił się do naszej redakcji z takim pytaniem radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski. - Czy możecie poprosić czytelników „Tygodnika Szczytno”, aby na waszych łamach wyrazili swoją opinię w tej sprawie?


  • Data:

Uchwała została zdjęta z lutowych obrad sejmiku.

 

- Liczymy, że zostanie też zdjęta z sesji marcowej, bo nie jest to czas na takie zmiany – przekonuje Henryk Żuchowski. - A co na ten temat sądzą mieszkańcy naszego powiatu?

 

Poniżej niektóre z opinii, które trafiły do naszej redakcji. Więcej opinii mieszkańców w tej sprawie znajduje się na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook.

 

Witam

Bardzo się cieszę, że tygodnik podjął temat uchwały antysmogowej. To wyjątkowo szkodliwy i niepotrzebny akt prawny. Od lat śledzę problem smogu i jako chemik mogę o nim sporo napisać. W kontekście uchwały najważniejsze jest to, czy w danej strefie są spełnione normy jakości powietrza. Zgodnie z prawem UE i krajowym tylko wtedy, gdy je przekroczono, należy wprowadzać działania naprawcze.

 

Na stronach GIOS jest raport wojewódzki z roku 2020, a z 2021 będzie za ok. 3 miesiące. I całe województwo z dużą nawiązką wypełniło normy unijne dot. pyłów. Argumentowanie zakazu stosowania paliw stałych tym, że gdzieś ktoś widział kopcący komin jest nadużyciem. Każdy widział pirata drogowego, ale nikt z tego powodu nie chce zakazu używania samochodów i zmuszenia do korzystania wyłącznie z komunikacji zbiorowej. To samo powinno być w przypadku kopcących kominów: namierzyć delikwenta i pouczyć, jak się prawidłowo pali. Kopcenie najczęściej wynika z niewiedzy, mandaty tylko dla opornych.

 

Od kilku lat nie można sprzedawać innych urządzeń grzewczych niż klasa 5/ecodesign. Oznacza to, że bez żadnej uchwały stare kotły, które zakończą swój żywot, będą wymienione na nowoczesne. A te emitują nawet 90% mniej zanieczyszczeń niż źle obsługiwane tzw "kopciuchy". Najważniejsze jest to, że w nowoczesnych kotłach obsługa jest intuicyjna, trzeba być naprawdę upartym, aby źle w nich palić kopcąc jak lokomotywa.

 

Skoro, jak napisałem, dla pyłów od dawna nasze województwo spełnia wszystkie unijne normy pomimo istnienia starych kotłów, to wymiana na nowe wystarczy do utrzymania doskonałej jakości powietrza. Wg GIOS jedynie w przypadku BaP były minimalne przekroczenia normy zaledwie w 3 punktach pomiarowych. Jednak wyniki za styczeń 2022 r. wskazują, że w tym roku nie będzie przekroczeń BaP, co oznacza brak jakichkolwiek przesłanek do tworzenia prawa dot. ochrony powietrza. Ono już jest czyste!

 

Zamiast tego chętnie zobaczyłbym uchwałę o zakazie miejskiej betonozy i obowiązkowym zazielenianiu. W Olsztynie jakość powietrza jest rewelacyjna, spełnia ono nawet bardzo rygorystyczne zalecenia WHO. Powód jest prosty, stolica województwa wręcz tonie w zieleni. A ta usuwa większość zanieczyszczeń nawet na poziomie chemicznym - chodzi o emitowane przez rośliny tzw. niemetanowe lotne związki organiczne, angielski skrót VOC.

 


Reklama

Uczestniczą one w syntezie O3 i w ten sposób wspomagają usuwanie nie tylko PM, ale także tlenków azotu (NOx) z bardzo szkodliwym NO2 włącznie. Przy nadmiarze VOC nie ma ryzyka przekroczenia norm O3, więc zieleń rozwiązuje większość problemów związanych ze smogiem. Zarówno zimowym - z pyłami, jak i letnim (fotochemicznym), o którym wszyscy zapominają chociaż istnieje także w Polsce. Wybetonowane miasta mają duży problem z NO2. Jego najważniejszym źródłem po samochodach są... kotły gazowe i olejowe.

 

Kotły i kominki na drewno (nawet bezklasowe) emitują mało NOx. Duży problem z zanieczyszczeniem NO2 jest w Niemczech gdzie gaz ziemny jest bardzo popularny. We Francji przy podobnym nasyceniu samochodami problem z NO2 znacznie mniejszy, ale tam dominuje ogrzewanie elektryczne. "Skujmy beton z miast, skujmy, a w jego miejsce sadzonki szykujmy" można powiedzieć wzorując się na mistrzu z Czarnolasu.

 

Pozdrawiam

Dariusz Gawerski

 

PS. Od początku roku w Szczytnie działa mobilna stacja GIOS. W tej chwili zanieczyszczenie NO2 wynosi 11.6 mikrograma na m3 przy normie UE wynoszącej 40 i nowych zaleceniach WHO 10. Pył PM2.5 20.3 mikrograma przy normie UE 20 co oznacza, że po zaokrągleniu zostaje spełniona. Stężenie PM10 wynosi 22 mikrogram przy normie UE 40 i zaleceniach WHO starych 20 oraz nowych 15 mikrogram. Od początku roku tylko 3x przekroczono dopuszczalne dobowe stężenie PM10 podczas gdy norma UE dopuszcza 35 w ciągu roku. Skoro w środku sezonu grzewczego średnioroczne normy UE są spełnione, to co sejmik chce jeszcze poprawiać? Są to doskonałe parametry, o jakich większość Polski (i spora część Europy) może jedynie marzyć, a stacja w Szczytnie ma w tej chwili jedne z najgorszych wyników w województwie.

 

* * *

 

Dzień dobry.

Dwa lata temu postanowiłem zmienić starego kopciucha na piec gazowy. Bylem szczęśliwy z tego powodu. Ekologicznie i dosyć ekonomicznie było przez te dwa lata.

Moje szczęście się jednak skończyło w dniu 3.02.2022 r. po otrzymaniu rachunku za gaz.

Jeszcze za grudzień 2021 r. zapłaciłem 460 zł (za 208 m3), więc pomyślałem OK, po tych podwyżkach nie najgorzej.

Staramy się oszczędzać gaz, używamy kominka, co też kosztuje. Po otrzymaniu rachunku za styczeń 2022 r. (612 zł za 204 m3) jestem rozczarowany, bo mimo oszczędnego trybu, jest to spora różnica. Do jakiej granicy dojdą ceny za gaz, który miał być takim super ekologicznym paliwem?

A tu straszą, że będzie zakaz palenia drewnem.

Przy tych cenach za gaz dojdzie do tego, że ludzie zmuszeni będą do palenia nawet śmieciami. Gdzie tu ekologia?

Ostatnio namówiłem sąsiada na założenie pieca gazowego, chyba mnie przeklnie. Mało tego, że ten gaz tak drożeje, to jeszcze wstrzymano zawieranie umów na nowe przyłącza, prawdopodobnie na dwa kolejne lata. Powód to brak środków.

Reklama

A ludzie zaczynają budować domy lub je kończą. Wielu wzięło kredyty na budowę domów, a banki żądają wywiązania się w odpowiednich terminach z realizacji budowy.

Ta sytuacja jest paranoiczna. Do czego to wszystko doprowadzi?

Mam cichą nadzieję, że to, co złe, się zmieni i dojdzie w końcu do stabilizacji.

Pozdrawiam

Adam.

 

Więcej opinii mieszkańców w tej sprawie znajduje się na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook "Tygodnika Szczytno".

 

 

Co z tym powietrzem?

 

Ładnych kilka miesięcy temu publikowaliśmy porównanie jakości powietrza w Szczytnie i Katowicach. Taką obserwację (w oparciu o wskaźniki czujników) prowadziła i... prowadzi Alicja Płoska. Ponownie podzieliła się z nami wynikami swojej pracy i opinią.

Porównanie jakości powietrza w Szczytnie i Katowicach od 2 do 18 lutego 2022 roku.

Szczytno     41   26   52    1    23   13    2    17   25   32   11   40    41   55   71    9    1    17

Katowice    12     9    18   14   9     10   10    20    28   20    13  29    35    41   42    6    8    42

 

Na 18 mierzonych dni przypada 11, gdy w Szczytnie powietrze było gorsze lub dużo gorsze.

Przerażające jest to, że nawet jeśli jakość powietrza jest w normie, to nie zależy to od człowieka tylko od pogody, a dokładnie od wiatru i deszczu. Z takich pobieżnych obserwacji wynika, że jakość powietrza jest dużo gorsza w Katowicach, jeśli temperatura w ciągu dnia jest poniżej zera. I im większy mróz, tym gorszy smog.

Ciekawostką jest, że na stronie tvn24 (kliknąć trójkącik na górnym pasku, a następnie meteo i smog) poznamy dane nie tylko PM 10 i PM 2,5, ale także benzenu (nie w każdym mieście), o którym mówi się rzadko.

Zimą w 'Tygodniku Szczytno' ukazał się artykuł o projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) dla szkół. Realizatorzy kładą w nim nacisk na edukację ekologiczną, instalują czujniki na szkołach, a dane pomiarowe można kontrolować przez internet. Ciekawe, ile szkół w Szczytnie się do tego zapisało...

 

Alicja Płoska



Komentarze do artykułu

Darek

Człowiek trzeźwo myślący nie dał się ogłupić Ukraińcom a dba o Polaków. Szkoda tylko , że syn jego ubabral się PSL em

do Ariel

Tak wzięli się. Czyżby w tej materii bylo też coś do spie....nia?

Do ariel

Podejdź do lustr a zobaczysz prawdziwego syfa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ariel

Wreszcie ktoś się zajmuje tym co trzeba a nie syfem ukraińskim!

JAN

PIERDOŁAMI SIE ZAJMUJA

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama