Zaledwie cztery projekty zostały złożone w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Od 16 sierpnia ruszyło się głosowanie mieszkańców. Zgodnie z zasadami zwycięski pomysł zostanie zrealizowany w przyszłym roku.
Podobnie jak w w latach ubiegłych, pomysłodawcy stawiają głównie na rekreację. Tylko jeden z projektów nie dotyczy kultury bądź sportu. Stowarzyszenie działkowców zrzeszonych w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Bogumiła Linki chce, by za 250 tysięcy złotych (tyle obecnie obywatele mają do dyspozycji) powstało oświetlenie alei ogrodowych.
Pozostałe trzy projekty to same strefy. Maksymalne, dopuszczalne środki miałaby też pochłonąć budowa dwóch rekreacyjnych. W jednej ta rekreacja ma być połączona ze sportem, w drugiej – a aktywnością. Przynajmniej tak wynika z nazw.
Stowarzyszenie „Projektownia”, którego członkami są m.in. miejscy radni; Tomasz Łachacz i Sławomir Staszak, wnioskuje o stworzenie Strefy Sportu i Rekreacji "Love Szczytno", a w konkretach - o budowę mikroboiska sportowego pomiędzy blokami przy ul. Leyka, w sąsiedztwie istniejących tam kortów tenisowych, należących do Spółdzielni Mieszkaniowej. - Z projektu wynika, że ma to być mały obiekt, mniejszy nawet od tego, który powstał przy Szkole Podstawowej nr 3 – przybliża Justyna Mahler-Piątkowska z Urzędu Miejskiego. - Z tego boiska miałyby korzystać najmłodsze dzieci.
Autorem kolejnego projektu „strefowego” obliczonego na maksymalną kwotę budżetową jest Karol Furczak. Chce, by powstała Strefa Aktywności i Rekreacji ZEFIR czyli „na polskie” plac zabaw. Miałby być zlokalizowany ternie zielonym obok przystanku autobusowego przy ulicy Łomżyńskiej. Boisku – które warto przypomnieć – zostało zbudowane również w ramach budżetu obywatelskiego i również jako pomysł Karola Furczaka.
Trzecia strefa jest mniej „zachłanna” finansowo. Mogłoby na nią wystarczyć nawet tylko 45 tysięcy złotych. W złożonym projekcie nosi nazwę: Młodzieżowa Strefa Street Art Szczytno.
Miałaby powstać na terenach przy Jeziorze Małym Domowym, jako miejsce, w którym odbywałyby się różne warsztaty, spotkania, happeningi dla młodych ludzi zainteresowanych różnymi dziedzinami sztuki, powiedzmy, niekonwencjonalnej – uściśla Justyna Mahler-Piątkowska. - Na przykład miałyby się tam odbywać warsztaty tworzenia graffiti, a wszystko oczywiście pod okiem fachowców.
Autorką tego projektu jest Anna Ruszczyk. O pani Ani niedawno pisaliśmy w związku z zainaugurowaną już przez nią, spontaniczną (i darmową) akcją: „Leżymy na trawie i rozmawiamy o prawie”.
I to tyle. Podobno, jak twierdzi miejsca specjalistka od promocji czyli pani Justyna, pomysłów było więcej, ale autorzy dwóch projektów nie wyrobili się z terminie (do 5 lipca) z ich złożeniem.
Który projekt wygra? Będzie wiadomo dopiero po 10 września, bo tego dnia zakończy się głosowanie mieszkańców. Również w tym roku można będzie swoją decyzję wyrazić za pośrednictwem internetu – www. obywatel.miastoszczytno.pl.
Fot
Anna Ruszczyk proponuje utworzenie Strefy Street Art tylko za 45 tysięcy złotych.
\"normalny mieszkańcu służbowego mieszkania\"... te rodziny płacą czynsz, ale kolej chce szantażem wymusić potrojenie czynszu \"Albo wysiedlimy ludzi, albo będziemy płacić trzykrotność czynszów\" chyba we Władzach PKP jakiś krewny Zelenskiego zasiada...wincyj, wincyj, dej, dej. To jest dopiero złodziejstwo i bezprawie.
Polak
2025-01-31 10:35:43
Wielki szacunek dla Ratowników Medycznych. Ukłony i podziękowanie za służbę, za Waszą pracę.
Karol Fąfara
2025-01-31 06:47:52
A co z wjazdem z Olsztyna do Szczytna chodzi o odcinek korpele - Szczytno. Ten wjazd do Szczytna jest przecież tragiczny
Zdrowy
2025-01-31 00:35:53
Czyżby w obronie Konstytucji i praworządności w Polsce.
\"A mury runą runą\"
2025-01-30 16:00:55
i co ? jednak niewinny? (dziś tj 30.01.2025) była ponowna rozprawa
skazaniec
2025-01-30 13:09:43
Jans, jak zwolnisz do 20 km/h to nic nie rozwalisz. po to są te progi. stanowcze nie dla zabójców drogowych.
J-23
2025-01-30 10:14:29
Od jakiegoś czasu w Szczytnie giną drzewa. Lata mamy coraz bardziej gorące, samochodów i spalin coraz więcej, a zimą zadymienie większe niż na Śląsku. Na wszystkie te problemy radą jest starodrzew, czyli rozłożyste kilkudziesięcioletnie drzewa, których kiedyś było w Szczytnie mnóstwo. Od około 10 lat jest ich stopniowo coraz mniej. Wycina się duże zdrowe drzewa bez jakiejkolwiek przyczyny, rozrosłe korony ocalałych drzew są przycinane tak, że zostaje tylko pień lub połowa drzewa. Nowych nasadzeń nie ma, ale nawet gdyby były, osiągnęłyby rozmiary wycinanych na potęgę drzew dopiero za 50 lat, wielu z nas nawet by tego nie dożyło. Zieleń w mieście była kiedyś jednym z niewielu plusów mieszkania w Szczytnie - już wkrótce turyści przestaną mówić \"jak tu zielono\". Bądźcie uważni, idźcie na spacer i rozejrzyjcie się, ilu drzew już nie ma, ile drzew zostało okaleczone. Może pora przestać przechodzić obok tego obojętnie i zacząć protestować?
Kowal
2025-01-30 01:27:38
Jak długo marszałek będzie uważał, że nie widzi problemu z finansowaniem lotniska jak i partyjnego kolegi prezesa Wiktora ...?
Rafi
2025-01-29 21:38:38
na palcu juranda? to spory musiał być ten palec
smalec
2025-01-29 18:49:12
A z jakiej racji gmina ma za tych ludzi płacić? Mieszkasz to płać!
były mieszkaniec służbowego mieszkania
2025-01-29 16:20:12