Niedziela, 30 Czerwiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

MOPS rozdawał wstążeczki


Od 1991 roku przypięta do ubrania biała wstążeczka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy w rodzinach, a głównie wobec kobiet. Akcja trwa od 25 listopada do 10 grudnia. W tym czasie ulice Szczytna przemierzają pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych bierze udział w tej ogólnoświatowej kampanii.


  • Data:

Białą wstążeczką „ozdabiani” są przede wszystkim mężczyźni (jeśli się zgodzą). Ta zgoda jest nie tylko wyrazem ich sprzeciwu wobec przemocy, ale też osobistym zobowiązaniem, że sami tej przemocy nie będą stosować, akceptować, a co najmniej „udawać”, że nie widzą jej w swoim otoczeniu.

 

W 1991 roku tę społeczną kampanię zapoczątkowali właśnie mężczyźni. Wtedy, poprzez przypięcie białej wstążki do ubrania, uczestniczyło w niej 100 tysięcy osób. Wszystko dlatego, że trzy lata wcześniej, 6 grudnia 1989 roku, pewien niedouczony inżynier zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Do tragedii doszło na politechnice, a zabójca właśnie kobiety oskarżał o to, że nie ukończył studiów, bo zabrały mu miejsce.


Reklama

 

Szacuje się, że w Polsce rocznie ofiarami przemocy jest około 800 tysięcy kobiet, a to oznacza, że codziennie co najmniej 2 tysiące kobiet jest bitych bądź tłamszonych w inny, równie niegodziwy sposób. Statystyki policyjne są tylko trochę mniej drastyczne. W 2020 r. odnotowano 57 760 przypadków przemocy fizycznej, 81 344 psychicznej, 1 163 seksualnej, 1 813 ekonomicznej oraz 21 985 przypadki innego rodzaju przemocy.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama