Najlepszym dowodem na potrzebę istnienia lądowiska jest 41-letni pacjent, który pojawił się w szpitalu ostatniej niedzieli. Po wnikliwym badaniu okazało się, że jego złe samopoczucie spowodował zawał serca, i to wcale nie taki mały.
- Konieczne było możliwie szybkie przetransportowanie pacjenta do specjalistycznego szpitala – mówi dyrektor Beata Kostrzewa. - Tym nie zajmują się karetki pogotowia ratunkowego. Mogą, ale za zgodą koordynatora, który takiej nie udzielił. Kontraktowe karetki do transportu pacjentów są w Olsztynie. Trzeba było czekać półtorej godziny na jej przyjazd do Szczytna. Mogliśmy – oczywiście – wezwać śmigłowiec. W takiej sytuacji jednak, nie posiadając jeszcze własnego lądowiska, musielibyśmy i tak dowieźć chorego karetką na najbliższe lotnisko, czyli do Szyman. Pogotowie ratunkowe ma większe możliwości działania. Kiedy jednak pacjent jest już w szpitalu, my mamy niemal związane ręce.
Rozwiązuje je właśnie lądowisko dla śmigłowców. To gwarancja, że żaden pacjent z zawałem nie będzie już musiał czekać godzinami na karetkę z Olsztyna i liczyć na to, że ona zdąży: raz – dojechać, dwa – dowieźć go na kardiologię.
Lądowisko szczycieńskie budowane jest z całym „dobrodziejstwem inwentarza”, którego głównym elementem jest system oświetlenia i nawigacji. Dzięki temu śmigłowce będą mogły u nas lądować o każdej porze dnia i nocy.
W Polsce obecnie jest niespełna 250 lądowisk dla helikopterów LPR. W porównaniu z sytuacją jeszcze sprzed 10 lat to znaczny postęp, bo wówczas było ich zaledwie kilkanaście. Nie wszystkie są tak nowoczesne, jak będzie szczycieńskie. Dla przykładu: w województwie mazurskim istnieje obecnie siedemnaście lądowisk, z tym że zaledwie osiem może przyjmować helikoptery także nocą, a siedem – jest też zarejestrowanych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, dzięki czemu nie ma żadnych ograniczeń formalnych i technicznych do korzystania z nich.
I takim w pełni wyposażonym i zarejestrowanym będzie lądowisko w Szczytnie. Będzie też ono ważnym argumentem przemawiającym za utworzeniem szpitalnego oddziału ratunkowego. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, od 1 stycznia 2021 roku każdy szpital, w którym działać będzie SOR, będzie też musiał dysponować całodobowym lądowiskiem lub lotniskiem.
Szpital szczycieński będzie spełniał te wymogi, ale przede wszystkim będzie lepiej przystosowany do ratowania ludzkiego życia.
Inwestycja realizowana jest w ramach zadania o nazwie: „Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców poprzez budowę lądowiska dla śmigłowców ratunkowych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczytnie”. Została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą 850 tysięcy złotych. Pozostałe koszty, w wysokości 420 tysięcy złotych, pokrywa budżet samorządu powiatowego.
Termin zakończenia inwestycji pierwotnie przewidziany był na 30 września 2017 roku. Niesprzyjająca aura spowodowała przesunięcie go o miesiąc. W związku z tym oddanie lądowiska do użytkowania nastąpi przy końcu listopada. I już życie żadnego pacjenta z zawałem serca nie będzie loterią: czy karetka zdąży czy nie zdąży dojechać. Helikopter jest znacznie szybszy.
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41
Tak jest chyba we wszystkie święta. Jest informacja o dyżurze, ale można tylko klamkę pocałować. Nikt nie otwiera
Beata
2025-04-23 09:50:36
Mieszkańcy wybrali burmistrza z Myszyńca to czego się spodziewają? Trzeba było jechać do Myszyńca tam apteki otwarte.
Tomasz
2025-04-23 08:24:01
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.
Anna
2025-04-23 08:18:50
Dramat, nie mogłem kupić tabletek na kaca i prezerwatyw.
Krzyś Pijus
2025-04-23 08:12:05
Niechybnie to ktoś kto dopiero co wyrósł z takich zjeżdżalni bo ma umysł malucha, ale pewnie się fizycznie już nie mieści na zabawkach i z zazdrości to zrobił. A na poważnie, to trzeba by mu i jemu podobnym zadać sporo prac społecznych i wkładu z własnej kieszeni.
Tutejsza
2025-04-22 18:48:18
To po co nam szpital, SOR jeśli zwykły człowiek z receptą nie ma się gdzie udać. Wiem sam bo niby apteka w kauflandzie jest w pewnych godzinach otwarta, ale to mit. Sam tam byłem i sporo ludzi czekało i każdy się pytał jeden drugiego czy otwarta bo według grafiku powinna być. I co i nic grafik grafikiem a miasto powiatowe nie ma apteki nawet w niedzielę. To lepiej jechac do Olsztyna i tam od razu wykupić receptę . Bo co z recepty jak nie ma jej gdzie wykupić.
kibic
2025-04-22 14:18:26
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55
Jaki dworzec tak TELEKOMUNIKACJA kandydata Pana M. tu nic się nie zmieni....ciągle rządzili ,rządzą i będą rządzić czerwone pająki...tylko patrzą, która partia ma przewagę i czmych pod skrzydełka nowej żeby dalej rządzić.
Hans
2025-04-21 22:43:32