Radni Powiatu Szczycieńskiego przegłosowali uchwałę o przystąpieniu Powiatu Szczycieńskiego do Klastra Szczycieńska Energia, otwierając nowy rozdział w transformacji energetycznej regionu. Klastry energii, jako formy obywatelskich społeczności energetycznych, stają się kluczowym elementem przyszłościowego modelu produkcji energii elektrycznej.
Radni Powiatu Szczycieńskiego przegłosowali uchwałę o przystąpieniu Powiatu Szczycieńskiego do Klastra Szczycieńska Energia, otwierając nowy rozdział w transformacji energetycznej regionu.
Klastry energii, jako formy obywatelskich społeczności energetycznych, stają się kluczowym elementem przyszłościowego modelu produkcji energii elektrycznej.
Aktualna i czekająca nas w 2025 roku, transformacja energetyczna, zarówno w Polsce, jak i na świecie, skłania lokalne społeczności do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.
Kluczowym uczestnikiem tej rewolucji są klastry energetyczne. Klastry energii to cywilnoprawne porozumienia, które obejmują produkcję, dystrybucję, obrót energią, głównie pochodzącą z odnawialnych źródeł.
Starosta Szczycieński Jarosław Matłach, podkreśla: - Utworzenie klastra to strategiczny krok w kierunku samodzielności energetycznej. Dzięki temu otwieramy dostęp do dodatkowych środków, które wesprą nasze przedsięwzięcia z zakresu energetyki.
Członkowie klastra, czyli jednostki samorządu terytorialnego: powiat i gminy, osoby prawne, fizyczne, oraz inne podmioty, mają wspólny cel - stworzenie lokalnego obszaru samobilansującego się. Dzięki temu, zapotrzebowanie na energię elektryczną wewnątrz klastra będzie pokrywane przede wszystkim przez własne źródła, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy kogeneracyjne.
Klastry energii stanowią również źródło dodatkowych środków publicznych, zarówno krajowych, jak i z programów unijnych, wspierających przedsięwzięcia z zakresu energetyki.
W przypadku Klastra Szczycieńska Energia, te dodatkowe środki mogą być przeznaczone na budowę nowych instalacji, audyty energetyczne, czy optymalizację zużycia energii.
- Utworzenie klastra to nie tylko ekonomiczne korzyści, ale również rozwój innowacyjnych technologii na terenie powiatu. Stajemy się aktywnymi uczestnikami transformacji energetycznej, co przyniesie korzyści dla mieszkańców oraz przedsiębiorców działających na naszym terenie - dodaje starosta.
Utworzenie klastra umożliwi, w perspektywie kilku lat, zmniejszenie cen energii dla członków klastra, a także pełne skorzystanie ze środków krajowych i europejskich na działania związane z nowoczesnym podejściem do energetyki, to innowacyjne podejście do transformacji energetycznej, które przyniesie wymierne korzyści dla Powiatu Szczycieńskiego oraz jego mieszkańców... Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".
Ta buda jest okropna, jak można uzyskać zgodę na takie coś
Gabi
2025-04-21 16:27:32
Szczytno bez apteki na Święta. O ile bez problemu uzyskaliśmy pomoc świąteczną w poradni szpitala, o tyle wykup lekarstwa byl niemożliwy. Kolejka kilkudziesiąt metrów przy okienku w Kauflandzie, mimo informacji, że apteka otwarta od 14, nikogo nie było. Najbliższa czynna w Olsztynie. To po prostu skandal.
Gabi
2025-04-21 14:39:57
Masakra, żeby nie było otwartej apteki ,jeśli ktoś zachruje nagle nie możliwości wykupienia leków w Święta
Nike
2025-04-21 11:16:18
A, co to? w Pasymiu przygotowują ośrodek dla muzułmańskich uchodźców ?
HANS
2025-04-21 03:33:30
Zatrważające jest niszczenie brzegów jezior na Mazurach, krainy tysiąca jezior! Wiele jest przykładów, ostatnio ktoś zniszczył w biały dzień fragment dzikiego brzegu jeziora Kiernik.
Mekno
2025-04-18 14:52:52
Cóż tu powiedzieć - mnie się podoba ten \"zestaw\" mojej młodości Farben Lehre, Pidżma, Hunter, Lady Pank. Nie wiem, co na to pokolenie moich dzieci. Dobrze, że burmistrz - no bo kto inny może ustalać repertuar DiNS - odkrywa dla siebie nowe obszary kultury pop.
Śmieszek
2025-04-18 11:06:36
Problem jest taki, że niektórzy właściciele działek wzdłuż jeziora pogrodzili się nielegalnie aż do samego brzegu nie na swoich działkach i blokują dostęp do jeziora, bo to podobno ich rekompensata. Gmina powinna zadbać o dostęp do wody dla wszystkich . Wzdłuż tej drogi położonę są instalacje , kanalizacja i prąd, powinna być przejezdna dla karetek, straży, kurierów itd.
Wiem
2025-04-18 09:40:56
Czasami pies potrafi lepiej się zachować niż człowiek. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
,, Że tak powiem\"
2025-04-18 06:27:28
Złapali i co? i mogą mu naskoczyć, dostanie trzeci zakaz i będzie miał w czterech literach milicjantów
Dorota
2025-04-17 22:41:19
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38