Środa, 8 Maj
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Edukują, ostrzegają - by... młodzi nie ginęli na drogach


W czerwcu 2016 roku na przejeździe kolejowym na obrzeżach Szczytna zginęły dwie 18-latki, w 2018 roku w wypadku zginęła 16-latka, a w tym roku życie w wypadku drogowym stracił 18-latek. Coraz więcej młodych ludzi, tuż po ukończeniu zaledwie 18 roku życia, korzysta z samochodów. Wystarczy spojrzeć na przyszkolne parkingi. Niestety, w naszym powiecie to oni też coraz częściej są sprawcami i ofiarami najgroźniejszych wypadków drogowych. Policjanci ze Szczytna, z myślą o nich, przygotowali specjalną konferencję, która odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.


  • Data:

- Była to konferencja, podczas której oprócz teorii zaistniały też elementy praktyczne – mówi podkomisarz Jakub Sylwestrzak. - Pojawił się na przykład specjalny samochód symulujący dachowanie. Każdy na własnej skórze mógł poczuć, co dzieje się wówczas wewnątrz auta i jak reaguje jego ciało. Można było sprawdzić, co dzieje się z naszymi odruchami pod wpływem alkoholu, bo to doskonale symulują alkogogle, które każdy mógł założyć. Pojawił się też policyjny sprzęt, aby uzmysłowić młodym ludziom na czym polega nasza praca i jakie mamy możliwości walki z piratami drogowymi.

 

 

Tylko w tym roku na drogach powiatu szczycieńskiego doszło do trzech wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Pod Pasymiem zginął 18-letni chłopak ze Szczytna. W Lemanach życie stracił pieszy potrącony przez samochód, do podobnego zdarzenia doszło pod Giślem, tam też zginął pieszy.


Reklama

 

Reklama

Policyjne statystyki są nieubłagane. Tylko w tym roku doszło do 18 wypadków (dane za pierwsze pół roku),w których poważnie rannych zostały 23 osoby. Dla porównania pierwsze półrocze ubiegłego roku to 23 wypadki z 23 rannymi, a dwa lata wcześniej - 24 (23 osoby ranne).

 

 

- Główną przyczyną wypadków, od lat niezmienną, pozostaje niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – mówi podkomisarz Sylwestrzak. - Równie częstym powodem jest brak doświadczenia, wyobraźni w kierowaniu pojazdem, umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze. Dotyczy to właśnie głównie młodych ludzi. Często po odebraniu dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami uważają się za królów szos. Popisują się, chcą zaimponować swoim kolegom i bywa, że kończy się to tragicznie. Nasza konferencja skierowana do młodych ludzi ma im uzmysłowić te zagrożenia. Nawet jeśli dotrze to do jednej osoby na dziesięć to warto o tym mówić, bo to kilka ocalonych istnień więcej.

 

 



Komentarze do artykułu

olek

Główną przyczyną wypadków jest zwykła głupota. Myślenia za kierownicą nic nie jest w stanie zastąpić. Wydaje się, że 18-letni człowiek nie powinien mieć już z tym większych problemów. Szkoda tylko, że cena za bezmyślność jest tak wysoka.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama