Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Dzwony Jan, Tomasz i... - remont oraz nowe brzmienie w kościele WNMP w Szczytnie (zdjęcia)


Jan, Tomasz i... - tak nazywają się dzwony w kościele WNMP w Szczytnie. Trwa właśnie remont zawieszenia oraz napędów dzwonów oraz uruchomianie trzeciego dzwonu, w którym zostało wymionie serce.



Więcej na temat tych prac w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.

 

Historia parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie:

 

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie – parafia rzymskokatolicka mieszcząca się w Szczytnie. Przynależy do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Szczytno w województwie warmińsko-mazurskim. Siedzibą parafii jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. Funkcje proboszcza sprawuje ks. kan. Andrzej Adamczyk.

 

Rozpoczęcie budowy kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce 6 maja 1898 r. Wówczas położono kamień węgielny w miejscu, gdzie rozpoczęto pracę budowlaną nad owym obiektem sakralnym. Rok później, 19 listopada Andrzej Thiel pełniący urząd biskupa warmińskiego wyświęcił kościół ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejne poświęcenie obiektu, które miało miejsce 2 lipca 1899 r., zapewniło obiektowi dodatkową godność, tj. św. Walentego.

 

Na początku czerwca 1905 r. w Szczytnie miała miejsce gwałtowna burza, która spowodowała znaczne zniszczenia budynku kościelnego. Piorun zniszczył wówczas organy kościelne, wieżę oraz dzwony. Do degradacji kościoła przyczyniły się również działania wojenne z okresu I wojny światowej, ponieważ Szczytno już na początku wojny znalazło się w pasie poczynań wojsk. Najbardziej ucierpiała wieża kościoła, dlatego stworzono drewniane zabezpieczenie oraz dach o konstrukcji dwuspadowej. Jeszcze w czasie trwania wojny, w 1916 r., wzniesiono plebanię. Od chwili wybudowania kościoła po dzień dzisiejszy obiekt ten służył wyłącznie katolikom.

 


Reklama

Kościół pobudowano z cegły, w ujęciu prostokątnym. Posiada 3 nawy. Jest to budynek halowy, utrzymany w stylu neogotyckim. Prezbiterium zostało wydzielone. Wieżę wzniesiono na planie kwadratu. Po jej bocznych stronach znajdują się kaplice. Ponadto kościół posiada kruchtę i nastawę złożoną z ośmiu boków, która jest wyposażona w okrągłe tarcze zegarowe na każdej ze stron.

 

Autorem XX-wiecznego głównego ołtarza kościoła jest August Lorkowski, który stworzył go w swoim zakładzie mieszczącym się w Gietrzwałdzie. W środku ołtarza umieszczono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz figurę św. Jana, św. Pawła, św. Łukasza, św. Piotra, św. Mateusza, św. Marka. Ołtarze boczne również zaopatrzono w figury świętych dzięki wsparciu ks. Walentego Tolsdorfa.

 

Dodatkowe informacje

 

Jest to kościół neogotycki, niezorientowany, halowy, trójnawowy. Wzniesiono go z cegły, na planie prostokąta. Posiada wydzielone prezbiterium, węższe i niższe od głównej bryły budynku. Wieżę, zbudowaną na planie kwadratu, ujętą po bokach kaplicami i poprzedzoną kruchtą, wieńczy ośmioboczna nastawa z tarczami zegarowymi (z czterech stron) i ostrosłupowy hełm. Ściany korpusu wspierają uskokowe podpory. Ozdobą budowli są schodkowo-sterczynowe szczyty i ostrołukowe blendy.

 

Ołtarz główny pochodzi z początku XX wieku i został wykonany w warsztacie Augusta Lorkowskiego w Gietrzwałdzie. W centrum ołtarza znajduje się figura Niepokalanego Serca Maryi, a pod nią obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Znajdują się tam również figury świętych: Piotra, Jana, Łukasza; Marka, Pawła i Mateusza. Ołtarze boczne: św. Józefa (z figurami św. Anny i św. Joachima) oraz Najświętszego Serca Jezusowego (z figurami św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi), ufundowane przez ks. Walentego Tolsdorfa, zostały wykonane w 1899 roku w pracowni Ferdynanda Stuflessena z St. Ulrich Griiden. W tym samym stylu co ołtarze boczne wykonano stacje Drogi Krzyżowej i ambonę, zwieńczoną baldachimem z figurą anioła. Kościelne witraże pochodzą z warsztatu Alberta Rednera z Wrocławia. Sklepienia i filary ozdobione są polichromią z ornamentyką roślinną oraz współcześnie wykonanymi medalionami świętych.

Reklama

 

Księża proboszczowie Parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie

 

Ks. Jan Hirschberg 1884 – 1888

Ks. Paweł Harder 1888 – 1889

Ks. Viktor Jasiński 1889

Ks. Karol Bader 1889 – 1897

Ks. Jan Heller 1898 – 1923

Ks. Maksymilian Tarnowski 1923 – 1936

Ks. Franciszek Basner 1936 – 1945

Ks. Józef Dziemian 1945 – 1948

Ks. Stanisław Majewski 1949 – 1958

Ks. Jan Jakub Jestadt 1958 – 1962

Ks. Kazimierz Batowski 1962 – 1979

Ks. Gerard Kowalski 1979 – 1980

Ks. Józef Drążek 1980 – 2009

Ks. Andrzej Preuss 2009 – 2021

Ks. Paweł Kozicki 2021 (administrator)

Ks. Andrzej Adamczyk 2021 -

 

źródło: https://www.parafiawnmp.szczytno.pl



Komentarze do artykułu

ika

\"W centrum ołtarza znajduje się figura Niepokalanego Serca Maryi\" - juz nie w centrum.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama