Poniedziałek, 19 Maj
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka -

Reklama


Reklama

Zakup mieszkania na przetargu od miasta lub gminy - na czym polega?


Mieszkanie od miasta? Tak, ale z młotkiem w tle - nie dosłownie, a przetargowym. W świecie, gdzie ceny nieruchomości szybują w górę, a rynek wtórny i pierwotny potrafią przyprawić o zawrót głowy, coraz więcej osób szuka alternatywnych, a przy tym bezpiecznych dróg do zakupu własnych czterech kątów. Jedną z nich jest przetarg mieszkaniowy, czyli sposób nabycia lokalu organizowany przez jednostki samorządu, spółdzielnie mieszkaniowe czy spółki Skarbu Państwa.


  • Data:

Nie jest to jednak opcja wyłącznie dla zawodowych inwestorów - coraz częściej po tego typu oferty sięgają osoby prywatne, które liczą na atrakcyjną cenę i przejrzystą procedurę. Jak wygląda taki przetarg? Kto może wziąć w nim udział? Gdzie szukać ogłoszeń i dlaczego warto zapamiętać słowo „wadium”? O tym wszystkim przeczytasz poniżej - w przewodniku dla tych, którzy chcą podejść do tematu nabycia nieruchomości nieco inaczej niż większość

Zakup mieszkania w drodze przetargu - czym właściwie jest taka forma nabycia?

Zakup mieszkania w drodze przetargu organizowanego przez miasto, gminę lub spółdzielnię mieszkaniową to coraz popularniejsza alternatywa wobec rynku wtórnego i pierwotnego. Przetargi pozwalają na nabycie nieruchomości w atrakcyjnej cenie, często znacznie niższej niż rynkowa. Choć ta forma zakupu była dotychczas domeną inwestorów, dziś coraz częściej sięgają po nią osoby prywatne poszukujące własnego lokum.

Przetargi są procedurą zorganizowaną, przejrzystą i bezpieczną. Ich przebieg określają szczegółowe regulaminy i ogłoszenia, w których znajdziemy informacje o nieruchomości, warunkach udziału oraz terminach.

Gdzie szukać przetargów mieszkaniowych?

Największym wyzwaniem dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w przetargu jest znalezienie odpowiednich ogłoszeń. Choć są one publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej, prasie lokalnej czy na stronach urzędów, to często są rozproszone i trudno dostępne.

Dlatego warto korzystać z portali, które gromadzą aktualne oferty z całej Polski - takich jak Listaprzetargow.pl. Serwis ten prezentuje przetargi nie tylko na mieszkania, ale również na działki, domy, garaże czy lokale użytkowe. Dzięki filtrom (np. lokalizacja, metraż, cena od do) można łatwo dopasować oferty do swoich potrzeb i śledzić nowe ogłoszenia w jednym miejscu.

Kto organizuje przetargi i jakie są ich rodzaje?

Organizatorami przetargów mieszkaniowych są m.in. jednostki samorządu terytorialnego (np. urzędy miast i gmin), spółdzielnie mieszkaniowe oraz państwowe spółki. Mogą one sprzedawać mieszkania komunalne, lokale po eksmisjach, czy nieruchomości stanowiące nadwyżki majątkowe.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy przetargów:

  • przetargi ograniczone - przeznaczone dla wybranej grupy uczestników spełniających konkretne warunki (np. mieszkańców danej gminy),
  • przetargi nieograniczone - dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Z kolei pod względem formy, przetargi mogą być:

  • ustne (licytacje) - uczestnicy podbijają cenę w czasie rzeczywistym,
  • pisemne - każdy składa ofertę w zamkniętej kopercie, a zwycięża najwyższa zgodna z warunkami.

Jak wziąć udział i czym jest wadium?

Aby wziąć udział w przetargu, należy złożyć odpowiednie dokumenty i - co najważniejsze - wpłacić wadium, czyli kaucję zabezpieczającą. Jest to najczęściej 5-10% wartości ceny wywoławczej nieruchomości. Wadium przepada, jeśli uczestnik wygra przetarg, ale nie przystąpi do podpisania umowy. Pozostałym uczestnikom kwota ta zostaje zwrócona.

Dokładne warunki przetargu, wymagane dokumenty oraz terminy są zawsze szczegółowo opisane w ogłoszeniu. Kluczowe jest uważne zapoznanie się z jego treścią oraz - jeśli to możliwe - obejrzenie mieszkania przed przystąpieniem do licytacji.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama