W ramach projektu uchwały dotyczącego zmian w budżecie wprowadzone było także udzielenie dotacji dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic na dalsze prace związane z odbudową budynku zabytkowego kościoła ewangelickiego. Budynku, który wyraźnie nie ma szczęścia. Po zniszczeniach, jakich dokonał mi...
W ramach projektu uchwały dotyczącego zmian w budżecie wprowadzone było także udzielenie dotacji dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic na dalsze prace związane z odbudową budynku zabytkowego kościoła ewangelickiego. Budynku, który wyraźnie nie ma szczęścia. Po zniszczeniach, jakich dokonał mieszkający w nim przez wiele lat ponoć artysta malarz o talentach głównie destrukcyjnych, budynek przejęło w opiekę stowarzyszenie na swoją siedzibę i centrum kulturalne. Wiele prac w zakresie restauracji obiektu zostało wykonanych, wiele – własną pracą i wysiłkiem mieszkańców, gdy – niestety – obiekt zniszczył pożar. Klonowskie stowarzyszenie jednak nie zrezygnowało i mimo zniszczeń ponownie próbuje przywrócić kościół do stanu używalności. I na to potrzebne są pieniądze. Nie będzie ich jednak z gminnego budżetu, z którego pomoc miała wynosić 50 tysięcy złotych.
Najpierw radny Mieczysław Dzierlatka złożył, przyjęty ostatecznie wniosek o to, by kwestię dotacji rozważać i głosować osobno. - Gmina nie powinna wspierać stowarzyszeń – uzasadniał Dzierlatka. - Nawet nie jestem pewien czy ten obiekt jest zabytkowy, a nawet jeśli, to w gminie mamy inne, starsze i ważniejsze zabytki.
Opiniom radnego Dzierlatki dziwił się obecny na sesji Jarosław Kozikowski, prezes klonowskiego stowarzyszenia. - Obiekt w Klonie to z pewnością zabytek, to część historii i kultury naszych ziem. I dziwię się, że radny Dzierlatka, reprezentujący partię (PiS – przyp. red.), dla której historia i wartości narodowej kultury są szczególnie ważne, takie ma stanowisko w tej akurat sprawie.
Odwołanie do partyjnych priorytetów nie przyniosło jednak skutku. Dotacja na odbudowę budynku kościoła ewangelickiego głosowana była osobno. Za jej udzieleniem opowiedziało się sześciu radnych, ale tyle samo było przeciw. W tej sytuacji uchwała nie została przyjęta, a stowarzyszenie – zostało bez pieniędzy.
Przeciwko odbudowie zabytku w Klonie głosowali: Mieczysław Dzierlatka, Stanisław Czujak, Kamila Darmofał, Wanda Malon, Maciej Sypiański oraz Marianna Zdunek.
Foto:
Mieczysław Dzierlatka nie dał pieniędzy Jarosławowi Kozikowskiemu. Stratny będzie zabytkowy kościół w Klonie.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01