Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Dzieci zarobią na swoją podróż marzeń (zdjęcia)


Klasa 5c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczytnie postanowiła spełnić swoje marzenie o wspólnej podróży. Może nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że młodzież planuje sama zarobić na nią pieniądze. Co więcej uczniowie, wspólnie z wychowawczynią i rodzicami, całość połączyli w eksperyment pedagogiczny, któremu towarzyszy szereg zajęć edukacyjnych.Pomysł zarobienia na swoją wyprawę narodził się w 5c całkiem niedawno i dość niewinnie.

 

- Dzieciaki chciały zorganizować w szkole kiermasz ciast i środki przeznaczyć na szafki szkolne. Od słowa do słowa i wyszło nam, że może zamiast jednego kiermaszu zrobić kilka i pozyskane pieniążki wydać na wycieczkę – opowiada Anna Krzyżanowska, wychowawczyni 5c. - Pomysł zaakceptowali rodzice i zaczęli wspierać dzieci w wymyślaniu pomysłów na sposoby zarabiania pieniążków.

 

Okazało się, że razem mogą naprawdę dużo. Wspólnie przygotowali stoisko na wielkanocny kiermasz organizowany przez miasto.

 

- Można na nim było kupić ozdoby wielkanocne wykonane przez nas i rodziców oraz ciasta – mówi Kasia Jastrzębska.

 

A młodzi mają tego całkiem sporo. Stroiki, świeczki wielkanocne, lampiony dekoracyjne i wiele innych powstały z materiałów pozyskanych od życzliwych ludzi.

 

- Szyszki na stroiki otrzymaliśmy z Nadleśnictwa Jedwabno, lampiony wykonał dla nas pan Tadeusz Kuciejczyk, plastry drewna otrzymaliśmy od panów Zygmunta Rząpa, Piotra Biedki i Marka Twardziaka - wymienia Przemek Paś. - Z tego wspólnie tworzyliśmy nasze ozdoby podczas spotkania klasowego oraz każdy z nas w domach – dodaje Łucja Róziecka.


Reklama

 

 

Jednak kiermasze to nie wszystko.

 

- Już niedługo planujemy zbierać runo leśne i zioła, a następnie sprzedawać je do skupów – opowiada Hania Piątkowska. - Zaprosiliśmy już zielarza, żeby opowiedział nam o roślinach, które mają lecznicze właściwości i które możemy pozyskać z naszych okolic.

 

To przedsiębiorcze podejście dzieciaków zaowocowało już nawiązaniem współpracy ze stowarzyszeniem „Wszystko dla Szczytna”, które będzie wspierać dzieci w kwestiach formalnych, takich jak współpraca z różnymi podmiotami i instytucjami.

 

- To wyjątkowa inicjatywa. Jest to dla nas wyróżnienie, że dzieci i rodzice zwrócili się do nas z prośbą o wsparcie – mówi Rafał Wilczek, przewodniczący organizacji. - Te dzieciaki są super. Trzymam kciuki za powodzenie ich planu. Oczywiście będziemy ich wspierać w każdej sytuacji.

 

Stowarzyszenie nie jest jedynym podmiotem, który 5c poprosiła o pomoc. Również Bank Spółdzielczy zaangażował się w działania edukacyjne. Delegacja klasy złożyła już oficjalne pismo na ręce wiceprezesa Tomasza Błaszczaka z prośbą o realizację zajęć edukacyjnych, które pozwolą im dobrze zarządzać pozyskanymi środkami.

 

Reklama

- Z radością wesprzemy klasę naszą wiedzą i zorganizujemy specjalne warsztaty z zakresu wykorzystania narzędzi bankowych do zarządzania finansami – mówi. - Ta inicjatywa pokazuje, że jest to potrzebne. Cieszy mnie to, że 5c zwróciła się właśnie do nas.

 

Całe przedsięwzięcie jest eksperymentem pedagogicznym. Jego cel, to obok pozyskania funduszy przede wszystkim edukacja i integracja dzieci.

 

- Chcemy, aby rozwinęły się pod względem społecznym poprzez nawiązywanie kontaktów, poszerzały swoją wiedzę z przedsiębiorczości i uczyły się pracy w zespole – dodaje Anna Krzyżanowska.

 

Okazuje się, że cała inicjatywa jest doskonałym sposobem na spędzanie wspólnie czasu i rozwijanie kreatywności nie tylko u dzieci.

 

- My również doskonale się bawimy. To, że razem z dziećmi możemy dążyć do wspólnego celu jest wielką frajdą. Również my, jako rodzice, integrujemy się i poznajemy – mówi Robert Paś, tata ucznia klasy. - Dla nas największą nagrodą będą wspólne wspomnienia.

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama