Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Dodatki płyną do mieszkańców, to ponad 3 miliony złotych


Część mieszkańców gminy Jedwabno ma już powody do zadowolenia. Ruszyły już wypłaty dodatków „węglowych”. Są one zróżnicowane, a najwyższa kwota to 3 tys. zł.


  • Data:

Wnioski o dodatki można było składać już od 18 sierpnia. Gmina je wypłaca, ale środki otrzymuje od rządu.

 

- Nie spływają one w całości, ale transzami – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Pierwszą transzę otrzymaliśmy we wrześniu, w wysokości około 10% zapotrzebowania.

 

Wnioski, złożone przez nieco ponad 3 tysiące mieszkańców gminy, łącznie opiewają na sporo ponad 3 miliony złotych. Jak dotąd gmina otrzymała z państwowej kasy na ten cel około 400 tysięcy.

 

Mieszkańcy, przynajmniej ci, którzy środki już otrzymali, mogą je przeznaczyć na zakup opału. Tyle że dostępność węgla jest wciąż wątpliwa. I temu gmina zamierza zaradzić, oczywiście pod warunkiem, że rząd nie tylko sceduje na samorządy obowiązek, ale też zapewni możliwość jego realizacji.


Reklama

 

- Gorącym tematem obecnie jest to, czy gminy zajmą się redystrybucją węgla, gdy tylko prawem staną się ustawy, nad którymi władza krajowa obecnie pracuje. Zapewniam, że gmina Jedwabno te działania podejmie – deklaruje wójt Ambroziak. - Można, oczywiście, polemizować, czy to powinno znaleźć się w gestii samorządu, ale nie czas na spory. Podstawowym obowiązkiem samorządów jest zabezpieczanie potrzeb mieszkańców. I nawet jeśli wcześniej zaopatrzeniem w opał gminy nie musiały się zajmować, to obecnie sytuacja się zmieniła. Oczywiście, samorządy będą mogły realizować nowy obowiązek tylko wówczas, gdy będą miały zapewnione dostawy węgla, co z kolei ma być obowiązkiem strony rządowej. Jeśli więc władze na każdym szczeblu swe obowiązki wypełnią, system się sprawdzi.

 

Reklama

Zdaniem wójta Jedwabna rozpoczęty już sezon grzewczy nie musi być tak katastrofalnie niebezpieczny, jak to próbują przedstawiać główne media.

 

- Zamiennikiem opałowym, z którego w dużej mierze korzystają nasi mieszkańcy, jest drewno. A gmina Jedwabno, pod względem lesistości, jest druga w województwie. Drewno opałowe musi być do tego odpowiednio przygotowane, sezonowane, wysuszone. Osoby, które opalają swoje domy właśnie drewnem, w potrzebne na tę zimę zaopatrzyli się więc już nawet 2-3 lata temu. A z racji dostępności, w naszej gminie drewno jest naprawdę popularnym opałem.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama