Część mieszkańców gminy Jedwabno ma już powody do zadowolenia. Ruszyły już wypłaty dodatków „węglowych”. Są one zróżnicowane, a najwyższa kwota to 3 tys. zł.
Wnioski o dodatki można było składać już od 18 sierpnia. Gmina je wypłaca, ale środki otrzymuje od rządu.
- Nie spływają one w całości, ale transzami – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Pierwszą transzę otrzymaliśmy we wrześniu, w wysokości około 10% zapotrzebowania.
Wnioski, złożone przez nieco ponad 3 tysiące mieszkańców gminy, łącznie opiewają na sporo ponad 3 miliony złotych. Jak dotąd gmina otrzymała z państwowej kasy na ten cel około 400 tysięcy.
Mieszkańcy, przynajmniej ci, którzy środki już otrzymali, mogą je przeznaczyć na zakup opału. Tyle że dostępność węgla jest wciąż wątpliwa. I temu gmina zamierza zaradzić, oczywiście pod warunkiem, że rząd nie tylko sceduje na samorządy obowiązek, ale też zapewni możliwość jego realizacji.
- Gorącym tematem obecnie jest to, czy gminy zajmą się redystrybucją węgla, gdy tylko prawem staną się ustawy, nad którymi władza krajowa obecnie pracuje. Zapewniam, że gmina Jedwabno te działania podejmie – deklaruje wójt Ambroziak. - Można, oczywiście, polemizować, czy to powinno znaleźć się w gestii samorządu, ale nie czas na spory. Podstawowym obowiązkiem samorządów jest zabezpieczanie potrzeb mieszkańców. I nawet jeśli wcześniej zaopatrzeniem w opał gminy nie musiały się zajmować, to obecnie sytuacja się zmieniła. Oczywiście, samorządy będą mogły realizować nowy obowiązek tylko wówczas, gdy będą miały zapewnione dostawy węgla, co z kolei ma być obowiązkiem strony rządowej. Jeśli więc władze na każdym szczeblu swe obowiązki wypełnią, system się sprawdzi.
Zdaniem wójta Jedwabna rozpoczęty już sezon grzewczy nie musi być tak katastrofalnie niebezpieczny, jak to próbują przedstawiać główne media.
- Zamiennikiem opałowym, z którego w dużej mierze korzystają nasi mieszkańcy, jest drewno. A gmina Jedwabno, pod względem lesistości, jest druga w województwie. Drewno opałowe musi być do tego odpowiednio przygotowane, sezonowane, wysuszone. Osoby, które opalają swoje domy właśnie drewnem, w potrzebne na tę zimę zaopatrzyli się więc już nawet 2-3 lata temu. A z racji dostępności, w naszej gminie drewno jest naprawdę popularnym opałem.
Ukarać ale policję która tam była.
\"alarm fałszywy w dobrej wierze\" nie jest karalny
2025-07-23 15:30:57
Jak już piszecie, że ktoś miał coś przeciwko, to piszcie kto, oraz kto udzielał odpowiedzi, bo tak to rzucanie słów na wiate
Ciekawe
2025-07-23 11:11:20
Zaraz, zaraz, czy wybudzona z błogiego alkoholowego snu 20 latka, popełniła śpiąc jakieś wykroczenie, czy tylko spała zbyt głośno? Skoro nic złego nie zrobiła, to na jakiej podstawie Policja chciała ją wylegitymować?...i teraz ma być jeszcze ukarana? Ta cała interwencja wygląda trosze patologicznie, bo wychodzi na to, że już nie wolno spać we własnym domu.
nikt
2025-07-23 10:08:03
Ok, czyli jeżeli dobrze rozumiem treść artykułu miasto postanowiło otworzyć biznes mając na uwadze przesłanki, że \"być może będzie taniej, może nie drożej, ale to się zobaczy jak się zrobi\". Na taki biznesplan żaden normalny bank nie pożyczyłby nikomu nawet złotówki. Ale skoro zabezpieczeniem jest kasa mieszkańców to zmienia sytuację.
2025-07-23 07:26:16
hahaha. dobre. ludzie mają pstro w głowie. W Dzwierzutach mówili że krowy nie będą dawać mleka. zacofanie i tyle.
j23
2025-07-23 00:51:39
Sąd powinien oddalić oskarżenie o bezpodstawne wezwanie służb. Skąd miała wiedzieć że ona śpi czy może nie żyje, jeżeli mieszkanie było zamknięte a osoba w nim nie odzywa się i nie reaguje na głośne stukanie w drzwi.
obiektywny
2025-07-22 22:44:59
Jacyś nie znani ludzie, mieszkam tu od urodzenia ale tych osób jeszcze nie widziałem, pewnie jacyś nie znani pisowcy.....
DZIK
2025-07-22 19:12:08
Widziałem rozwieszone plakaty na których była zaznaczona wysokość wiatraka 300 m. Sprawdzałem w internecie i nie znalazłem tak wysokich. Może faktycznie przydał by się taki wyjazd na farmę dla zainteresowanych.
Taki Tam
2025-07-22 10:12:53
W sumie to co Ci radni mogą na tej farmie zobaczyć czego w zasadzie nie wiedzą już z internetu? Zobaczą wiatraki i tyle a inwestor będzie tylko mocniej naciskał bo wiadomo, że chce zarobić...to tak jak gdyby pojechać i zobaczyć na własne oczy czy na pewno w Warszawie w tym miejscu co zawsze stoi pałac kultury i nauki...
Kamil
2025-07-22 05:02:20
Ta pani z Łatanej to zdrajca ludzi bo chcą taniej prąd , a ona im to zabrania. Od zamieszkania na wsi robi wszystkim pod górkę ,Mądrzejsza od radia i robi ludziom wodę z mózgu
zdysk
2025-07-21 17:37:17