W Sądzie Okręgowym w Olsztynie trwa proces w sprawie nieprawidłowości w stowarzyszeniu „Helper”. Zarzuty usłyszało 42 oskarżonych. Chodzi o wyłudzenia na łączną kwotę ponad 71 milionów złotych z budżetu państwa i samorządów.
9 czerwca 2025 roku przed Sądem Okręgowym w Olsztynie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie dotyczącej działalności stowarzyszenia „Helper”. To jeden z największych procesów dotyczących nieprawidłowości przy wykorzystaniu publicznych środków w regionie.
Stowarzyszenie prowadziło w latach 2010–2017 środowiskowe domy samopomocy w gminach Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn. Śledztwo wykazało, że dotacje celowe udzielane na realizację tych zadań miały być wyłudzane na podstawie fikcyjnych faktur i poświadczających nieprawdę dokumentów.
Zarzuty i główni oskarżeni
Na ławie oskarżonych zasiadają 42 osoby. Główne zarzuty postawiono Katarzynie K. – 27 zarzutów, oraz Marzenie H. – 18 zarzutów. Prokuratura zarzuca im kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która miała przywłaszczyć ponad 33 miliony złotych z wyłudzonych dotacji.
Wśród oskarżonych są również:
– Tomasz K. – 19 zarzutów,
– Henryk C. – 15 zarzutów,
– Jacek H. – 9 zarzutów,
– Arkadiusz S. – 8 zarzutów.
Z ustaleń śledczych wynika, że cała grupa miała działać pod pozorem realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.
Przesłuchania i kolejne terminy
Proces trwa od lutego 2025 roku. Odbyło się już blisko 30 rozpraw. Do tej pory wyjaśnienia złożyło ponad 20 oskarżonych, a kolejni są w trakcie składania zeznań.
9 czerwca sąd rozpoczął przesłuchanie Tomasza K., który nie przyznał się do winy. Na czerwiec zaplanowano jeszcze sześć kolejnych terminów: 10, 11, 16, 17, 23 i 24 czerwca.
Niektórzy z oskarżonych składają bardzo obszerne wyjaśnienia – Piotr G. zeznaje już od dziewięciu rozpraw, a kolejne dwie zaplanowano na lipiec.
Część spraw wyłączona
Sześć osób spośród oskarżonych wniosło o warunkowe umorzenie postępowania. Sąd wyłączył ich sprawy do odrębnych postępowań i przekazał je do rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Olsztynie.
Dotyczą one pojedynczych zarzutów związanych z pomocnictwem w wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy.
Sprawa bez precedensu
Śledczy szacują, że w latach 2010–2017 stowarzyszenie „Helper” wyłudziło łącznie ponad 71 milionów złotych z budżetu państwa i samorządów. Z tej kwoty ponad 33 miliony miały zostać przywłaszczone przez członków zorganizowanej grupy.
To jeden z największych procesów w regionie dotyczących przestępstw gospodarczych i nadużywania funduszy publicznych.
Więcej o sprawie – w kolejnym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.
Komunikat rzecznika Sądu Okręgowego w Olsztynie:
Sąd rozpoznaje sprawę nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia „Helper”
W dniu 9 czerwca 2025 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie kontynuował proces w sprawie kilkudziesięciu osób oskarżonych w związku z nieprawidłowościami w działalności stowarzyszenia „Helper”.
W dniu 9 czerwca 2025 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie odbył się kolejny termin rozprawy w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia „Helper”, które na przestrzeni lat 2010-2017 uzyskało dotacje celowe przeznaczone na finansowanie zadań publicznych polegających na prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) w gminach: Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn.
Na rozprawę w tym dniu stawił się przed Sądem między innymi oskarżony Tomasz K. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i rozpoczął składanie wyjaśnień. Kolejne najbliższe terminy rozprawy, podczas których Sąd będzie kontynuował odbieranie wyjaśnień od oskarżonych to: 10, 11, 16, 17, 23 i 24 czerwca 2025 r.
Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 17 lutego 2025 r. Postępowanie sądowe nadal jest na etapie odbierania wyjaśnień od oskarżonych. Do tej pory odbyło się już blisko 30 terminów rozprawy, podczas których wyjaśnienia złożyło ponad 20 osób, a kilka kolejnych osób jest w trakcie składania wyjaśnień. Przy czym należy mieć na uwadze, że niektórzy spośród oskarżonych składali bądź nadal składają bardzo obszerne wyjaśnienia – w przypadku Piotra G. wyjaśnienia były odbierane już na 9 terminach rozprawy, a w lipcu zaplanowane są na tę czynność dwa następne terminy.
Jednocześnie informuję, że sześć spośród 42 osób oskarżonych w tej sprawie po złożeniu wyjaśnień wniosła o warunkowe umorzenie prowadzonego przeciwko nim postępowania. W związku z tym Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał postanowienia o wyłączeniu sprawy tych sześciu oskarżonych osób do odrębnego postępowania i przekazaniu spraw tych oskarżonych zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową do rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Olsztynie.
Nadmienię, że osobom, których sprawy zostały wyłączone do odrębnego postępowania i przekazane zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową do Sądu Rejonowego w Olsztynie, w ramach sprawy o sygn. akt II K 159/21 zostały przedstawione pojedyncze zarzuty dotyczące pomocnictwa w wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu.
Przypomnę, że główne osoby oskarżone w tej sprawie to Katarzyna K. (27 zarzutów) oraz Marzena H. (18 zarzutów). Prokurator przedstawił im zarzut stworzenia i kierowania w latach 2010-2017 zorganizowaną grupą przestępczą, która pod pozorem realizowania zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej – prowadzenia przez stowarzyszenie „Helper” środowiskowych domów samopomocy w wyżej wymienionych gminach , miała wyłudzić z budżetu państwa oraz budżetu jednostek samorządu terytorialnego łącznie ponad 71 mln złotych dotacji celowych, udzielonych na podstawie fikcyjnych faktur i innych poświadczających nieprawdę dokumentów. W skład tej zorganizowanej grupy przestępczej mieli wchodzić w różnych okresach czasu także Arkadiusz S. (8 zarzutów), Jacek H. (9 zarzutów), Henryk C. (15 zarzutów) oraz mąż Katarzyny K. – Tomasz K. (19 zarzutów). Wspomniana grupa przestępcza z wyłudzonych dotacji miała przywłaszczyć sobie pieniądze w łącznej kwocie przekraczającej 33 mln zł.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznika Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 9 czerwca 2025 r.
to jeszcze w 98% budżet Łachmańskiego. Zobaczymy jak będzie za rok.
Jerzy
2025-07-24 01:31:05
Władza nic nie robi. Nie ma co oglądać, nie ma co zjeść, nie ma co robić. Tragedia.
Hit
2025-07-24 01:19:40
Z całym szacunkiem, zwrócę tylko uwagę, że ten pomnik będzie niewiele wart, zanim nie spoczną pod nim szczątki ofiar, brutalnie zamordowanych przez Ukraińców na Kresach. Może warto byłoby się zastanowić, jak zmusić Ukraiński reżim, do wydania natychmiastowej zgody na ekshumację, bo prośby od lat zwyczajnie ignorują. Warto jest też zacząć nazywać rzeczy po imieniu, to są obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa na Kresach.
Polak
2025-07-23 18:20:46
Widzę, że i tu zalęgły się niemieckie aktywiszcza. Skoro mieszkańcy czegoś nie chcą, to nie. Zamiast skowyczeć, i wyśmiewać ich, jak jakieś przygłupy, to zmontujcie je u siebie. A jak coś nie pasuje, to wypad z Polski...o ile w ogóle w Polsce mieszkacie.
Polak
2025-07-23 18:07:22
Ukarać ale policję która tam była.
\"alarm fałszywy w dobrej wierze\" nie jest karalny
2025-07-23 15:30:57
Jak już piszecie, że ktoś miał coś przeciwko, to piszcie kto, oraz kto udzielał odpowiedzi, bo tak to rzucanie słów na wiate
Ciekawe
2025-07-23 11:11:20
Zaraz, zaraz, czy wybudzona z błogiego alkoholowego snu 20 latka, popełniła śpiąc jakieś wykroczenie, czy tylko spała zbyt głośno? Skoro nic złego nie zrobiła, to na jakiej podstawie Policja chciała ją wylegitymować?...i teraz ma być jeszcze ukarana? Ta cała interwencja wygląda trosze patologicznie, bo wychodzi na to, że już nie wolno spać we własnym domu.
nikt
2025-07-23 10:08:03
Ok, czyli jeżeli dobrze rozumiem treść artykułu miasto postanowiło otworzyć biznes mając na uwadze przesłanki, że \"być może będzie taniej, może nie drożej, ale to się zobaczy jak się zrobi\". Na taki biznesplan żaden normalny bank nie pożyczyłby nikomu nawet złotówki. Ale skoro zabezpieczeniem jest kasa mieszkańców to zmienia sytuację.
2025-07-23 07:26:16
hahaha. dobre. ludzie mają pstro w głowie. W Dzwierzutach mówili że krowy nie będą dawać mleka. zacofanie i tyle.
j23
2025-07-23 00:51:39
Sąd powinien oddalić oskarżenie o bezpodstawne wezwanie służb. Skąd miała wiedzieć że ona śpi czy może nie żyje, jeżeli mieszkanie było zamknięte a osoba w nim nie odzywa się i nie reaguje na głośne stukanie w drzwi.
obiektywny
2025-07-22 22:44:59