Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Dekanat urośnie w... parafie


Szykuje się mała rewolucja w dekanacie Szczytno. Przyłączyć do jego struktur mają się parafie z Gromu, Pasymia, Dźwierzut i Targowa. O zmianach, kolędzie, nadchodzących wyborach nowego dziekana rozmawiamy z obecnym dziekanem księdzem Andrzejem Wysockim z parafii Świętego Krzyża.


 • Data:

Tradycyjne odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą trwają już ponad tydzień. Jak to wygląda w czasie pandemii?

 

Decyzję o sposobie przeprowadzania kolędy podejmuje proboszcz, ale nasz biskup dopuścił dwie formy. Pierwsza - księżą idą na tradycyjną kolędę na wyraźne zaproszenie parafian, którzy taką chęć przyjęcia księdza i spotkania się z nim wyrażą. Różnie to się w różnych parafiach odbywa. Są zapisy na karteczkach, zaproszenia telefoniczne, itp. Druga forma to uroczysta msza święta z błogosławieństwem i spotkanie w kościele z chętnymi parafianami. W mojej parafii wprowadziłem oba systemy, bo po rozmowach z ludźmi widzę, że jest ogromne zapotrzebowanie na indywidualne spotkanie z księżmi.

 

 

Jak długo trwa kolęda?

 

Tradycyjnie do końca stycznia. Ale w czasie pandemii, gdy trzeba utrzymywać rygor sanitarny pewnie ona się wydłuży, bo dziennie odwiedzamy zdecydowanie mniej parafian. Ludzie naprawdę chcą tych spotkań, rozmów, błogosławieństw indywidualnych...

 

 

O czym najczęściej rozmawiają z księżmi podczas kolędy?

 

Mogę mówić jedynie o swoich doświadczeniach, ale tematów jest mnóstwo. Nie brakuje pytań, wątpliwości, obaw, podziękowań. Zdarzają się też te trudne rozmowy. Nie chcę tu zdradzać szczegółów, bo to zawsze pozostaje pomiędzy mną, a wiernymi. Ale jestem bardzo zadowolony z każdej wizyty. Widać, że parafianie tego potrzebują. Takie indywidualne spotkania są też dobre dla nas księży. Więcej wówczas widać. Słychać. Wiemy, co sami musimy poprawić.


Reklama

 

Skąd ksiądz wie, do jakiego mieszkania, domu wejść?

 

Ogłaszając kolędę w kościele prosimy naszych parafian, aby na przykład w blokach na klamkach drzwi wywieszali karteczkę z napisem kolęda. Wówczas jest to znak, że chcą nas przyjąć. W domach takim znakiem jest uchylona furtka, brama i zapalane światło. Wówczas wiemy, że możemy wchodzić w ciemno (śmiech).

 

Mówi się, że coraz mniej osób chodzi do kościoła, chce kontaktu z księdzem...

 

W moim odczuciu to nieprawda. Czas pandemii zwiększył zdecydowanie chęć spotkań parafian z księżmi. Potrzebują obecności, rozmów. To naprawdę widać. Według wytycznych sanitarnych nie powinniśmy w danym domu, mieszkaniu być dłużej niż 15 minut, ale osoby, które odwiedzamy nie chcą nas wypuszczać. Mają mnóstwo spraw do omówienia. Wiele pytań - o Boga, kościół, rodzinę, o codzienne życie, czy nawet koronawirusa. Po tym tygodniu kolędowania widzę, że ponad 60 procent mieszkańców mojej parafii chce kolędowego spotkania z księdzem.

 

W marcu mają się odbyć wybory nowego dziekana, bo 5-letnia kadencja na tym stanowisku dobiega końca...

 

Dokładnie tak (śmiech). Będą to demokratyczne wybory, tak jak poprzednie zresztą. Księża spotkają się, wybiorą komisję skrutacyjną i będą głosować. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że dziekana może wskazać biskup, ale u nas przyjęło się, że są wybory. I dobrze.

Reklama

 

Bycie dziekanem to trudna funkcja?

 

To trochę taki listonosz (śmiech). Cała korespondencja najpierw przychodzi do mnie, a potem ja ją rozwożę po innych parafiach. Pracy jest niemało. Ale daje to też satysfakcję.

 

Słyszałem też o innych zmianach w dekanacie...

 

Ma się powiększyć. Część parafii z dekanatu Pasym ma przejść do Szczytna, mówię tu o Pasymiu, Gromie, Dźwierzutach i Targowie. Biskup chce, aby dekanaty były większe, aby liczyły do 10 parafii. Do tej pory były 33 dekanaty, ma być ich 26. Reorganizacja jest potrzebna, bo zaczyna brakować księży. To jest już szósty rok, gdy z naszego dekanatu nie ma żadnego diakona. Żadnego. I naprawdę zaczyna się robić trudna sytuacja.Komentarze do artykułu

XYZ

Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama