Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Czy parafie są gotowe chronić dzieci? Osoby zaufania w każdym kościele


W większości parafii powołano już osobę godną zaufania, która ma reagować na sygnały dotyczące krzywdzenia dzieci. Taki obowiązek nakłada na Kościół tzw. ustawa Kamilka, nazwana tak od imienia 8-letniego chłopca z Częstochowy, który zmarł po tym, jak został skatowany przez swojego ojczyma. - Wszystkie nasze parafie wyznaczyły takie osoby – zapewnia ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Mamy też opracowane standardy ochrony małoletnich.



- U mnie w parafii taką osobą jest pani pedagog ze szkoły w Rudce, moja parafianka – mówi ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Każdy z księży ukończył specjalistyczny kurs, mamy też zaświadczenia o niekaralności – dodaje. - Taki obowiązek nakłada na nas prawo. Oczywiście osoby zaufania też były sprawdzane pod kątem karalności w bazach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszystkie dokumenty leżą na biurkach proboszczów i są dostępne w parafiach – zapewnia ksiądz dziekan.

 

Parafie z Polski na swoich stronach internetowych podają dane osób zaufania, numer telefonu oraz adres e-mail, który można wykorzystać, aby zgłosić podejrzenie krzywdzenia dzieci. Tak jest na przykład w parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim: „Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie małoletnich każda parafia, szkoła i inne instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą, mają obowiązek wprowadzenia od 15.08.2024 r. Standardów Ochrony Małoletnich.

 

W naszej parafii została powołana tzw. „osoba zaufana”: p. Joanna Wojno (joanna.wojno.olsztyn@gmail.com), której można zgłaszać sytuacje świadczące o przemocy i wyrządzonej krzywdzie.”

 

Niestety, takich informacji nie ma na stronach parafii w naszym powiecie.

 

- My informacje o takiej osobie podaliśmy podczas ogłoszeń parafialnych - mówi ksiądz Jacek Bacewicz, proboszcz parafii w Szymanach. - Parafianie widzą, kto to.

 


Reklama

Nie wszystkie parafie upubliczniły jednak tę informację.

 

- Będziemy o tym dyskutowali, czy możemy upublicznić dane tej osoby, bo ona sama musiałby też na to wyrazić zgodę – mówi ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Ustawa tego nie precyzuje – dodaje. - Ale każdy ksiądz proboszcz w swojej parafii zobowiązany jest udzielić takiej informacji, gdy ktoś się o to zwróci. Z takiego spotkania zawsze musi powstać protokół, a osoba zaufania ma być koordynatorem tych działań.

 

Warto wiedzieć

Ustawa Kamilka, wprowadzająca nowe zasady ochrony dzieci, rozszerza zakres weryfikacji niekaralności osób pracujących z małoletnimi. Poszerzony obowiązek weryfikacyjny wszedł w życie 15 lutego 2024 roku wraz ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Od tego momentu istnieje obowiązek przedstawiania zaświadczeń o niekaralności za określone typy przestępstw przed dopuszczeniem do pracy.

 

Nowe standardy mają zastosowanie do każdego członka personelu, niezależnie od formy zatrudnienia, obejmując zarówno pracowników etatowych, współpracowników, członków organizacji, jak i wszelkie inne osoby, które w ramach swojej działalności mają kontakt z dziećmi.

 

Ustawa Kamilka dała placówkom oświaty trzy miesiące na wdrożenie nowych procedur (od wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czyli od 15 lutego) na opracowanie i wdrożenie standardów ochrony małoletnich określających zasady i procedury mające na celu zapewnienie małoletnim odpowiedniej ochrony.

 

Obowiązek składania zaświadczeń o niekaralności (z Krajowego Rejestru Karnego) dotyczy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu człowieka, przestępstw związanych z handlem ludźmi oraz o fizycznym lub psychicznym znęcaniu się nad małoletnimi.

Reklama

 

W przypadku szkół i przedszkoli (zarówno publicznych, jak i niepublicznych) dotyczy to nowych pracowników (zatrudnionych po 15 lutego 2024 roku), którzy mają lub będą mieli bezpośredni kontakt z dziećmi. Taki obowiązek muszą spełnić przyszli nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi, osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela, inne osoby prowadzące zajęcia z dziećmi, osoby opiekujące się dziećmi podczas przewozu lub np. przy przejściu przez jezdnię, pracownicy świadczący w placówkach oświatowych opiekę medyczną i stomatologiczną, a także praktykanci, którzy mają wykonywać wymienione czynności wobec małoletnich.

 

Ponadto placówki muszą informować o wszelkich interwencjach podejmowanych na rzecz ochrony małoletnich na swoich stronach internetowych oraz na tablicach informacyjnych. W myśl ustawy obowiązkowe jest zatrudnienie interwencyjnej osoby zaufania, odpowiedzialnej za reagowanie na zgłoszenia o przypadkach krzywdzenia dzieci.

 

Ustawa Kamilka dotyczy także Kościoła, a więc parafii.

 

- Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują. Wspomniana troska jest zgodna z duchem Ewangelii, w której Jezus wielokrotnie mówił, że dobro tych najmniejszych i bezbronnych musi być uznane za pierwsze – komentował nowe przepisy ksiądz Tadeusz Wojda, arcybiskup metropolita gdański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 



Komentarze do artykułu

Rookie

Kiedy osoba zaufania w przedszkolu,kołach s kołach i celebryckich pedo meetingach???

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama