W większości parafii powołano już osobę godną zaufania, która ma reagować na sygnały dotyczące krzywdzenia dzieci. Taki obowiązek nakłada na Kościół tzw. ustawa Kamilka, nazwana tak od imienia 8-letniego chłopca z Częstochowy, który zmarł po tym, jak został skatowany przez swojego ojczyma. - Wszystkie nasze parafie wyznaczyły takie osoby – zapewnia ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Mamy też opracowane standardy ochrony małoletnich.
- U mnie w parafii taką osobą jest pani pedagog ze szkoły w Rudce, moja parafianka – mówi ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Każdy z księży ukończył specjalistyczny kurs, mamy też zaświadczenia o niekaralności – dodaje. - Taki obowiązek nakłada na nas prawo. Oczywiście osoby zaufania też były sprawdzane pod kątem karalności w bazach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszystkie dokumenty leżą na biurkach proboszczów i są dostępne w parafiach – zapewnia ksiądz dziekan.
Parafie z Polski na swoich stronach internetowych podają dane osób zaufania, numer telefonu oraz adres e-mail, który można wykorzystać, aby zgłosić podejrzenie krzywdzenia dzieci. Tak jest na przykład w parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim: „Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie małoletnich każda parafia, szkoła i inne instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą, mają obowiązek wprowadzenia od 15.08.2024 r. Standardów Ochrony Małoletnich.
W naszej parafii została powołana tzw. „osoba zaufana”: p. Joanna Wojno (joanna.wojno.olsztyn@gmail.com), której można zgłaszać sytuacje świadczące o przemocy i wyrządzonej krzywdzie.”
Niestety, takich informacji nie ma na stronach parafii w naszym powiecie.
- My informacje o takiej osobie podaliśmy podczas ogłoszeń parafialnych - mówi ksiądz Jacek Baczewski, proboszcz parafii w Szymanach. - Parafianie widzą, kto to.
Nie wszystkie parafie upubliczniły jednak tę informację.
- Będziemy o tym dyskutowali, czy możemy upublicznić dane tej osoby, bo ona sama musiałby też na to wyrazić zgodę – mówi ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Ustawa tego nie precyzuje – dodaje. - Ale każdy ksiądz proboszcz w swojej parafii zobowiązany jest udzielić takiej informacji, gdy ktoś się o to zwróci. Z takiego spotkania zawsze musi powstać protokół, a osoba zaufania ma być koordynatorem tych działań.
Warto wiedzieć
Ustawa Kamilka, wprowadzająca nowe zasady ochrony dzieci, rozszerza zakres weryfikacji niekaralności osób pracujących z małoletnimi. Poszerzony obowiązek weryfikacyjny wszedł w życie 15 lutego 2024 roku wraz ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Od tego momentu istnieje obowiązek przedstawiania zaświadczeń o niekaralności za określone typy przestępstw przed dopuszczeniem do pracy.
Nowe standardy mają zastosowanie do każdego członka personelu, niezależnie od formy zatrudnienia, obejmując zarówno pracowników etatowych, współpracowników, członków organizacji, jak i wszelkie inne osoby, które w ramach swojej działalności mają kontakt z dziećmi.
Ustawa Kamilka dała placówkom oświaty trzy miesiące na wdrożenie nowych procedur (od wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czyli od 15 lutego) na opracowanie i wdrożenie standardów ochrony małoletnich określających zasady i procedury mające na celu zapewnienie małoletnim odpowiedniej ochrony.
Obowiązek składania zaświadczeń o niekaralności (z Krajowego Rejestru Karnego) dotyczy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu człowieka, przestępstw związanych z handlem ludźmi oraz o fizycznym lub psychicznym znęcaniu się nad małoletnimi.
W przypadku szkół i przedszkoli (zarówno publicznych, jak i niepublicznych) dotyczy to nowych pracowników (zatrudnionych po 15 lutego 2024 roku), którzy mają lub będą mieli bezpośredni kontakt z dziećmi. Taki obowiązek muszą spełnić przyszli nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi, osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela, inne osoby prowadzące zajęcia z dziećmi, osoby opiekujące się dziećmi podczas przewozu lub np. przy przejściu przez jezdnię, pracownicy świadczący w placówkach oświatowych opiekę medyczną i stomatologiczną, a także praktykanci, którzy mają wykonywać wymienione czynności wobec małoletnich.
Ponadto placówki muszą informować o wszelkich interwencjach podejmowanych na rzecz ochrony małoletnich na swoich stronach internetowych oraz na tablicach informacyjnych. W myśl ustawy obowiązkowe jest zatrudnienie interwencyjnej osoby zaufania, odpowiedzialnej za reagowanie na zgłoszenia o przypadkach krzywdzenia dzieci.
Ustawa Kamilka dotyczy także Kościoła, a więc parafii.
- Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują. Wspomniana troska jest zgodna z duchem Ewangelii, w której Jezus wielokrotnie mówił, że dobro tych najmniejszych i bezbronnych musi być uznane za pierwsze – komentował nowe przepisy ksiądz Tadeusz Wojda, arcybiskup metropolita gdański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Witam pozwolę wypowiedzieć swoje zdanie. Dlaczego się wypowiada pani naczelnik w sprawie organizacji tej imprezy, a nie dyrektor MOK, która podobno miała super wizję na rozwój kultury, a wychodzi na to , że Jej koncepcja kulturalna nie mająca nic wspólnego z kulturą polegała na \"wykopaniu\" dwóch dyrektorów instytucji kultury. Brawo nowa Pani Dyrektor już tu widać, że błąka się pani jak dziecko we mgle ciekawe jak długo, to nie wiocha gdzie była Pani faworyzowana.
Szczytnianin
2024-10-29 13:56:03
Zrobmy po mojemu, będzie na was
wolf
2024-10-29 09:17:41
Zatem ta zmiana jest do soboty czy niedzieli? Bo obie daty podano w artykule.
Tutejsza
2024-10-28 16:57:56
Panie Leszku, wspomniał Pan o tym iż był co chwila zatrudniany na kierowniczym stanowisku w innej firmie o innej specyfice zawodowej... Czyli pańska praca była czysto iluzoryczna bo nie można być specjalistą od wszystkiego. To Pan czerpał same korzyści z tego systemu a teraz Pan utyskuje za komuną? ... Może już czas zając się wnuczkami?
Wujek Dobra Rada
2024-10-28 11:13:47
Bardzo dobry pomysł. Byłem w ostatnim tygodniu na kilku cmentarzach na Pomorzu i np. zarówno w Gdyni na Witominie, małym kaszubskim Łęgu czy na Artyleryjskiej w Bydgoszczy takie punkty z narzędziami, konewkami itp. są już od paru lat i cieszą się wielką popularnością.
Wiesław Mądrzejowski
2024-10-28 09:13:58
To prawda Leszku, cytuję Ciebie: \"Mimo wszystko moje pokolenie ma powody, by wspominać z łezką w oku dawne czasy. To przecież wtedy kształtowaliśmy swe intelektualne biografie, czytaliśmy najważniejsze książki, oglądaliśmy najpiękniejsze filmy\". Ode mnie: i byliśmy młodzi z dużymi siłami witalnymi, pozdrawiam
Krzysztof Połukord
2024-10-27 19:24:10
Byłem, widziałem, pięknie wygląda. Teraz monitoring, i kilka ławek stolików. Chyba jesteśmy cywilizowanym narodem. A cena - niech ktoś zrobi taniej, albo najlepiej za darmo,
jans
2024-10-27 18:11:07
Będzie impreza! Będzie Show!
Dieter
2024-10-27 11:46:15
... ale mi atrakcja oglądać tego paralityka z Modern Talking. Wolę iść na piwo na krzaki z kumplami, mniej wydam kasy, a ubawię się napewno lepiej.????
Holliday
2024-10-27 00:42:55
Bzdety, jak zwykle.
KJ
2024-10-26 13:18:50