Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Czym zaskoczy 23. Jarmark Mazurski? Zaprasza Klaudiusz Woźniak


Na piątek, 5 sierpnia zaplanowano dwudziestą trzecią już edycję Jarmarku Mazurskiego w Szczytnie. O szczegółach tego wydarzenia rozmawiamy z Klaudiuszem Woźniakiem, kierownikiem Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, organizatorem wydarzenia.


  • Data:

To już 23 lata Jarmarku Mazurskiego w Szczytnie, jak to się zaczęło?

 

Muzeum Mazurskie w Szczytnie połączyło siły z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Szczytnie i tak to się zaczęło. Był to rok 1999. Pierwszy jarmark odbył się w ruinach zamku krzyżackiego w Szczytnie. Towarzyszył otwarciu wystawy „Polskie stroje ludowe" z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Tegoroczny Jarmark Mazurski odbędzie się...

 

Dokładnie w piątek, 5 sierpnia, od godz. 9 do 18. Na dziedzińcu ratusza w Szczytnie. Tradycyjnie pojawią się stoiska z rękodziełem ludowym, kulinariami oraz pokazy ginących zawodów w zakresie: kaletnictwa, tkactwa, garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa czy plecionkarstwa. Na części z nich będą prowadzone warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz osób indywidualnych.

 

Czy na jarmarku będzie można zrobić jakieś zakupy?

 

(śmiech) Oczywiście, że tak. Przecież to jarmark (śmiech). Wśród stoisk kulinarnych będzie można zakupić m.in. różnego rodzaju miody, sery, pieczywo wypiekane na zakwasie, wędliny domowe, oleje naturalne czy piwo kozicowe. Stoiska dopełnią wystawcy biżuterii, ceramiki, malarstwa, decoupage oraz wyrobów z wosku pszczelego.

 


Reklama

Czy przewidziane są jakieś atrakcje muzyczne?

 

Oczywiście, stoiskom towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych, folkowych oraz kapel wokalno-instrumentalnych. Wśród zespołów zaproszonych swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje kapela Dworska z Mejszagoły, z rejonu Wileńskiego. Jest to kontynuacja wieloletniej tradycji zapraszania na Jarmark zespołów z dawnych polskich kresów. Po raz pierwszy na Jarmarku zaprezentuje się zespół folkowy z Pisza „Zarażeni Folkiem” - działający przy Piskim Stowarzyszeniu Miłośników Kultury MAZURIA - coraz bardziej popularny w naszym regionie. Nowym akcentem muzycznym na Jarmarku będzie również występ Sławomira Staszaka, który wykona piosenki ze swojego autorskiego repertuaru. Warto zaznaczyć, że dzięki otwartej formule w Jarmarku Mazurskim uczestniczą wystawcy, twórcy ludowi, rzemieślnicy z innych ościennych regionów jak m.in. Warmia, Kurpie, Podlasie, Mazowsze, czy wspomniane wcześniej dawne kresy.

 

Będzie jakieś uroczyste otwarcie tego wydarzenia?

 

Tak, zaplanowaliśmy je na godz. 12.00 z udziałem przedstawicieli władz samorządowych. Jako organizatorzy kierujemy podziękowania do wszystkich podmiotów wspierających nasze wydarzenie. Są to: Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasto Szczytno, Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne, Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie, Stowarzyszenie Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur oraz Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Szczytnie - Karol Włodkowski.

Reklama

 

Program wydarzenia

5 SIERPNIA (piątek), od 9.00 do 18.00

DZIEDZINIEC RATUSZA, RUINY ZAMKU W SZCZYTNIE

 

W PROGRAMIE M.IN:

pokazy rękodzielnicze: kaletnictwo, garncarstwo, tkactwo,

koronkarstwo, rzeźbiarstwo, pszczelarstwo

stoiska z: wędlinami, kwasem chlebowym, przyprawami, miodami,

serami, wyrobami z wosku, biżuterią, haftami, malarstwem, ceramiką

 

WYDARZENIA NA SCENIE:

11.30 - Kapela DWORSKA z Mejszagoły (Litwa) - cz. 1

12.00 - OTWARCIE JARMARKU

12.15 - Kapela DWORSKA z Mejszagoły (Litwa) - cz. 2

12.45 - Kapela JĘDRKA ze Szczytna

13.45 - Sławek STASZAK

14.20-16.20 - występy zespołów ludowych ze Szczytna: WYSTEK, MAZURY, NADZIEJA, KRYS

16.20 - ZARAŻENI FOLKIEM z Pisza



Komentarze do artykułu

ONa

Czy ten Woźniak hot dogi sprzedawał na placu? Nieciekawe były.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama