Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Czym zaskoczy 23. Jarmark Mazurski? Zaprasza Klaudiusz Woźniak


Na piątek, 5 sierpnia zaplanowano dwudziestą trzecią już edycję Jarmarku Mazurskiego w Szczytnie. O szczegółach tego wydarzenia rozmawiamy z Klaudiuszem Woźniakiem, kierownikiem Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, organizatorem wydarzenia.To już 23 lata Jarmarku Mazurskiego w Szczytnie, jak to się zaczęło?

 

Muzeum Mazurskie w Szczytnie połączyło siły z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Szczytnie i tak to się zaczęło. Był to rok 1999. Pierwszy jarmark odbył się w ruinach zamku krzyżackiego w Szczytnie. Towarzyszył otwarciu wystawy „Polskie stroje ludowe" z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Tegoroczny Jarmark Mazurski odbędzie się...

 

Dokładnie w piątek, 5 sierpnia, od godz. 9 do 18. Na dziedzińcu ratusza w Szczytnie. Tradycyjnie pojawią się stoiska z rękodziełem ludowym, kulinariami oraz pokazy ginących zawodów w zakresie: kaletnictwa, tkactwa, garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa czy plecionkarstwa. Na części z nich będą prowadzone warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz osób indywidualnych.

 

Czy na jarmarku będzie można zrobić jakieś zakupy?

 

(śmiech) Oczywiście, że tak. Przecież to jarmark (śmiech). Wśród stoisk kulinarnych będzie można zakupić m.in. różnego rodzaju miody, sery, pieczywo wypiekane na zakwasie, wędliny domowe, oleje naturalne czy piwo kozicowe. Stoiska dopełnią wystawcy biżuterii, ceramiki, malarstwa, decoupage oraz wyrobów z wosku pszczelego.

 


Reklama

Czy przewidziane są jakieś atrakcje muzyczne?

 

Oczywiście, stoiskom towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych, folkowych oraz kapel wokalno-instrumentalnych. Wśród zespołów zaproszonych swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje kapela Dworska z Mejszagoły, z rejonu Wileńskiego. Jest to kontynuacja wieloletniej tradycji zapraszania na Jarmark zespołów z dawnych polskich kresów. Po raz pierwszy na Jarmarku zaprezentuje się zespół folkowy z Pisza „Zarażeni Folkiem” - działający przy Piskim Stowarzyszeniu Miłośników Kultury MAZURIA - coraz bardziej popularny w naszym regionie. Nowym akcentem muzycznym na Jarmarku będzie również występ Sławomira Staszaka, który wykona piosenki ze swojego autorskiego repertuaru. Warto zaznaczyć, że dzięki otwartej formule w Jarmarku Mazurskim uczestniczą wystawcy, twórcy ludowi, rzemieślnicy z innych ościennych regionów jak m.in. Warmia, Kurpie, Podlasie, Mazowsze, czy wspomniane wcześniej dawne kresy.

 

Będzie jakieś uroczyste otwarcie tego wydarzenia?

 

Tak, zaplanowaliśmy je na godz. 12.00 z udziałem przedstawicieli władz samorządowych. Jako organizatorzy kierujemy podziękowania do wszystkich podmiotów wspierających nasze wydarzenie. Są to: Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasto Szczytno, Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne, Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie, Stowarzyszenie Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur oraz Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Szczytnie - Karol Włodkowski.

Reklama

 

Program wydarzenia

5 SIERPNIA (piątek), od 9.00 do 18.00

DZIEDZINIEC RATUSZA, RUINY ZAMKU W SZCZYTNIE

 

W PROGRAMIE M.IN:

pokazy rękodzielnicze: kaletnictwo, garncarstwo, tkactwo,

koronkarstwo, rzeźbiarstwo, pszczelarstwo

stoiska z: wędlinami, kwasem chlebowym, przyprawami, miodami,

serami, wyrobami z wosku, biżuterią, haftami, malarstwem, ceramiką

 

WYDARZENIA NA SCENIE:

11.30 - Kapela DWORSKA z Mejszagoły (Litwa) - cz. 1

12.00 - OTWARCIE JARMARKU

12.15 - Kapela DWORSKA z Mejszagoły (Litwa) - cz. 2

12.45 - Kapela JĘDRKA ze Szczytna

13.45 - Sławek STASZAK

14.20-16.20 - występy zespołów ludowych ze Szczytna: WYSTEK, MAZURY, NADZIEJA, KRYS

16.20 - ZARAŻENI FOLKIEM z PiszaKomentarze do artykułu

ONa

Czy ten Woźniak hot dogi sprzedawał na placu? Nieciekawe były.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama