Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Czy na ulicach w naszym powiecie zgaśnie światło?


Premier Mateusz Morawicki w jednej ze swoich wypowiedzi poinformował, że jednym z zadań dla samorządów na najbliższy czas będzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 10% w stosunku do lat ubiegłych. Na zalecenia w ramach tzw. „Tarczy solidarnościowej” zareagowały już powiatowe samorządy.



Jak na prądzie mają oszczędzać gminy? Samorządy w naszym powiecie już zastanawiają się nad tym, co zrobić, aby sprostać zaleceniu rządu o konieczności zaoszczędzenia przez nie 10% na zużyciu prądu. Okazuje się, że część z gmin zaciskać pasa będzie kosztem oświetlenia ulicznego. Wydaje się to być jednym z najprostszych rozwiązań.

 

Świętajno i Dźwierzuty już podjęły decyzje

 

W gminie Świętajno już od pewnego czasu wyłączane są lampy uliczne.

 

- Decyzję podjęliśmy zaraz po otrzymaniu pierwszego pisma o takich zaleceniach – wyjaśnia wójt Kołakowska. - Obecnie latarnie wyłączamy w godzinach 24:00 – 5:00 rano. Zapalone lampy pozostają przy drogach krajowych w Świętajnie i Spychowie.

 

Taką samą decyzję podjęła gmina Dźwierzuty. W miejscowościach na jej obszarze lampy będą wyłączane już od 1 października. - Nie widzimy innej możliwości generowania oszczędności w zakresie energii elektrycznej – wyjaśnia Barbara Trusewicz, wicewójt. - Od prądu nie odłączymy szkół ani przedszkoli. Podobnie urząd musi pracować.

 

Jeszcze się zastanawiają

 

Gminy Jedwabno, Pasym, Rozogi wciąć zastanawiają się nad tym, jak oszczędzać i czy wyłączać światło.


Reklama

 

Reklama

- Jeszcze nie podejmujemy ostatecznej decyzji – mówi Sławomir Ambroziak, wójt Jedwabna.

 

Burmistrz Pasymia zaznacza, że trudno jest samorządom wygenerować takie oszczędności, ponieważ wszystkie dziedziny działalności samorządu związane są z usługami dla społeczeństwa.

 

- Oczywiście, wyłączenie oświetlenia ulicznego może być pewnego rodzaju rozwiązaniem – mówi Cezary Łachmański.

 

Z kolei wójt Rozóg podkreśla, że bez konkretnych wytycznych gmina nie jest w stanie podjąć decyzji.

 

- W tej chwili czekamy na wytyczne z ministerstwa. Jak będzie liczone to 10 procent. Na dobrą sprawę jeszcze nic nie wiemy – tłumaczy Zbigniew Kudrzycki.

 

Rozwiązanie z korzyścią dla mieszkańców

 

W gminie Szczytno samorządowcy nie planują wyłączać oświetlenia całkowicie.

 

- Jeżeli zaistnieje konieczność wprowadzenia takich oszczędności, to oświetlenie w miejscowościach ograniczymy – wyjaśnia wójt Sławomir Wojciechowski. - Będziemy wyłączać co drugą latarnię, przy czym te, które pozostaną włączone, zostaną zmodernizowane na ledowe, dzięki czemu będą świecić jaśniej i obejmować większy obszar. Co więcej, będą zużywać mniej prądu.

 

Takie rozwiązanie ma być korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i samorządowego budżetu.

 

Konieczność wprowadzenia oszczędności nie wszystkim wydaje się rozsądna.

 

- Nasz samorząd od dawna inwestuje w odnawialne źródła energii. Wymuszenie konieczności oszczędzania na nas jest nielogiczne, ponieważ wymagałoby to działania na szkodę mieszkańców – wyjaśnia Grzegorz Zapadka, burmistrz gminy Wielbark.

 

Trudno znaleźć sposób na oszczędności

 

W kiepskiej sytuacji znajduje się samorząd powiatowy, który oświetlenia ulicznego nie posiada.

 

- Niestety, urzędu zamknąć nie możemy. Komputerów urzędnikom też nie wyłączymy, bo nie będą w stanie pracować – mówi Jerzy Szczepanek, wicestarosta. - W szkołach oświetlenia w klasach nie będziemy wyłączać, bo uczniowie muszą mieć odpowiednie warunki do nauki. Na obecną chwilę ciężko powiedzieć jak będzie to u nas wyglądać, czekamy na więcej informacji z ministerstwa.



Komentarze do artykułu

Szczytnianin

Można jeszcze wygasić fiskusy i sanepidy, a wszystkie zalegające tam darmozjady zwolnić... i zamiast co drugą latarnię wygaszać, można co drugiego spasionego urzędasa wysłać do pracy, przy budowie np. nowej elektrowni, gdzieś na obrzeżach Szczytna, która uniezależni miasto od chazarów z Wiejskiej i ich sztucznie generowanego kryzysu. Znajdzie się jakiś wójt z \"jajami\" i zadziała dla dobra społeczeństwa, czy solidarnie pójdzie na dno razem z rządem?

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama