Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Boże Ciało z procesją ulicami Szczytna (sprawdź szczegóły)


W najbliższy czwartek kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po pandemicznej przerwie wraca procesja, która przejdzie ulicami naszego miasta.Procesję rozpoczniemy spod kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (przy ulicy Konopnickiej). Wyruszy ona o godz. 12 – mówi dziekan ksiądz Andrzej Wysocki. - Przejdziemy ulicami: Sienkiewicza, Polską, Odrodzenia, aż do ulicy Wileńskiej do kościoła pw. Brata Alberta, gdzie zostanie odprawiona msza święta z kazaniem.

 

 

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Nie ma ono stałego miejsca w kalendarzu — wypada zawsze w czwartek po święcie Trójcy Świętej, które jest świętem ruchomym. W tym roku Boże Ciało będziemy obchodzić 16 czerwca.

 

Boże Ciało to tzw. święto nakazane. Oznacza to, że osoby wierzące muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych. Uczestnictwo w procesji, która jest charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała, nie jest obowiązkowe.

 

Boże Ciało 2022. Czy to dzień wolny od pracy?

 

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. mówi, że Boże Ciało to dzień wolny od pracy. Pracownikom, którzy będą pracować tego dnia, pracodawca musi zapewnić urlop w innym terminie. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Znajduje się w nim zapis, który mówi: "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

 

 

Historia ustanowienia Uroczystości Święta Bożego Ciała


Reklama

 

 

Uroczystość Bożego Ciała jest uczczeniem Boskiego Ciała i Krwi Chrystusa. Pomysłodawczynią tej Uroczystości jest ŚW. JULIANNA Z CORNILLION (1193-1258). Była ona przełożoną sióstr augustianek w Mont Cornillion koło Liege. W 1245 roku św. Julianna doznała objawień, w których Chrystus zapragnął aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Zażyczył sobie także aby był to czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Dlaczego Czwartek? Otóż dlatego iż to właśnie podczas ostatniej wieczerzy w wieczerniku, która odbyła się jak wszyscy dobrze wiemy w Wielki Czwartek Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, ofiarując swoje mistyczne Ciało i Krew.

 

PIERWSZA PROCESJA EUCHARYSTYCZNA

 

Biskup Liege Robert po dokładniejszym zbadaniu objawień św. Julianny postanowił spełnić życzenie Jezusa. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja Teoforyczna (Eucharystyczna). Jednakże w tym samym roku umiera biskup Robert, a wyższe duchowieństwo i teolodzy Liege potępili ten typ okazywania Chrystusowi czci i niemal nie oskarżyli Julianny o herezje oraz przenieśli ją karnie na inną placówkę na prowincji. Jednak na skutek interwencji archidiakona katedry w Liegne, Jakuba który przedstawił sprawę kardynałowi Hugo, z powrotem zatwierdzono ten zwyczaj. Ten sam archidiakon, Jakub leodyjski,w 1251 roku poprowadził po raz drugi uroczystą procesję ulicami Liegne. Co ciekawsze, archidiakon ten został za niedługo papieżem i przyjął imię Urbana IV. On też zatwierdził i wprowadził do Rzymu to święto, po cudzue Eucharystycznym w Bolsenie (Włochy).

 

Reklama

CUD EUCHARYSTYCZNY

 

W 1263 pielgrzymujący do Rzymu ksiądz Piotr z Pragi zatrzymał się w Bolsenie. W czasie odprawiania Mszy św. Hostia w jego rękach zaczęła krwawić. Natychmiast pokazał to przebywającemu w Orvieto papieżowi Urbanowi IV, który wziął korporał, umieścił go w relikwiarzu w katedrze w Orvieto i ogłosił, iż miał miejsce cud eucharystyczny. Cud ten wpłynał na ogłoszenie w 1264 nowego święta: Święta Ciała i Krwi Pańskiej ("Bożego Ciała"). Urbana IV korzystając z obecności św. Tomasza z Akwinu na dworze papieskim polecił mu opracowanie tekstów liturgicznych na tą uroczystość. Stąd się też wzięła pieśń, którą znamy do dzisiaj: "Przed tak Wielkim Sakramentem...".

 

BOŻE CIAŁO NA ZIEMIACH POLSKICH

 

W Polsce z procesją Bożego Ciała spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i Wrocławiu. W wieku XVI do Polski przychodzi zwyczaj który notabene przybył z Niemiec, a chodzi dokładniej o tradycję czterech ołtarzy przy których są czytane cztery ewangelie. Od dawna jest znany też zwyczaj, że do kościoła na czas Oktawy Bożego Ciała przynoszono wianki z ziół i ziemię z pól. Po zakończonej oktawie brano ziemię i kładziono na polach prosząc Boga o dobre plony a wianki wieszano na ścianach domostw. Wianki te miały ciekawe zastosowanie. Otóż gdy zmarł jakiś domownik wianki te kładziono mu pod głowę. Zmielone także zioła z tychże wianków podawano z wodą chorym zwierzętom aby przywrócić je do zdrowia.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama