Organizacja musi wykazać w ofercie, że ma możliwości zrealizowania zadania, w tym dysponuje niezbędnymi do tego zasobami, na obszarze wskazanym w ofercie.
Oferta powinna zostać złożona zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
Minimalna wartość zadania publicznego, o którym mowa w niniejszym ogłoszeniu wynosi 100 tysięcy złotych, a maksymalna wartość 500 tysięcy złotych. Wniesienie wkładu własnego na realizację zadania, o którym mowa w ogłoszeniu nie jest wymagane. Zadanie może być realizowane od dnia podpisania umowy, nie dłużej niż do 30 czerwca 2022 r.
Oferty na realizację zadania publicznego, o którym mowa w niniejszym ogłoszeniu można składać do wyczerpania środków:
- osobiście: Dziennik Podawczy, al. Szucha 14, Warszawa (pn.-pt., 8.15-16.15).
- przez ePUAP
- mailowo na adres: bprm@kprm.gov.pl
Więcej informacji o naborze oraz wzór formularza oferty znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/premier/ogloszenie-o-mozliwosci-zlecenia-realizacji-zadania-publicznego
Wicepremier prof. Piotr Gliński, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Minister Piotr Mazurek, Wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego są w stałym, bieżącym kontakcie z organizacjami pozarządowymi, które przekazują informacje o potrzebach wynikających z konieczności udzielania pomocy humanitarnej.
– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim organizacjom pozarządowym za szybkie i spontaniczne włączenie się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Musimy być jednak gotowi na maraton, a nie tylko na sprint. Dlatego zachęcam do włączania się w kontakt z wojewódzkimi koordynatorami przy urzędach wojewódzkich oraz do bieżącego korzystania z udostępnianych przez rząd środków finansowych oraz rozwiązań prawnych i narzędzi – powiedział Wicepremier prof. Piotr Gliński.
– Istotną informacją dla beneficjentów jest uelastycznienie warunków realizacji Rządowych Programów Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, których operatorem jest NIW-CRSO, co ma przełożyć się na efektywniejsze realizację zadań w kwestii niesienia pomocy uchodźcom, a także koordynacji wolontariatu na rzecz pomocy społeczeństwu ukraińskiemu – podkreślił Wicepremier.
Jaki jest zakres zadania publicznego, będącego przedmiotem oferty?
Zadanie publiczne, o którym mowa może polegać w szczególności na:
- koordynacji działalności organizacji udzielających pomocy w punktach recepcyjnych uchodźców, w tym na dworcach kolejowych i autobusowych, miejscach rejestracji uchodźców, miejscach tymczasowego zakwaterowania, wyżywienia, koordynacji logistyki i magazynów, koordynacji placówek dla uchodźców, jeśli są prowadzone przez organizacje,
- koordynacji zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych,
- koordynacji działań wolontariuszy,
- organizacji i udzielania wsparcia psychologicznego, prawnego , zawodowego i językowego,
- organizacji i prowadzenia nauki podstaw języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych w grupach zorganizowanych,
- zapewnienie niezbędnych warunków do utrzymania wolontariuszy, którzy świadczą służbę poza miejscem zamieszkania, w tym kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdu (zakupu paliwa) i ubezpieczenia zdrowotnego oraz od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby pod warunkiem, że służba taka jest pełniona nieprzerwanie przynajmniej przez okres jednego tygodnia i w wymiarze odpowiadającym pełnemu etatowi,
- zapewnienie wyżywienia, przejazdu (zakupu paliwa) i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku świadczenia służby w miejscu zakwaterowania nieprzerwanie przynajmniej przez okres jednego tygodnia przez co najmniej 4 godziny dziennie,
- zapewnienie wyżywienia, przejazdu (zakupu paliwa) w przypadku świadczenia służby w miejscu zakwaterowania w sposób nieregularny.
Zadanie publiczne może być przedmiotem niniejszego zlecenia o ile nie ma charakteru inwestycyjnego. Organizacja może w ramach zadania pokryć koszty zakupu niezbędnego wyposażenia (np. sprzęt do gotowania, przenośne grzejniki, ogrzewacze i inne maszyny do ogrzewania, agregaty prądotwórcze, przenośne toalety, internet mobilny, karty SIM), o ile wydatek poniesiony na jego zakup nie jest wydatkiem majątkowym w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Szczegółowy zakres zadania publicznego proponuje organizacja w ofercie realizacji zadania.
Co powinna zawierać oferta?
Oferta powinna zawierać w szczególności:
- szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji;
- termin i miejsce realizacji zadania publicznego;
- kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego;
- informację o wcześniejszej działalności organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust.3 ustawy składających ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie publiczne;
- informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania publicznego oraz o
- planowanej wysokości środków finansowych na realizację danego zadania pochodzących z innych źródeł;
- deklarację o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania publicznego
Wolontariuszami, o których mowa w niniejszym ogłoszeniu mogą być obywatele UE oraz obywatele Ukrainy.
Oferty złożone w inny sposób lub po upływie terminu, o którym mowa w ogłoszeniu nie będą rozpatrywane.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje, że środki na pokrycie kosztów realizacji zadań publicznych zleconych w związku z niniejszym ogłoszeniem pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa i wynoszą 10 milionów złotych.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnia, że w związku z tym, że samo złożenie oferty nie zobowiązuje do zlecenia zadania publicznego, ofertę należy rozumieć jako oświadczenie woli składającego, o którym mowa w art. 61 kodeksu cywilnego.
Realizacja zadań NGO teraz z pominięciem otwartego konkursu ofert
Specustawa ma w założeniu uprościć procedury aby umożliwić organizacjom pozarządowym niesienie pomocy uchodźcom w sposób jeszcze bardziej efektywny. Art. 12 ust. 8 projektu przewiduje, że w celu zapewnienia pomocy uchodźcom, wojewoda albo organ jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego lub związku metropolitarnego oraz organ administracji publicznej i jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej, może zlecić organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, o którym mowa w dziale II, rozdziale 2 tej ustawy.
Projekt w art. 12 ust. 1, 4 i 18 wskazuje konkretne formy pomocy dla obywateli Ukrainy, które może zapewnić wojewoda, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, lub związek metropolitalny oraz organ administracji publicznej i jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej w tym m.in.: zakwaterowanie, zapewnienie codziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnienie transportu do miejsc zakwaterowania, finansowanie przejazdów środkami transportu publicznego do miejsc lub pomiędzy miejscami zakwaterowania.
Trwa nabór wniosków PROO 5 na działania na rzecz pomocy uchodźcom
Przypominamy że trwa nabór wniosków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich priorytet 5, którego operatorem jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Mogą wziąć w nim udział organizacje poszukujące środków m.in. na pokrycie wydatków związanych z koordynacją wolontariuszy pomagających uchodźcom czy też koordynującym pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Autorem programu jest Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński, którego injatywy spowodowały, że wsparcie dla organizacji trzeciego sektora w Polsce zwiększyło się trzykrotnie
Wnioski można składać do dnia 30 listopada 2022 r. do godz. 14:00 lub do wyczerpania środków przewidzianych na realizację Konkursu.
Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/pozytek/28-lutego-start-naboru-proo-5-edycja-2022
Źródło: KPRM
Proszę wszystkich Polaków, którzy czują że ich prawa obywatelskie zostały umniejszone na korzyść przybyszów zza wschodniej granicy, którzy czują że prezydent i rząd złamał przysięgę, że będzie stać na straży dobra Polskiego Państwa i Polaków w związku z kryzysem ukraińskim o składanie skarg konstytucyjnych do Trybunału stanu. Jeśli my nie obronimy naszego kraju i naszych praw nikt za nas tego nie zrobi. Prawo do wystąpienia ze skargą konstytucyjną, zgodnie z art. 79 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., przysługuje każdemu, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone. Zasady wnoszenia skargi konstytucyjnej określa ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 2393). trybunal.gov.pl/podstawowe-informacje/skarga-konstytucyjna