Piątek, 4 Lipiec
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy -

Reklama


Reklama

www.susidojki.pl zaprasza do odwiedzin


Zachęcamy do odwiedzenia nowej strony internetowej www.susidojki.pl, powstałej z inicjatywy Ewy Wasilewskiej, a zrealizowanej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strona zaciekawi osoby zainteresowane kulturą mniejszości zamieszkujących Warmię i Mazury. Poświęcona jest historii i dorobkowi muzycznemu dawnej kapeli Susidojki/ Bobrowniczanie z Bobrownika k. Lidzbarka Warm.


  • Data:

W roku 1947, w trakcie ostatnich przesiedleń ludności Bieszczad w ramach akcji Wisła, część mieszkańców okolic Terki i Bukowca znalazła się na Mazurach i Warmii, gdzie następnie została zasiedlona. Wśród nich były dwie muzykanckie rodziny z Bukowca- Hodowańców i Łesyków. To z ich sąsiedzkiego grania na bieszczadzkiej Ojcowiźnie, a potem na Warmii zrodził się zespół „Susidojki”. Wspólnie koncertowali na różnych scenach, uczestnicząc w festiwalach ukraińskich i polskich przez prawie dwie dekady. W swoim repertuarze zawarli w dużej mierze muzykę zapamiętaną ze stron rodzinnych: kołomyjki, poleczki, kozaki, walczyki.

 

O wyjątkowości i wartości dorobku artystycznego zespołu "Susidojki" świadczyć może fakt, że był on częstym gościem cyklicznych audycji Pr.1 Polskiego Radia, a ich tradycyjne Bojkowskie utwory znalazły się w kilku wydawnictwach płytowych - m.in.: w latach 70 na płycie Polskich Nagrań „Od poleczki do poleczki”, w r.1986 na płycie Poljazzu: „Połoniny pieśni Bojków i Łemków, a w r.2013 na płycie Polskiego Radia w serii Muzyka Źródeł.


Reklama

 

Po latach  muzyka zespołu „Susidojki” wróciła i rozbrzmiewa na nowo z inicjatywy członków rodziny Wasilewskich. Ten kolejny w historii zespołu „mariaż rodzin” trwa od kilku lat. Wspólnie koncertują, a także uczą młode pokolenia melodii i pieśni  regionu dawnej karpackiej Bojkowszczyzny. Wraz ze starszym pokoleniem muzykantów d. kapeli „Susidojki” przygotowali oni cykl warsztatów wokalno - instrumentalnych i koncert oparty na dawnym repertuarze Bojkowskim oraz przywołującym utwory nieznane, a wciąż żywo obecne w pamięci żyjących muzykantów wczesnego składu „Susidojek”.

 

Strona internetowa zawiera także kompendium wiedzy na temat tradycji i kultury Bojków zaczerpniętej z pamięci żyjących b. członków zespołu, są tu również lekcje śpiewu i gry na instrumentach oparte na pieśniach i melodiach bojkowskich z repertuaru Susidojek. Poza tym posłuchać tu można opowieści w języku bojkowskim, archiwalnych nagrań zespołu.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...

    Kamil


    2025-07-03 22:04:59
  • „Pędził” przez Rekownicę 103 km/h. 44-latek stracił prawo jazdy
    O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40

    Rak Szlachetny


    2025-07-03 20:30:49
  • „Zapomnieli o naszych Złotych Godach!” Burmistrz odpowiada na poruszający list seniora ze Szczytna
    Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.

    senior


    2025-07-03 18:55:26
  • Świętajno nie burzy. Radni ratują budynek GOK za 20 milionów (zdjęcie)
    Brawo! Popieram

    Robert Częścik


    2025-07-03 18:45:55
  • Szczytno zbroi się na muzyczne uderzenie. Hunter, Smolasty, Lady Pank i Pidżama Porno na jednej scenie!
    Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.

    Polak


    2025-07-03 18:13:21
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.

    Śmieszek


    2025-07-03 13:26:15
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.

    Phi


    2025-07-02 11:50:52
  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!

    Szczery demokrata


    2025-07-02 06:23:58
  • Recepta na zdrowie: Prostota i natura – zaprasza Radosław Niksa
    Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.

    Polak


    2025-07-01 12:42:54
  • Marzy o prawdziwym domu
    Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa

    zły


    2025-07-01 07:37:53

Reklama