Poniedziałek, 21 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Zupa krem z białych warzyw - mazurskie delicje


Podstawę wyżywienia w kuchni mazurskiej stanowiły produkty roślinne oraz nabiał. Od połowy XVIII wieku najczęściej jadano ziemniaki, spożywano także w dużych ilościach rośliny okopowe, jak brukiew, buraki i marchew, a także przetwory i produkty zbożowe oraz oleje np. lniany, konopny, makowy. Drugą grupę produktów stanowił nabiał (jaja, mleko, sery – twaróg, śmietana i masło.). Trzymając się tradycji postanowiłem przygotować właśnie z takich produktów zupę warzywną z twarogiem. Lecz nie jest to taka zwykła zupa, ponieważ podawana jest w postaci kremu, a twaróg jest palony i obwędzony w sianie. Sycąca i zarazem delikatna. Na pewno smaczna i zdrowa. Mam nadzieję że przypadnie do gustu koneserom mazurskiej kuchni. Smacznego.

Michał Denesiuk


  • Data:

Zupa krem z białych warzyw/olej pietruszkowy/grzanki/ wędzony twaróg

 

Wywar warzywny lub drobiowy:

- 3 marchwie

- 1 pietruszka

- 1 seler

- 1cebula

- 1 por

- porcja rosołowa

- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty

 

Warzywa myjemy i obieramy. Cebulę opalamy nad palnikiem lub na suchej patelni. Wkładamy do zimnej wody umytą wcześniej porcję rosołową z przyprawami i gotujemy na małym ogniu około 40 minut. Po tym czasie dodajemy warzywa i gotujemy około godziny, następie odcedzamy wywar od mięsa i warzyw. Przyprawiamy solą i pieprzem.

 

Zupa:

- 1-2 cebule


Reklama

- 1 seler

- 1-2 pietruszki

- 1 por

- 5-6 ziemniaków

- śmietanka 3 0% 0,5 l

- oliwa

- masło

- sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku

 

Warzywa myjemy i obieramy. Cebule kroimy w piórka, pora w półplastry, resztę warzyw w kostkę. Warzywa bez ziemniaków podduszamy/przesmażamy na oliwie z masłem. Zalewamy wywarem gotujemy. Gdy warzywa będą półmiękkie dodajemy ziemniaki i gotujemy do miękkości. Miksujemy zupę. Dodajemy śmietankę, aby uzyskać kremową konsystencję. Doprawiamy. Podgrzewamy zupę w celu zagęszczenia.

 

Grzanki

- bagietka 1 sztuka

- masło 3-4 łyżki

 

Bagietkę kroimy w kostkę i przesmażamy na maśle.

 

Wędzony twaróg

Reklama

- gomułka twarogu

- siano

W misce lub garnku układamy siano. Wkładamy kratkę, na której układamy twaróg. Obkładamy go sianem Podpalamy siano, gdy się spali przykrywamy przykrywką żeby ugasić ogień. Twaróg zostawiamy w powstałym dymie na 15 minut do obwędzenia.

 

Olej pietruszkowy

- natka pietruszki 1-2 pęczki

- oliwa/ olej rzepakowy 200ml

 

Umyty pęczek natki pietruszki parzymy we wrzątku (włożyć do wrzątku na 5-10 sekund, trzymając za łodygi). Po tym czasie natychmiast przekładamy do miski z zimną wodą i lodem, aby zatrzymać proces gotowania i zachować zielony kolor. Odcedzamy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Do wysokiego pojemnika wlewamy olej i wrzucamy posiekany z grubsza pęczek natki pietruszki (bez łodyg). Miksujemy blenderem. Przecedzamy przez gazę i wlewamy do buteleczki. Możemy przechowywać w lodówce około tygodnia. Zupę podajemy z grzankami, twarogiem pokrojonym w kostkę i skropioną oliwą pietruszkową.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama