Guz mózgu – tę straszną diagnozę usłyszała pani Irena w 2008 roku. - To było w wakacje, w lipcu. Tomek zdał do drugiej klasy. Wybrał się do kolegi i po drodze, na ulicy stracił przytomność. W szczycieńskim szpitalu stwierdzono, że ma padaczkę. We wrześniu, już w Olsztynie, ustalono, że ma guza mózgu.
Z Olsztyna Tomek trafił do Centrum Zdrowia Dziecka. Został zoperowany.
- Lekarze wówczas powiedzieli mi, że to był guz wrodzony, że podobno miał go od urodzenia – opowiada pani Irena. - Nie wiem czy to w ogóle możliwe, ale komu ufać w takiej sytuacji, jeśli nie lekarzom? Tym bardziej, że zapewnili mnie też, że wszystko będzie dobrze, bo guz został usunięty w całości, nazwali to glejak niezłośliwy. Byliśmy zbyt szczęśliwi, że ten poważny problem mamy za sobą, by szukać, dociekać szczegółów.
Minęły cztery lata...
Tomasz wrócił do szkoły, zdał maturę, podjął studia. Nie dane mu jednak było ich skończyć. W 2012 roku choroba wróciła z większą mocą. Konieczna była kolejna operacja, tym razem przeprowadzona na oddziale neurochirurgii w Olsztynie.
- Diagnoza wciąż dawała nadzieję – wspomina mama Tomasza. - Co prawda guz był większy niż poprzednio, ale miał ten sam charakter. Również tym razem uznano, że to taki sam glejak niezłośliwy. Skąd się wziął? Tego nikt oficjalnie nie mówił, ale lekarze sugerowali tylko, że przy pierwszej operacji coś musiało zostać i odrosło.
Efekty działalności guzów i kolejnych operacji nie pozostały bez skutków. Tomek zaczął mieć już problemy z pamięcią, z koncentracją. Musiał przerwać studia. Poczekać na powrót do pełni sił i zdrowia.
Minęły trzy lata...
Po rekonwalescencji Tomek podjął kolejną próbę kształtowania swojej przyszłości. Miały temu służyć studia w Gdańsku, tym razem na dość oryginalnym kierunku: rosjoznawstwo. Starał się być aktywnym studentem, działał jako wolontariusz w projektach międzynarodowych. W ich ramach między innymi przez miesiąc opiekował się dziećmi Tatarów krymskich, które w efekcie terytorialnych „przepychanek” zostały z rodzinnych domów ewakuowane do Drohobycza na Ukrainie. Znów jego życie zaczęło się układać... do 2015 roku. Wtedy guz zaatakował po raz trzeci. Nie był już tak łagodny jak poprzednio.
- Jak napisano w medycznej dokumentacji, nadal był to glejak, ale już 3. stopnia, więc niebezpieczny, bo te poprzednie były 2. stopnia. - Pani Irena cytuje dokumentację medyczną. - Wykonano trzecią operację, w Gdańsku. Usunięto część tego glejaka. Powiedziano mi, że wycięcie całego równałoby się uszkodzeniu mózgu, które doprowadziłoby do paraliżu. Tę resztę próbowano zniszczyć naświetlaniem i chemioterapią.
Minęły dwa lata...
Z przerwami na leczenie Tomek studiował. Jeszcze wiosną 2017 roku badania kontrolne wskazywały na to, że podjęte leczenie było skuteczne. - Pod koniec marca zrobiono Tomkowi rezonans. Lekarz stwierdził, że „jest dobrze”, że ta część guza, która została po poprzedniej operacji nie rozwija się, nie jest aktywna – mówi pani Irena. - Syn w jednym semestrze zaliczył zaległe egzaminy i w październiku miał już rozpocząć ostatni rok studiów, uzyskać licencjat.
Stało się inaczej. Niepokojące objawy pojawiły się już w czerwcu. Na początku lipca Tomek znów trafił do szpitala w Gdańsku.
- Kolejny rezonans wykazał, że ten obrzydliwy guz rośnie, przenosi się z lewej półkuli mózgu, gdzie był dotychczas, do prawej. - Pani Irena z trudem powstrzymuje łzy. - Rozwój jest zastraszająco szybki. Tomek ma już niedowład prawej ręki, problem z mówieniem, co lekarze określają jako postępującą afazję.
Minęły niecałe dwa miesiące...
Dokładnie 21 sierpnia pani Irena wraz z synem, wypisanym wcześniej ze szpitala, pojechała do Gdańska. - Miał już kłopoty z pamięcią, nie mógł mi powtórzyć tego, co mówili mu lekarze, więc pojechałam z nim, by się wszystkiego dowiedzieć.
Żadna matka tej wiedzy nie chciałaby uzyskać. Lekarze stwierdzili, że guz jest nieoperacyjny i bardzo złośliwy, że tylko agresywna, paliatywna chemioterapia może utrzymać Tomka przy życiu. Jak długo?
- Lekarze rozkładali ręce. Usłyszałam: „Nie wiadomo, ale studiów nie skończy” - z płaczem i rezygnacją w głosie relacjonuje pani Irena.
Iskierka nadziei
Rodzima medycyna praktycznie skazała już Tomka na śmierć. Rodzina, a zwłaszcza matka – pani Irena – nie chce zaakceptować wyroku. Trudno się temu dziwić. - Dowiedzieliśmy się o leczeniu za granicą poprzez terapię „Nano Therm”, w klinice w Berlinie. Metoda przynosi skutki, tylko że jest bardzo kosztowna – mówi pani Irena.
Do Berlina wysłana została cała dokumentacja medyczna Tomka. Rodzina czeka na decyzję tamtejszych lekarzy.
- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu coś będziemy wiedzieć. Przede wszystkim to, czy tą metodą można jeszcze Tomkowi pomóc i czy niemieccy lekarze się tego podejmą, ile to będzie dokładnie kosztowało, a także kiedy, najpóźniej, tę kolejną operację trzeba będzie wykonać.
Niewykluczone, że czasu będzie niewiele. Dlatego Tomek i jego rodzina już zdecydowali się zwrócić o pomoc. Jego guz objęła opieką Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”.
Pani Irena pracuje w WSPol. Jest pracownikiem fizycznym. Jej starszy syn również tam jest zatrudniony – chwilowo, na krótkotrwałym zastępstwie. Najmłodszy, 15-latek, uczy się w gimnazjum.
- Z jednej, niewygórowanej pensji trudno jest utrzymać mieszkanie, rodzinę, ponosić koszty leczenia – stwierdza z rezygnacją pani Irena. - Dotychczas pomagali nam przyjaciele, rodzina, znajomi. Kosztu operacji w Berlinie nie udźwigniemy sami, a mam nadzieję, że będzie ona możliwa, że Tomka można wyleczyć. Bardzo proszę o pomoc i wsparcie – apeluje Irena Bednarczuk.
Jak można pomóc?
Pomóc Tomaszowi można dokonując wpłaty na konto:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Bank BZ WBK
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: „1076 pomoc dla Tomasza Bednarczuk”
wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Tomasz:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
PL31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
swift code: WBKPPLPP
Bank Zachodni WBK
Title: „1076 Help for Tomasz Bednarczuk”
Aby przekazać 1% podatku dla Tomasza:
należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243
oraz w rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%” wpisać „1076 pomoc dla Tomasza Bednarczuk”
No tak, wicestarosta zajmuje się drobiazgami. Wstyd dla tych radnych którzy go wybrali na to stanowisko.
kozaostra.
2025-04-29 12:22:59
Kamilku kochany, coś niesmacznego na śniadanie? Źle w życiu wiecznym malkontentom, uśmiechnij się, dobrze?
Marlena
2025-04-29 09:30:32
Nowe ulubione miejsce mieszkańców? Tak, że Złodziejowa będą tam chodzić i odpoczywać...
Kamil
2025-04-29 08:03:36
Panowie spuście z tonu Jake 600 uczestników komuna wróciła zagonili wszystkich uczniów z całej gminy.istni towarzysze z PRl wstydu !!!! Na pewno komentarz nie zostanie opublikowany bo tygodnik to tuba propagandowa
Marek
2025-04-27 22:03:33
Trzeba było przeszukać samochód!
2025-04-27 10:48:23
Poznałem Roberta za czasów, kiedy jeszcze woził panny skuterem Simson. Fajny spokojny chłopak. Oczytany, zatem zawsze był temat do rozmowy. Nawet gdy był krótka i spontaniczna. Nigdy się nie wywyższał. W rozmowach nie czułeś, iż człowiek, z którym rozmawiasz, ma lepiej sytuowanych rodziców. To bardzo rzadka, by nie powiedzieć wymierająca zaleta osobowości. W trakcie mszy leciały łzy. Nawet tym, którzy nie mogli znać Roberta. Tak jak łapał za serce w rozmowie, tak i teraz z góry. Jeszcze raz w imieniu moim oraz moich znajomych, którzy Roberta poznali, przesyłamy rodzicom szczere kondolencje. Siły i spokoju ducha.
TOMASZZ
2025-04-27 09:41:32
Ostatnio same awantury między braćmi. Swoją drogą poziom społeczeństwa zaczyna szorować po dnie...
Jan
2025-04-26 10:49:34
Tytuł wskazuje,żeby sąsiadka podzieliła się. Najlepiej z nierobami.
Miliarder w duchu,nie w portelu.
2025-04-26 10:00:46
A z synalka też Pan radny jest dumny? Nic tylko pogratulować takiego dziecka.
87
2025-04-25 19:17:59
Brawa dla Kamila! Takie zachowanie powinno być wzorem dla każdego!
Frugo
2025-04-25 19:00:27