Zaczęło się od skierowanego do młodzieży konkursu wiedzy o rynku pracy zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, a skończyło się niezwykłą konferencją, w której dano głos młodym mieszkańcom Szczytna i powiatu.
Blisko stu uczniów szczycieńskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w pierwszym Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy. W piątek, 19 stycznia, odbyła się konferencja podsumowująca to wydarzenie. To właśnie podczas niej młode pokolenie dostało głos. Mówono o marzeniach, potrzebach, przyszłości. Towarzyszyła im Monika Horna-Ciaślak, Rzeczniczka Praw Dziecka oraz poseł Marcin Józefaciuk, który z zawodu jest nauczycielem.
Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół nr 2. Oprócz uczestników konkursu wzięli w nim udział przedsiębiorcy, samorządowcy, nauczyciele. Podczas debaty z Rzeczniczką Praw Dziecka młodzi mówili o przemocy, hejcie, pytali - jak mogą reagować w trudnych sytuacjach i gdzie szukać pomocy. Wspólnie roztoczyli wizję szkoły idealnej, opartej na akceptacji różnorodności i rozumieniu potrzeb młodego pokolenia.
- Było to niezwykle inspirujące. Myślę, że od młodych ludzi powinniśmy się uczyć. Mają wiele dobrych pomysłów i są niezwykle kreatywni – mówiła Beata Januszczyk, dyrektor PUP. - To rolą nas, dorosłych, jest stworzenie im jak najlepszej przestrzeni do rozwoju.
Z kolei seria pytań do posła Marcina Józefaciuka dotyczyła tego, jak budować lokalny system kształcenia, co powinno być w nim ważne. Gość jest bowiem nauczycielem i przez wiele lat był dyrektorem szkoły branżowej w Łodzi. Młodzi uczestnicy zostali zapewnieni zarówno przez Monikę Horną-Cieślak, jak i Marcina Józefaciuka, że ich praca będzie nastawiona na to, by zmieniać system edukacji w Polsce i działać właśnie na ich rzecz.
Konferencja była wydarzeniem inspirującym.
- Zależało nam na tym, aby pokazać, że jakość edukacji, możliwości rozwoju młodych ludzi i zaspokajanie ich potrzeb ma wielki wpływ na ich funkcjonowanie na runku pracy – wyjaśniała dyrektor PUP. - Edukacja powinna być dostosowana do zmieniającego się świata na różnych płaszczyznach. Zarówno w zakresie umiejętności twardych, czyli czystej wiedzy, jak i tych miękkich, dotyczących pracy w zespole, zdolności przywódczych, zarządzania czasem po to, co jest kluczowe, a mianowicie radzenie sobie ze stresem.
Wydarzenie zakończyło się wręczeniem nagród uczestnikom konkursu. 15 najlepszych uczniów, po pięciu z każdej szkoły otrzymało listy gratulacyjne. Zwycięzcy natomiast otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych. Najlepszy wynik zespołowy uzyskała w drugim etapie konkursu drużyna z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego i tym samym placówka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł.
Zwycięzcy:
I – Oliwier Bojarski (20 pkt), Zespół Szkół nr 1 w Szczytnie, klasa 4 Technikum logistycznego
II – Lena Zawitowska (19,67 pkt), Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie, klasa 2B
III – Jakub Malec (19 pkt), Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie, klasa V Technikum organizacji turystyki
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28