Zaczęło się od skierowanego do młodzieży konkursu wiedzy o rynku pracy zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, a skończyło się niezwykłą konferencją, w której dano głos młodym mieszkańcom Szczytna i powiatu.
Blisko stu uczniów szczycieńskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w pierwszym Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy. W piątek, 19 stycznia, odbyła się konferencja podsumowująca to wydarzenie. To właśnie podczas niej młode pokolenie dostało głos. Mówono o marzeniach, potrzebach, przyszłości. Towarzyszyła im Monika Horna-Ciaślak, Rzeczniczka Praw Dziecka oraz poseł Marcin Józefaciuk, który z zawodu jest nauczycielem.
Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół nr 2. Oprócz uczestników konkursu wzięli w nim udział przedsiębiorcy, samorządowcy, nauczyciele. Podczas debaty z Rzeczniczką Praw Dziecka młodzi mówili o przemocy, hejcie, pytali - jak mogą reagować w trudnych sytuacjach i gdzie szukać pomocy. Wspólnie roztoczyli wizję szkoły idealnej, opartej na akceptacji różnorodności i rozumieniu potrzeb młodego pokolenia.
- Było to niezwykle inspirujące. Myślę, że od młodych ludzi powinniśmy się uczyć. Mają wiele dobrych pomysłów i są niezwykle kreatywni – mówiła Beata Januszczyk, dyrektor PUP. - To rolą nas, dorosłych, jest stworzenie im jak najlepszej przestrzeni do rozwoju.
Z kolei seria pytań do posła Marcina Józefaciuka dotyczyła tego, jak budować lokalny system kształcenia, co powinno być w nim ważne. Gość jest bowiem nauczycielem i przez wiele lat był dyrektorem szkoły branżowej w Łodzi. Młodzi uczestnicy zostali zapewnieni zarówno przez Monikę Horną-Cieślak, jak i Marcina Józefaciuka, że ich praca będzie nastawiona na to, by zmieniać system edukacji w Polsce i działać właśnie na ich rzecz.
Konferencja była wydarzeniem inspirującym.
- Zależało nam na tym, aby pokazać, że jakość edukacji, możliwości rozwoju młodych ludzi i zaspokajanie ich potrzeb ma wielki wpływ na ich funkcjonowanie na runku pracy – wyjaśniała dyrektor PUP. - Edukacja powinna być dostosowana do zmieniającego się świata na różnych płaszczyznach. Zarówno w zakresie umiejętności twardych, czyli czystej wiedzy, jak i tych miękkich, dotyczących pracy w zespole, zdolności przywódczych, zarządzania czasem po to, co jest kluczowe, a mianowicie radzenie sobie ze stresem.
Wydarzenie zakończyło się wręczeniem nagród uczestnikom konkursu. 15 najlepszych uczniów, po pięciu z każdej szkoły otrzymało listy gratulacyjne. Zwycięzcy natomiast otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych. Najlepszy wynik zespołowy uzyskała w drugim etapie konkursu drużyna z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego i tym samym placówka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł.
Zwycięzcy:
I – Oliwier Bojarski (20 pkt), Zespół Szkół nr 1 w Szczytnie, klasa 4 Technikum logistycznego
II – Lena Zawitowska (19,67 pkt), Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie, klasa 2B
III – Jakub Malec (19 pkt), Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie, klasa V Technikum organizacji turystyki
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33