Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

Z głosem młodzieży trzeba się liczyć (zdjęcia)


Zaczęło się od skierowanego do młodzieży konkursu wiedzy o rynku pracy zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, a skończyło się niezwykłą konferencją, w której dano głos młodym mieszkańcom Szczytna i powiatu.Blisko stu uczniów szczycieńskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w pierwszym Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy. W piątek, 19 stycznia, odbyła się konferencja podsumowująca to wydarzenie. To właśnie podczas niej młode pokolenie dostało głos. Mówono o marzeniach, potrzebach, przyszłości. Towarzyszyła im Monika Horna-Ciaślak, Rzeczniczka Praw Dziecka oraz poseł Marcin Józefaciuk, który z zawodu jest nauczycielem.


Reklama

 

Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół nr 2. Oprócz uczestników konkursu wzięli w nim udział przedsiębiorcy, samorządowcy, nauczyciele. Podczas debaty z Rzeczniczką Praw Dziecka młodzi mówili o przemocy, hejcie, pytali - jak mogą reagować w trudnych sytuacjach i gdzie szukać pomocy. Wspólnie roztoczyli wizję szkoły idealnej, opartej na akceptacji różnorodności i rozumieniu potrzeb młodego pokolenia.

 

- Było to niezwykle inspirujące. Myślę, że od młodych ludzi powinniśmy się uczyć. Mają wiele dobrych pomysłów i są niezwykle kreatywni – mówiła Beata Januszczyk, dyrektor PUP. - To rolą nas, dorosłych, jest stworzenie im jak najlepszej przestrzeni do rozwoju.

 

Z kolei seria pytań do posła Marcina Józefaciuka dotyczyła tego, jak budować lokalny system kształcenia, co powinno być w nim ważne. Gość jest bowiem nauczycielem i przez wiele lat był dyrektorem szkoły branżowej w Łodzi. Młodzi uczestnicy zostali zapewnieni zarówno przez Monikę Horną-Cieślak, jak i Marcina Józefaciuka, że ich praca będzie nastawiona na to, by zmieniać system edukacji w Polsce i działać właśnie na ich rzecz.

Reklama

 

Konferencja była wydarzeniem inspirującym.

 

- Zależało nam na tym, aby pokazać, że jakość edukacji, możliwości rozwoju młodych ludzi i zaspokajanie ich potrzeb ma wielki wpływ na ich funkcjonowanie na runku pracy – wyjaśniała dyrektor PUP. - Edukacja powinna być dostosowana do zmieniającego się świata na różnych płaszczyznach. Zarówno w zakresie umiejętności twardych, czyli czystej wiedzy, jak i tych miękkich, dotyczących pracy w zespole, zdolności przywódczych, zarządzania czasem po to, co jest kluczowe, a mianowicie radzenie sobie ze stresem.

 

Wydarzenie zakończyło się wręczeniem nagród uczestnikom konkursu. 15 najlepszych uczniów, po pięciu z każdej szkoły otrzymało listy gratulacyjne. Zwycięzcy natomiast otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych. Najlepszy wynik zespołowy uzyskała w drugim etapie konkursu drużyna z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego i tym samym placówka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł.

 

Zwycięzcy:

I – Oliwier Bojarski (20 pkt), Zespół Szkół nr 1 w Szczytnie, klasa 4 Technikum logistycznego
II – Lena Zawitowska (19,67 pkt), Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie, klasa 2B
III – Jakub Malec (19 pkt), Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie, klasa V Technikum organizacji turystyki

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama