Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Wystawa z okazji setnej rocznicy plebiscytu


Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wielbarku stanęły tablice poświęcone mazurskim działaczom w walce o polskość ziemi szczycieńskiej. Okazją była przypadająca w tym roku setna rocznica plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu.Inicjatorowi wystawy, Stowarzyszeniu Nasza Szczycieńska Ziemia zależało na tym, aby przypomnieć mieszkańcom terenów, na których odbył się plebiscyt, o polskich działaczach, o których powoli pamięć zamiera. Na tablicach upamiętniających te wydarzenia można odnaleźć nazwiska osób, które mieszkały lub przybyły na teren obecnej gminy Wielbark jak: Michał Becker czy Michał Gajkowski.


Reklama

 

Reklama

- Bardzo zależało mi na pokazaniu postaci z tamtego okresu, o których historia mało lub w ogóle nie mówi. A byli to prawdziwi bohaterowie, którzy nosili ojczyznę w sercu, mieszkając na terenie wroga, ponieważ byli przywiązani do swojej ziemi. Mam tu na myśli np. aptekarza z Wielbarka Michała Beckera, którego działalność była powiązana z moim pradziadkiem ze strony mamy, Michałem Gajkowskim – mówi prezes stowarzyszenia Paweł Krassowski. - Ogromnym wsparciem i pomocą przy realizacji projektu był Witold Olbryś, mieszkaniec naszego powiatu, nauczyciel historii, który znany jest z popularyzacji dziejów regionu. Dzięki jego wiedzy, udało się pokazać historię kilku postaci, którzy walczyli o polskość, ryzykując własne drowie i życie.

 

Warto dodać, że wystawa, która została pokazana w bardzo estetyczny i prosty sposób, przekazuje historię jednego z najważniejszych wydarzeń
w historii tych ziem. Zwiedzający mogli dowiedzieć się o wielu ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce na tych terenach, a przede wszystkim dowiedzieć się o ludziach, którzy tutaj żyli, mieszkali i walczyli o polskość, co się z nimi stało, jak traktowano wszelkie przejawy polskości.

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski z Warszawy z programu „Patriotyzm Jutra”.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama