W czwartek burmistrz Szczytna, Stefan Ochman, podpisał z 12 radnymi programowe porozumienie samorządowe na lata 2024-2029. To mapa drogowa, która ma pomóc w oddłużaniu miasta, uporządkowaniu jego spraw i budowaniu przyszłości opartej na dialogu z mieszkańcami.
Podpisane w Szczytnie Programowe Porozumienie Samorządowe obejmuje siedem obszarów. Pierwszy to gospodarka komunalna i ochrona środowiska, gdzie wśród priorytetów znalazły się modernizacja gospodarki odpadami, ograniczanie kosztów energii w budynkach komunalnych i dbałość o zieleń. Drugi punkt to infrastruktura i transport – rozbudowa dróg, lepszy transport publiczny, więcej miejsc parkingowych.
Trzeci obszar obejmuje gospodarkę i rozwój. Chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców, szukanie inwestorów i rozwój strefy ekonomicznej. Czwarty skupia się na jakości życia: mieszkalnictwie, przestrzeniach rekreacyjnych, miejscach przyjaznych mieszkańcom. Piąty – otwartość i dostępność miasta – oznacza działania na rzecz integracji społecznej i lepszego dostępu dla osób z niepełnosprawnościami.
W szóstym punkcie znalazły się edukacja, kultura, turystyka i sport. Tu mowa o rozwijaniu bazy edukacyjnej, wspieraniu instytucji kultury, organizowaniu imprez sportowych i turystycznych. Ostatni, siódmy obszar, to naprawa finansów i oddłużanie miasta. Miasto ma ograniczać wydatki, szukać oszczędności, spłacać długi, budować stabilność finansową.
Pod dokumentem podpisali się oprócz burmistrza Stefana Ochmana także Zbigniew Chrapkiewicz, Adam Cudak, Danuta Kijewska, Aleksandra Kobus-Drężek, Paweł Krassowski, Arkadiusz Myślak, Zbigniew Orzoł, Adam Przychodko, Paweł Salamucha, Kamila Samsel, Tomasz Łachacz oraz Klaudiusz Woźniak. Nie wszyscy radni są formalnie stroną porozumienia, ale wielu z nich deklaruje współpracę w ważnych sprawach miasta.
– To porozumienie to sygnał, że w sprawach istotnych dla Szczytna potrafimy działać razem – podkreśla burmistrz Stefan Ochman. W dokumencie chodzi nie tylko o cele, ale też o otwartość na nowe inicjatywy i stały dialog między burmistrzem a radnymi. Regularne spotkania mają pomóc w ocenie postępów i ewentualnych korektach planów, by realnie odpowiadać na potrzeby mieszkańców.
Przyjęcie programu ma pomóc w przywróceniu zaufania do lokalnych władz. Bez konkretnych działań i konsekwentnej realizacji obietnic nie da się zyskać poparcia społeczności. Teraz wszystko zależy od wspólnej pracy, wytrwałości i dobrej woli, by w najbliższych pięciu latach miasto stawało się miejscem, w którym mieszkańcy czują się bezpieczniej, stabilniej i bliżej siebie.
Rafi
To już widać kto się sprzedał....
Michał
Podwyzczcie jeszcze bardziej podatki Aby zdusić wszystkich. To pomoże gminie .
Kamil
Nieustająca promocja burmistrza...