Oficjalnie w gminie Szczytno zameldowanych jest prawie 13 tysięcy mieszkańców. Deklaracji śmieciowych na ten rok złożono zaledwie na około 7 tysięcy osób. Termin ich składania minął 15 maja. Co to może oznaczać?
Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski gimnastykuje się i robi wszystko, aby mieszkańcy płacili mniej za śmieci. I na razie tak jest. Stawka to 20 zł miesięcznie od osoby, a jeśli w gospodarstwie jest kompostownik, to obniża się ona do 14 zł od osobę. Oczywiście mowa o śmieciach segregowanych. Ostatnim pomysłem wójta Sławomira Wojciechowskiego jest utworzenie własnej spółki gminnej, która zajęłaby się odbiorem odpadów. Dzięki temu na początek stawka za obiór odpadów miałaby nie rosnąć, a z czasem, być może, nawet maleć.
- Taki był plan – mówi wójt Wojciechowski. - Niestety, postawa niektórych mieszkańców torpeduje moje działania. Upłynął termin składania deklaracji śmieciowych i na około 13 tysięcy zameldowanych w gminie, a złożone deklaracje obejmują zaledwie około 7 tysięcy osób. Efekt jest taki, że jeśli ten stan się utrzyma, to cena za odbiór i utylizację odpadów będzie musiała wzrosnąć. Stąd mój apel i prośba do mieszkańców gminy, aby uczciwie składali deklaracje na odpady komunalne. W przeciwnym razie, jeśli deklaracji będzie mniej o ponad 30 procent od liczby zameldowanych mieszkańców, nie zdołamy utrzymać obecnej stawki i będziemy zmuszeni ją podnieść może nawet o połowę.
Nowa, wyższa opłata mogłaby zacząć obowiązywać już od 1 września. Za tych ukrywających i oszukujących przyjdzie zapłacić tym uczciwym.
- Niestety, tak może się stać – ubolewa wójt Wojciechowski. - Szacując koszt utylizacji odpadów komunalnych i tak wzięliśmy margines bezpieczeństwa, że liczba zameldowań z deklaracjami może się różnić o 20 może 30 procent. To uczciwa kalkulacja, bo ktoś studiuje, pracuje w innym mieście, czy kraju. Ale różnica na poziomie 40, czy blisko 50 procent to już ewidentne oszustwo.
Na terenie gminy Szczytno jest około 3500 gospodarstw domowych. Łącznie zameldowanych jest tam prawie 13 tysięcy mieszkańców.
Termin składnia deklaracji upłynął, ale samorządowcy czekają wciąż na kolejne. Można je złożyć za pośrednictwem strony internetowej, druczek pobrać u sołtysa i wysłać pocztą.
Mieszkanka Gizewa
Brak konkretnych informacji od urzędu, sołtys chyba na kwarantannie bo nie widu nie słychu. Ubolewam bardzo że poprzednia Pani Sołtys ustàpiła stołka dla obecnej, która nie ma ochoty ani chęci swoich mieszkańców informować o ważnych sprawach . Przy okazji rozwożenia nakazów płatniczych mogła dołączyć każdej rodzinie deklarację .
darekk129
Panie Wójcie wysłać w teren dwóch lub trzech bystrych urzędników niech wyłuskają tych co deklaracji śmieciowych nie złożyli a ci co złożyli niech podpowiadają kto ( nie donoszą ) nie złożył i będzie szybciej sprawa załatwiona i koszta nie wzrosną .
ja
wzorcowo - jak mówi jeden z urzędników z gminy
M.P.
Panie wójcie proszę nie straszyć, prosze przeczytać komentarze i wyciągnąć jakieś wnioski.
Jagoda
Wszyscy napisali prawdę, a emerytka pięknie to ujęła. Co z tymi co nie złożyli deklaracji, od kwietnia nie płacą?!.....może trzeba było nie składać....
Mieszkaniec Gizewa
Właśnie, gdzie jest nasza pani sołtys? Dawniej pana sołtysa było często widać. Potem nastała pani sołtys. Tą rzadziej widziałem, ale czasem się pojawiła. Za to obecna pani sołtys, to ja nie wiem, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? A przepraszam, życzenia na tablicy ogłoszeń powiesiła. To może mogła by też powiesić ogłoszenie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej.
emerytka
Słusznie ktoś z komentujących napisał aby skontrolować kto nie złożył deklaracji a nie karać uczciwych, obowiązkowych ludzi. Druga sprawa to nie wszyscy posługują się internetem. Czy sołtys nie mógłby wrzucić deklaracji do skrzynki pocztowej. Kto powiadomił mieszkańców i w jakiej formie aby składać deklaracje? Informacja na stronie internetowej Gminy nie wystarczy jeszcze raz powtarzam nie wszyscy korzystają z internetu. A nawiasem mówiąc to urzędnikom już tyłki przyrosły do stołków i ten koronawirus to bardzo im pasuje, siedzimy, siedzimy i nikt nas nie nachodzi i nie dokucza, Życzę dobrego samopoczucia.
R.........
Jak to w naszym Państwie Ci co są uczciwi i płacą poniosą odpowiedzialność za oszustów. A może by tak urzędnicy ruszyli swoje 4 litery i pofatygowali się na kontrolę i za pomocą decyzji administracyjnej i grzywny wypełnili swój urzędniczy obowiązek. I niech Wójt idzie w takim kierunku a nie karać tych uczciwych. Panie Wójcie wtedy Pan zyska a nie straci.
Haber
Całkowita dezinformacja i ignorancja urzędników. Brak klarowny chce informacji o konieczności składania deklaracji, a sama deklaracja skonstruowana niczym PIT
Krystyna
Sołtys i radny powinni rozmawiać i tłumaczyć swoim mieszkańcom bo starsze osoby mogą nie wiedzieć , że trzeba było złożyć deklaracje.Gmina przecież wie kto złożył deklarację to pozostałym osobom powinni wysłać wniosek do wypełnienia.
marian
Wójt chce odgrywać dobrego wujka! Lepiej przerzucić koszty na uczciwych niż kontrolować tych co kantują? Nic się ten człowiek nie zmienił. Uchodzi za dobrego gospodarza a faktycznie to działa przez pryzmat kolejnych zbliżających się wyborów. Po prostu nie ma ten człowiek ikry!!!
Justyna
Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.