W Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie przeprowadzone zostały ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-19. Do jednostki stawili się rezerwiści, którzy otrzymali przydział mobilizacyjny do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji.
Powołani przeszli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zasad legitymowania i przeszukania osób, zatrzymywania osób podejrzanych o dokonanie przestępstwa, a także podstaw prawnych, warunków i przypadków użycia broni palnej.
Nie zabrakło również zajęć z podstaw związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby.
Przedmiotowe ćwiczenia były także okazją do zapoznania się z budową i działaniem broni palnej znajdującej się na wyposażeniu szczycieńskiej jednostki policji. Dodatkowo funkcjonariusze z nieetatowego pododdziału prewencji policji przeprowadzili praktyczne szkolenie musztry i ugrupowań bojowych Policji oraz działania pododdziału zwartego w służbie.
Na koniec ćwiczeń odbywających się pod kryptonimem „EGIDA-19” Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie – insp. Radosław Drach, I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie – podinsp. Arkadiusz Napiórkowski oraz z-ca Naczelnika Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie – podinsp. Grzegorz Leżanko wręczyli certyfikaty i zaświadczenia na wszystkich uczestników oraz pamiątkowe statuetki za szczególne osiągnięcia w ćwiczeniach powołania rezerwy osobowej w jednostce zmilitaryzowanej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie najbardziej wyróżniającym się osobom.
Źródłem finansowania ćwiczeń są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu pozamilitarnych przygotowań obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2017 – 2026.
- Głównymi założeniami ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy komendą powiatową, a komendą wojewódzką i dalej z Komendą Główną Policji – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji.
KPP Szczytno/ip
Major
No to skóra trochę cierpnie. Takie ćwiczenia ówczesnych nieetatowych pododdziałów zaczęły się odbywać przed stanem wojennym...