Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Wielbark wyrasta na potęgę energetyczną. Jest fotowoltaika, a teraz ma być produkcja wodoru


Szykują się kolejne inwestycje w tak zwaną energię zieloną na terenie gminy Wielbark. Państwowy gigant Grupa Orlen ma tam już swoje farmy fotowoltaiczne, a teraz przymierza się do produkcji zielonego wodoru. Te informacje potwierdza nam burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka. - Rzeczywiście widać takie ruchy – mówi z zadowoleniem.


  • Data:

Na terenie gminy Wielbark prowadzona jest w tej chwili rozbudowa farmy fotowoltaicznej należącej do Orlenu o kolejne 10 hektarów Co prawda prace wykonuje prywatna firma, ale wszystko wskazuje na to, że Orlen odkupi powstałą farmę, która graniczy z ich instalacją.


Reklama

 

Przypomnijmy: Grupa ORLEN zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju, zlokalizowanej w okolicach Wielbarka. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych.

 

– Finalizujemy kolejną inwestycję, która umożliwia nam uniezależnianie się od paliw kopalnych i produkcję czystej, zielonej energii. Fotowoltaika, wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi, są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dzięki inwestycji realizowanej w Wielbarku łączne moce Grupy ORLEN zainstalowane w panelach słonecznych zbliżyły się już do 100 MW. Dzięki konsekwentnym inwestycjom zrealizowanym w ostatnich latach tylko w drugim kwartale tego roku blisko 60% z 2,7 TWh wyprodukowanej przez Grupę ORLEN energii pochodziło z nisko- i zeroemisyjnych źródeł – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

 

Farma fotowoltaiczna Wielbark rozpocznie pracę z pełną mocą w pierwszym kwartale 2023 roku, po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych, zwiększających potencjał przyłączeniowy i umożliwiających bezpieczny odbiór wyprodukowanej energii. Obecnie na farmie produkcja komercyjna prowadzona jest z paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

Reklama

 

Stacja transformatorowa została właśnie rozbudowana. Inwestycja zakończyła się w lutym.

 

- Może w stabilny i bezpieczny sposób przyjmować wyprodukowaną energię i wprowadzać ją do ogólnopolskiej sieci – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Główny Punkt Zasilający z jednej strony obsługuje Energa, a z drugiej PGE.

 

Na farmę Wielbark składa się łącznie ok. 140 tys. paneli, o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacje obsługiwane są przez 337 inwerterów (falowników). Budowa farmy wymagała pozyskania 56 pozwoleń i użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Farma powstała na obszarze 119 ha, głównie ziemiach niskiej klasy uprawnej. Projekt został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN.

 

Ale jak się okazuje, to może nie być koniec inwestycji Orlenu w Wielbarku. Z naszych informacji wynika, że spółka poważnie jest zainteresowana produkcją zielonego wodoru. Ma to robić w partnerstwie z prywatną firmą.

 

- Myślę, że tę decyzję przyspieszyły wojna oraz dyrektywa Unii Europejskiej, która nakłada na kraje członkowskie obowiązek produkcji takiej energii. Słyszałem, że koncern ma mieć dwie takie „fabryki” w Polsce - mówi Zapadka. - Jedna ma być Wielbarku właśnie, a druga gdzieś na południu naszego kraju. Wielbark to idealne miejsce, bo bogaty jest w wody podziemne w zbiorniku omulewskim. A woda jest niezbędna do wytwarzania paliwa wodorowego.

 Komentarze do artykułu

lol

Jaki piękny krajobraz, taki nowoczesny, amerykański. Teraz jeszcze degeneraci z UE wytną okoliczne drzewa, i w ramach \"odtwarzania przyrody\" zaleją wylesione tereny wodą, \"Przedsięwzięcie jest promowane pod hasłem \"odtwarzania przyrody\". Według wstępnych szacunków realizacja unijnego planu wiązałaby się z zatopieniem gruntów o powierzchni równej areałowi 35 tys. gospodarstw rolnych.\"

jj

Żeby jeszcze zwykły zjadacz chleba z Wielbarka coś na tym skorzystał, a za prąd i tak ani grosza mniej nie zapłaci, więc czym tu się chwalić

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama