Wielbark chce znaleźć się w herbie powiatu, jako trzecie miasto po Szczytnie i Pasymiu. Temat wypłynął podczas ostatniej sesji rady miasta w Wielbarku, na której obecny był starosta szczycieński Jarosław Matłach.
Fajnie byłoby, gdyby element herbu gminy Wielbark znalazł się w herbie powiatu najpóźniej w przyszłym roku – mówił na sesji burmistrz Grzegorz Zapadka. - Byłby to idealny akcent z okazji 300-lecia nadania praw miejskich – przekonywał.
Temat herbu ciągnie się właściwie już od 2019 roku. Bo to wówczas miejscy radni po raz pierwszy swoje stanowisko w tej sprawie skierowali do władz powiatu.
- Sprawdzamy, jakie są możliwości zmian w tej kwestii – mówi wówczas „Tygodnikowi Szczytno” Jarosław Matłach, starosta szczycieński. Temat jednak ugrzązł. Na ostatniej sesji w Wielbarku powrócił za sprawą burmistrza Grzegorza Zapadki, który przypomniał sprawę radnym i staroście.
W godle powiatu szczycieńskiego znajdują się elementy z herbów Szczytna i Pasymia czyli dwóch miast w powiecie. Ale obecnie miasta są już trzy.
- Dlatego dobrze byłoby, aby wątek Wielbarka również znalazł się w herbie powiatu – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Historycznie nasz powiat tworzyły trzy miasta: Pasym, Szczytno i właśnie Wielbark.
Miejscy radni z Wielbarka już podjęli uchwałę, która wyraża chęć zmian. Stanowisko trafiło do powiatu. Odpowiedzi nadal jednak nie ma.
- To kompetencja rady powiatu i proszę tam złożyć odpowiedni wniosek – mówił na sesji starosta. - Herb powiatu, który był uchwalony w 2002 nie spełnia obecnych przepisów prawa i zapewne dziś nie zostałby przyjęty w takiej formie. Nie stosuje się już podziału na tarczy, jak jest obecnie. Herb powiatu nie może być sumą herbów gmin – wyjaśniał Jarosław Matłach. - Dziś wklejenie herbów miast jest nierealne. Trzeba będzie pochylić się nad tą sprawą i stworzyć całkowicie nowy herb powiatu, który będzie musiał zostać zaakceptowany przez komisję heraldyczną. Będzie to trudna sprawa, ale chciałbym aby elementy Wielbark znalazły się w herbie powiatu – dodał.
- Liczymy na odpowiednie podejście do naszej sprawy pana starosty, który niejednokrotnie podkreślał, że darzy Wielbark sympatią – żartobliwie podsumował wypowiedzi Robert Kwiatkowski, przewodniczący rady miasta.
Projekt nowego herbu powiatu muszą przygotować fachowcy. Potem musi on uzyskać akceptację komisji heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Uwagi komisji są wiążące dla samorządu – mówi starosta. - A cała procedura może trwać nawet kilka lat, dlatego trzeba projekt przygotować bardzo dobrze, aby uwag nie było, co znacznie wydłuża procedury.
Powiat już zaczął szukać heraldyka, który opracuje nowy herb z uwzględnieniem Wielbarka. To, niestety, nie jest tanie, bo wymaga dużego nakładu pracy. Heraldycy muszą zweryfikować herby, które funkcjonowały na danym terenie, a to wymaga do sięgnięcia po archiwa, nawet do czasów średniowiecza. Szacuje się, że koszt takiego opracowania może oscylować w granicach kilkunastu tysięcy złotych.
Historycznie nasz powiat tworzyły zawsze trzy miasta. Najstarszym jest Pasym. Prawa miejskie uzyskał w 1386 roku. Przy tej dacie Szczytno i Wielbark to bardzo młode ośrodki miejskie. Szczytno prawa miejskie otrzymało 15 lipca 1723 roku, a Wielbark... siedem dni później.
Lusia K.
A ja chcę, aby herb zwieńczony był kokardką. To zawsze jest miłe i ociepla wizerunek. No, a jakby kokardka się nie podobała - to może logo ikei. Takie mam pomysły. Ani wójtem, ani burmistrzem nie jestem, wobec tego nie wiem, jak mam zgłaszać te koncepcje pod rozwagę rady powiatu. Niech mi ktoś pomoże.
Szczytnianin
Szczytno jest siedzibą powiatu i jego herb powinien być herbem powiatu. Głupotą jest - mając historycznie ukształtowany herb powiatu - wymyślać jakieś cuda na kiju.
Pan Edek
Ja się wcale na to nie zgadzam nas mieszkańców Szczytna nikt o zdanie nie pyta. Otwarcie się nie zgadzamy na to Wielbark to Wielbark Szczytnonto Szczytno.Nie mieszać herbów i nie łączyć ich fee.