- Rocznik 53 i od urodzenia Trelkowianin – w ten sposób przedstawia siebie sołtys Trelkowa i jednocześnie członek Rady Gminy Szczytno, mąż pani Grażyny z Jabłonki, ojciec Adama i Joanny i dziadek trojga wnucząt.
– Bycie dziadkiem to cudowne uczucie, które daje ogromną radość. Pomimo nawału pracy zawsze myślę o tym, aby spędzić z wnukami trochę czasu.
W 2006 roku podczas wyborów sołtysa Trelkowa, zaproponowano kandydaturę Adolfa Pasztaleńca. – Miałem wątpliwości czy podołam, ale chyba mi się udało, jeśli minęła dekada, a ludzie nadal na mnie głosują – mówi z właściwą sobie skromnością. Nie ma też w zwyczaju przechwalać się swoimi osiągnięciami, a tych jest sporo. Świadczą o tym liczne dyplomy, puchary i inne nagrody. - Jednak najważniejszą dla mnie nagrodą jest wykonanie czegoś, co jest dobrem ogólnym, dla całego Trelkowa. Nie dbam o splendor i podziękowania. Cieszę się, kiedy ludzie się cieszą.
Mieszkańcy Trelkowa powiadają, że z ich sołtysem można regulowac zegarki. Pan Adolf codziennie o 7.30 rano i równie regularnie wieczorem robi obchód lub objazd swojej miejscowości. Bez względu na porę roku sprawdza jak wygląda Trelkowo i czy nie ma gdzieś jakiegoś zagrożenia pożarowego, bo sołtys Pasztaleniec oprócz piastowania urzędu jest również czynnym członkiem miejscowej OSP.
- Jednym z priorytetów po objęciu przez mnie funkcji sołtysa był remont remizy, której stan był marny. Budynek włącznie ze zmianą dachu musieliśmy właściwie przebudować od nowa. Dzięki zebranym środkom i wydatnej pomocy Gminy Szczytno udało nam się to zrealizować – wspomina sołtys. Kolejnym wiejskim przedsięwzięciem było zagospodarowanie stawu i jego otoczenia. Miejsce, które było zachwaszczonym bagnem stało się wizytówką Trelkowa. - Było to możliwe tylko dzięki wydatnej i ofiarnej pracy mieszkańców i pomocy samorządu. Na bieżąco kontrolujemy stan naszego stawu, a latem wyznaczamy nawet dyżury. Regularnie nasz miejscowy akwen zarybiamy i dostarczamy paszę dla ryb. Cieszę się, gdy latem widzę przyjeżdżających do Trelkowa mieszkańców innych miejscowości tylko po to, aby późnym popołudniem i wieczorem w ciszy odpocząć nad naszym stawem – dodaje z dumą Adolf Pasztaleniec. - U nas w Trelkowie jest tak, że na sygnał, bez względu na zajęcia, mieszkańcy stawiają się w umówionym miejscu. Nie dotyczy to wyłącznie alarmów pożarowych, ale różnych przedsięwzięć, które wspólnie wykonujemy. Dzięki temu miejscowości przybyła asfaltowa droga, wyremontowany został kościół.
Sołtys Pasztaleniec, pytany o to, co jest jeszcze do zrobienia odpowiada z uśmiechem: - Dużo. Teraz najbardziej potrzebujemy świetlicy. Jeśli jest jakaś ważniejsza uroczystość, to spotykamy się w miejscowej szkole, gdzie dzieci przedstawiają nam wspaniałe inscenizacje zarówno o okazji świąt państwowych, jak i kościelnych. Nieraz się łezka zakręci i trzeba ją ukradkiem wytrzeć, bo sołtys nie może płakać. Sołtys powinien być twardy i serdeczny zarazem, jednak najważniejsze jest to, aby był zawsze z ludźmi i rozumiał ich problemy – podsumowuje Adolf Pasztaleniec.
Więcej czytaj w Tygodniku Szczytno.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33