Jeżeli ten projekt się powiedzie, to gmina Szczytno, miasto, cały nasz powiat, a być może i województwo, zyskają gospodarczo, ekonomicznie… - To nadzieja na pracę dla młodych, którzy nie będą musieli uciekać stąd za chlebem, lepszym życiem – mówi wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. Tak ocenia tworzoną w okolicy lotniska strefę ekonomiczną. Prace ziemne na 100-hektarowej działce idą pełną parą. Sami przekonaliśmy się o tym we wtorek.
Terenami inwestycyjnymi przy lotnisku interesuje się wiele poważnych firm. Były zapytania od Amazon, czy grupy Volkswagen. Pojawił się też tajemniczy inwestor, który chciał kupić cały 100-hektarowy teren.
- Na to, i dobrze, nie zgodził się samorząd województwa, do którego te tereny należą – mówi nam, prosząc o anonimowość, jeden z urzędników Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. - Plan jest taki, aby sprzedać działki inwestycyjne różnym firmom. Raz, że będą z tego większe wpływy ze sprzedaży, a dwa - różne branże dają większą pewność, że biznes zagości tam na stałe. Nie chcemy, aby ten teren inwestycyjny podzielił losy strefy ekonomicznej w Korpelach, gdzie różnie bywało i różnie się dzieje – dodaje nasz rozmówca.
Gmina Szczytno na uzbrojenie terenów, czyli budowę dróg, sieci kanalizacyjnych, wodnych, telekomunikacyjnych, czy energetycznych, wyda ponad 63 mln zł. Gros tych środków szczycieńskim samorządowcom udało się pozyskać z Polskiego Ładu, czy z Urzędu Marszałkowskiego właśnie.
- To największe gospodarcze, proinwestycyjne przedsięwzięcie po 1989 roku w naszym powiecie – nie ma wątpliwości wójt Sławomir Wojciechowski. - Jeśli to dobrze wykorzystamy, nasz powiat naprawdę może stać się bardzo mocnym zagłębiem gospodarczym. To szansa dla mieszkańców, ale i samorządów. Nasz wspólny interes.
Uzbrojeniem terenów zajmuje się firma UNIBEP. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Przygotowywane działki dedykowane są pod przemysł i usługi.
- W ramach planowanej inwestycji uzbrojony zostanie teren o powierzchni około 100 ha – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa. - Tereny inwestycyjne posiadają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Cały teren składa się z następujących działek o różnym przeznaczeniu: zabudowa przemysłowo-usługowa (działki o pow.: 7,55 ha, 10,02 ha, 3,61 ha, 2,57 ha, 9,72 ha, 7,88 ha, 17,74 ha - łącznie 59,09 ha), usługi turystyczne: 7,9 ha, zabudowa usługowa: 1,24 ha, lasy: 9,94 ha. Obecnie jesteśmy na etapie wygaszania trwałego zarządu na 2 działkach, które zostaną przeznaczone do zbycia. Planowane ogłoszenie postępowania przetargowego to czwarty kwartał tego roku – dodaje wicemarszałek.
Wygląda na to, że tym razem nie są to czcze marzenia, bo prace idą pełną parą. Razem z wójtem Sławomirem Wojciechowskim i jego zastępczynią Ewą Zawrotną przekonaliśmy się o tym we wtorek na własne oczy.
Dodatkowo inwestorzy naprawdę są zainteresowani tymi terenami. Jedną z działek, tuż przy terminalu lotniczym, kupiła krakowska firma medyczna Consultronix. Chce tam wybudować swoje centrum produkcyjno-logistyczne. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 16 milionów złotych, pozwoli na stworzenie docelowo 100 miejsc pracy. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Darali
To lotnisko padnie w tym roku . To już trup w którego ładuje się tylko kasę. Wejdą Rosjanie już nie długo to będzie lotnisko wojskowe i tyle w temacie!!
Mieszkaniec
I dlatego gmina Szczytno się rozwija bo Wójt i jego pracownicy potrafią zarządzać finansami i zdobywać dotacje oraz je realizować. A najważniejsze że gmina wykorzystuje wszystkie możliwe szansę na rozwój a przez to i zyskują wszyscy mieszkańcy zarówno gminy jak i miasta.
Mieszkanka gminy
Na zebraniach wójt głośno mówi, że środki na tą inwestycję POWIAT otrzymał w 90% z UE. 10% miała zapewnić gmina. Poprosiła Marszałka o pomoc i otrzymali 90% z 10% która miała być po stronie gminy. Więc matematycznie - udział gminy w tym praktycznie żaden, ale standardy przypisywanie sobie czyiś zasług, wychodzą wójtowi doskonale.