Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Szlachetna paczka znów w Szczytnie, sprawdzi komu możesz pomóc


Została opublikowana lista rodzin z naszego powiatu, które zostaną objęte działania „Szlachetnej paczki”. Od tej pory będzie można wybierać tych, którym chce się pomóc. - Obecnie w naszej bazie jest tych rodzin 70 – mówi Malwina Prusińska, liderka szczycieńskiego oddziału. - Z pewnością rodzin jeszcze przybędzie.Malwina Prusińska drugi rok jest liderem „Szlachetnej paczki” w naszym powiecie. W całą akcję zaangażowana jest od pięciu lat. Jak przyznaje bycie blisko ludzi daje jej wiele, pozwala spojrzeć na świat z innej strony. Obecnie w naszym powiecie jest 36 wolontariuszy, którzy pracują na rzecz przedsięwzięcia.

 

- To jedna z najliczniejszych grup wśród okręgów, co oznacza, że nasi mieszkańcy lubią pomagać – mówi Malwina Prusińska. - Sami się zgłaszają, są zaangażowani i pełni zapału. Całe rodziny są wolontariuszami.

 

W ubiegłym roku pomoc trafiła do 88 rodzin spośród 122 zgłoszonych. Każda z nich przeszła weryfikację, jej celem było wytypowanie tych, które pomocy potrzebują najbardziej i dla których będzie ona inspiracją do zmian.

 

- Nasza idea jest prosta. Pomoc ma pokazać, że te rodziny nie są same i mogą liczyć na innych. Chcemy, aby to, co robimy było dla tych rodzin bodźcem do działania i zmiany swojego życia – mówi liderka. - Byliśmy już świadkami takich zmian. Wśród wolontariuszy są nawet beneficjenci paczki.


Reklama

 

Liczba darczyńców jest duża. Włączają się lokalne firmy, instytucje, placówki oświatowe, indywidualne osoby i grupy przyjaciół. Dzięki temu każdego roku udaje się wesprzeć wszystkie wytypowane rodziny. Tych w tym roku w bazie jest już 70, a do 20 listopada rodziny można jeszcze zgłaszać.

 

- Do tej pory informacje o potrzebujących otrzymywaliśmy ze szkół, z ośrodków pomocy, placówek medycznych, niektóre wyłapujemy sami ze środowiska – wyjaśnia Malwina Prusińska.

 

12 listopada na stronach „Szlachetnej paczki” pojawiła się lista rodzin z naszego powiatu wraz z opisami. Od tego momentu można wybrać tę, której chce się pomóc. Cel jest taki, żeby jedna rodzina miała jednego darczyńcę (może to być grupa ludzi), który postara się zaspokoić większość jej potrzeb.

 

Jak przyznaje wolontariuszka w tym roku w bazie rodzin znajduje się wielu seniorów oraz osoby niepełnosprawne i samotne.

Reklama

 

- Są wśród nich również rodziny, które straciły głównego żywiciela i nie mogą się po tym pozbierać – dodaje. - Spotkania z dziećmi są dla wolontariuszy najbardziej poruszające. Prosimy je o napisanie listu do Mikołaja, by ofiarować im coś, o czym naprawdę marzą. A czasem jest to mała zabawka z marketu.

 

Mimo że inflacja wszystkim utrudnia życie,wolontariusze są przekonani, że tak jak w latach ubiegłych uda się obdarować wszystkie rodziny.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama