Poniedziałek, 28 Listopad
Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy -

Reklama


Reklama

Szlachetna paczka znów w Szczytnie, sprawdzi komu możesz pomóc


Została opublikowana lista rodzin z naszego powiatu, które zostaną objęte działania „Szlachetnej paczki”. Od tej pory będzie można wybierać tych, którym chce się pomóc. - Obecnie w naszej bazie jest tych rodzin 70 – mówi Malwina Prusińska, liderka szczycieńskiego oddziału. - Z pewnością rodzin jeszcze przybędzie.Malwina Prusińska drugi rok jest liderem „Szlachetnej paczki” w naszym powiecie. W całą akcję zaangażowana jest od pięciu lat. Jak przyznaje bycie blisko ludzi daje jej wiele, pozwala spojrzeć na świat z innej strony. Obecnie w naszym powiecie jest 36 wolontariuszy, którzy pracują na rzecz przedsięwzięcia.

 

- To jedna z najliczniejszych grup wśród okręgów, co oznacza, że nasi mieszkańcy lubią pomagać – mówi Malwina Prusińska. - Sami się zgłaszają, są zaangażowani i pełni zapału. Całe rodziny są wolontariuszami.

 

W ubiegłym roku pomoc trafiła do 88 rodzin spośród 122 zgłoszonych. Każda z nich przeszła weryfikację, jej celem było wytypowanie tych, które pomocy potrzebują najbardziej i dla których będzie ona inspiracją do zmian.

 

- Nasza idea jest prosta. Pomoc ma pokazać, że te rodziny nie są same i mogą liczyć na innych. Chcemy, aby to, co robimy było dla tych rodzin bodźcem do działania i zmiany swojego życia – mówi liderka. - Byliśmy już świadkami takich zmian. Wśród wolontariuszy są nawet beneficjenci paczki.


Reklama

 

Liczba darczyńców jest duża. Włączają się lokalne firmy, instytucje, placówki oświatowe, indywidualne osoby i grupy przyjaciół. Dzięki temu każdego roku udaje się wesprzeć wszystkie wytypowane rodziny. Tych w tym roku w bazie jest już 70, a do 20 listopada rodziny można jeszcze zgłaszać.

 

- Do tej pory informacje o potrzebujących otrzymywaliśmy ze szkół, z ośrodków pomocy, placówek medycznych, niektóre wyłapujemy sami ze środowiska – wyjaśnia Malwina Prusińska.

 

12 listopada na stronach „Szlachetnej paczki” pojawiła się lista rodzin z naszego powiatu wraz z opisami. Od tego momentu można wybrać tę, której chce się pomóc. Cel jest taki, żeby jedna rodzina miała jednego darczyńcę (może to być grupa ludzi), który postara się zaspokoić większość jej potrzeb.

 

Jak przyznaje wolontariuszka w tym roku w bazie rodzin znajduje się wielu seniorów oraz osoby niepełnosprawne i samotne.

Reklama

 

- Są wśród nich również rodziny, które straciły głównego żywiciela i nie mogą się po tym pozbierać – dodaje. - Spotkania z dziećmi są dla wolontariuszy najbardziej poruszające. Prosimy je o napisanie listu do Mikołaja, by ofiarować im coś, o czym naprawdę marzą. A czasem jest to mała zabawka z marketu.

 

Mimo że inflacja wszystkim utrudnia życie,wolontariusze są przekonani, że tak jak w latach ubiegłych uda się obdarować wszystkie rodziny.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama