Ogrzewanie domu pelletem to rozwiązanie, które nie tylko spełnia wymogi coraz bardziej restrykcyjnych norm w zakresie emisji zanieczyszczeń, ale może być również opłacalne finansowo. Oczywiście ekonomiczne spalanie pelletu uzależnione jest od prawidłowych parametrów pracy pieca. Jak go zatem ustawić? Po czym poznać, że piec na pellet pracuje nieprawidłowo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Ogrzewanie domu pelletem wymaga prawidłowego ustawienia pieca, czyli określenia odpowiednich parametrów jego pracy. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o częstotliwość podawania paliwa oraz ilość dostarczanego powietrza, ponieważ to właśnie te kwestie warunkują prawidłowy przebieg procesu spalania pelletu. Poza tym ustawić należy także temperaturę zadaną kotła (temperaturę, po osiągnięciu której piec przejdzie w stan podtrzymania) i histerezę (różnicę pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą, przy której piec znów przejdzie w tryb pracy). Ze względu na wydajność pracy kotła na pellet oraz jego żywotność konieczne jest również utrzymywanie określonej temperatury wody powracającej z instalacji, która nie powinna być mniejsza niż 45 – 55ºC. W praktyce wymaga to ustawienia temperatury zadanej w okolicach 70ºC.
Zastanawiając się nad tym, jak ekonomicznie ustawić piec na pellet, warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnych ustawień, które sprawdziłyby się w każdym budynku. Istnieją natomiast ogólne zasady, którymi warto kierować się w celu zoptymalizowania zużycia pelletu. W praktyce należy w tym celu właściwie określić:
Znając zasady dotyczące ekonomicznego ustawiania pieca na pellet, warto pamiętać również o tym, by modyfikując parametry jego pracy wprowadzać wyłącznie jedną zmianę na raz. Nie należy zatem jednocześnie zmieniać np. częstotliwości podawania pelletu oraz mocy, z jaką ma pracować wentylator. Znacznie utrudniłoby to znalezienie optymalnych ustawień, a działając w ten sposób, nie tylko nie będziemy wiedzieć, która zmiana przyniosła oczekiwany efekt, ale możemy mieć również problem z powrotem do wcześniejszych ustawień.
Prawidłowe ustawienie pieca na pellet to nie tylko realne oszczędności, wynikające z faktu, że niewłaściwe parametry pracy kotła mogą zwiększyć zużycie pelletu nawet o 50%, ale również odpowiedni komfort cieplny, zapewniany przez piec pracujący z właściwą mocą. Na tym jednak nie koniec, ponieważ wprowadzenie odpowiednich ustawień wpływa także na jakość procesu spalania pelletu, a co za tym idzie, ilość będących jego efektem zanieczyszczeń. Te z kolei, wpływają negatywnie nie tylko na środowisko naturalne, ale żywotność pieca na pellet oraz częstotliwość, z jaką musi być on czyszczony.
Nieprawidłowe ustawienia pieca na pellet mogą przełożyć się nie tylko na zwiększenie zużycia paliwa, ale również brak możliwości utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego w budynku. Symptomem pojawienia się problemów w działaniu kotła może być również nadmiernie zanieczyszczona komora spalania czy czarny i gęsty dym wydobywający się z komina (zamiast białego i mało widocznego). Uwagę warto zwrócić również na wygląd popiołu, ponieważ prawidłowy proces spalania pelletu sprawia, że jest on suchy i sypki. Popiół zawierający niedopalony pellet może świadczyć zatem o zbyt dużej częstotliwości jego podawania lub zbyt małej ilości powietrza dostarczanego do komory spalania. Będzie ona wówczas czarna, a obecna w niej sadza potwierdza niską efektywność spalania pelletu.
Ekonomiczne ustawienie pieca na pellet wymaga znajomości zasad jego spalania, ale również obserwacji tego procesu, co pozwoli dopasować parametry pracy kotła do własnych potrzeb oraz specyfiki ogrzewanego budynku. Wszelkie zmiany należy wprowadzać jednak stopniowo, a serwisanci Kołton chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące ekonomicznych ustawień kotła na pellet.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28