Pojawiła się kolejna doskonała produkcja filmowa szczycieńskiego Stowarzyszania Śladami Historii. Tym razem ekipa Radosława Wróblewskiego wzięła się za „Szczycieńską pozycję leśną”. Zebrano mnóstwo faktów historycznych. Powstał wyjątkowo ciekawy film, do obejrzenia którego gorąco zachęcamy.
Zbieranie materiałów do tej produkcji trwało niemal rok.
- Film przedstawia historię fortyfikacji, na które natknął się chyba każdy mieszkaniec naszego powiatu podczas spacerów w pobliskich lasach, ale nie wszyscy znają ich historię, przeznaczenie czy genezę powstania – mówi Radosław Wróblewski ze Stowarzyszania Śladami Historii. - Stworzenie tego materiału w pewnym momencie urosło u nas do rangi punktu honoru, który sobie postawiliśmy, bo poza bardzo dobrymi opracowaniami znajdującymi się, czy to w Rocznikach Mazurskich, czy w publikacjach pana Witolda Olbysia, Nadleśnictwa Spychowo czy pana Przemka Kawieckiego z Mazurskich Tajemnic, brakuje materiału wideo spajającego całe zagadnienie Szczycieńskiej Pozycji Leśnej – dodaje. Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Film „Szczycieńska pozycja leśna – geneza, fakty, ciekawostki” miał swoją premierę w Muzeum Mazurskim w Szczytnie 20 października.
opracowano na podstawie:
Roczniki Mazurskie
Obiekty obronne „Szczycieńskiej Pozycji Leśnej” na terenie Nadleśnictwa Spychowo
www.powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/
zdjęcia archiwalne:
Witold Olbryś oraz ze zbiorów Mieczysława Rawskiego
zdjęcia obiektów:
Robert Rafalski
muzyka:
www.audionautix.com
efekty dźwiękowe:
www.soundjay.com
narracja:
Cezary Krysik
Szkice obiektów:
Waldemar Ostrowski - Obiekty obronne „Szczycieńskiej Pozycji Leśnej” na terenie
Nadleśnictwa Spychowo
znad-wisly.blogspot.com/2013/11/niemieckie-umocnienia-w-rejonie-wocawka.html
schrony.eu/inne-fortyfikacje/
mapy:
www.Google.com
www.sladamihistorii.org
tnke.home.pl/armianiemiecka/Wojna/plany.htm
inwentaryzacja obiektów:
Radosław Wróblewski
Robert Rafalski
produkcja i montaż:
Radosław Wróblewski
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06