XX Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego zgromadził blisko 130 uczestników z całego kraju. Przez dwa dni Spychowo rozbrzmiewało dźwiękiem rogów myśliwskich, a o palmę pierwszeństwa walczyli zarówno najmłodsi soliści, jak i doświadczeni mistrzowie.
Od 8 do 9 sierpnia Spychowo stało się stolicą muzyki myśliwskiej w Polsce. W Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Spychowo i w amfiteatrze nad jeziorem odbył się jubileuszowy, dwudziesty konkurs im. Tomka Napiórkowskiego. Pierwszego dnia jury przesłuchało 85 solistów – od dzieci grających dwa obowiązkowe sygnały, po seniorów, którzy musieli wykonać trzy.
Drugiego dnia scena należała do 20 zespołów, rywalizujących w kilku klasach konkursowych. Plenerowa oprawa nad jeziorem, wysoki poziom artystyczny i różnorodny repertuar przyciągnęły licznych mieszkańców i turystów.
Tegoroczny konkurs przyniósł wiele emocji. W klasie D solistów triumfowała Dorota Krokos (207 pkt), w klasie C – Pola Fuks (294 pkt), w klasie B – Katarzyna Gmerek (294 pkt), a w najbardziej prestiżowej klasie A – Adam Jażdżewski (299 pkt).
W rywalizacji zespołowej w klasie MB najlepszy okazał się Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon WL SGGW (328 pkt), a w klasie MSH – Trąbale Junior (296 pkt). W klasie G najwyższą punktację (291 pkt) uzyskały ex aequo ZSM Leśna Brać i ZSM Akteon WL SGGW.
Nie tylko konkurs – atrakcje i edukacja
Oprócz muzycznej rywalizacji organizatorzy – Nadleśnictwo Spychowo i Stowarzyszenie Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” – przygotowali bogaty program towarzyszący. Były warsztaty leśno-przyrodnicze, zajęcia artystyczne, a także charytatywna zbiórka na działalność Teatru Chochół. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w grze na rogu myśliwskim – i, jak podkreślali instruktorzy, radzili sobie zaskakująco dobrze.
W przyszłym roku Spychowo będzie gospodarzem ogólnopolskiego konkursu „O Róg Wojskiego” – wydarzenia, które ściąga najlepszych sygnalistów z całej Polski i jest jednym z najbardziej prestiżowych w tej dziedzinie.
Patronem wydarzenia jest Tomek Napiórkowski – młody sygnalista, który zginął tragicznie podczas praktycznej nauki zawodu jako uczeń technikum leśnego w Rucianem-Nidzie. Był członkiem zespołu sygnalistów działającego przy Nadleśnictwie Spychowo. Jego postać co roku symbolicznie towarzyszy uczestnikom konkursu, który od lat łączy muzykę, pasję łowiecką i edukację leśną.
Tomek Napiórkowski był uczniem 5 klasy technikum leśnego w Rucianym-Nidzie oraz utalentowanym sygnalistą myśliwskim. Grał w zespole sygnalistów myśliwskich działającym przy Nadleśnictwie Spychowo od początku jego istnienia. Uchodził za najlepszego i najbardziej zdolnego sygnalistę w spychowskim zespole. Zginął tragicznie w wypadku w 2003 r. mając zaledwie 20 lat.
Wyniki:
Soliści
Klasa D:
Dorota Krokos – 207
Korneliusz Kuzia – 197
Ewa Goluch – 195
Klasa C:
Pola Fuks – 294
Magdalena Kotwica – 289
Karolina Stupienko – 285
Klasa B:
Katarzyna Gmerek – 294
Stanisław Wenta – 291
Krzysztof Goj – 291 (ten sam wynik co 2., kolejność jak w tabeli)
Klasa A:
Adam Jażdżewski – 299
Oskar Pietrzyk – 297
ex aequo Michał Domański – 295 i Jakub Patryk Nowak – 295
Zespoły
Klasa D:
Trąbale Mini – 193
ZSM „Lisice” – 180 (brak 3. miejsca)
Klasa C:
Piernikowy Róg – 275
Echo Lasu – 250
Krokoski – 249
Klasa B:
Trąbale Junior – 291
ZSM NigdyNieZagaśnie – 263
ZSM Nadleśnictwo Łosie – 263 (2. i 3. mają tyle samo pkt.)
Klasa A:
ZSM Pasja – 289 (brak 2. i 3. miejsca)
Klasa G:
ZSM Leśna Brać – 291
ZSM Akteon WL SGGW – 291
Galindowe Rogi – 289 (1. i 2. mają tyle samo pkt.; kolejność jak w tabeli)
Klasa MB:
ZSM Akteon WL SGGW – 328
ZSM Leśna Brać – 307
ZSL ECHO KARPAT – 305
Klasa MSH:
Trąbale Junior – 296
ZSM Trąbale – 283 (brak 3. miejsca)

Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03