Napisali do nas: Dzień dobry! Dziś, przed 5 rano na ulicy Lanca w Szczytnie, na jednym z balkonów miało miejsce spontaniczne przedstawienie pt: „Dwóch myślących inaczej”. Towarzyszyła mu głośna muzyka, widzowie zostali zmuszeni m.in. do odsłuchania takiego hitu, jak „Moja panienka”" - napisała do nas Czytelniczka.
Inicjatorzy wydarzenia, stęsknieni za wydarzeniami kulturalnymi, stworzyli „teatr na balkonie”, który polegał głównie na przekrzykiwaniu muzyki oraz egzystencjalnych, pijackich (?) rozmowach, trwających do ok. 6:15 rano.
Mimo usilnych starań „darcia ryja”, żeby całe osiedle mogło „nacieszyć uszy” tym popisem, prawdopodobnie nie wszyscy mieli to „szczęście”, a zatem zarejestrowany został urywek pokazu, który krytycy uznali za jakościowo intelektualnie wątpliwy, ale sztuka - rzecz gustu.
Proszę o nagłośnienie tego tematu, bo takich zachowań w naszym mieście jest niestety coraz więcej.
Co na o policja?
Cisza nocna obowiązuje każdego z nas – możemy przeczytać w komunikacje KPP w Szczytnie. - Należy pamiętać, aby nasze zachowanie nie odbiegało od ogólnie przyjętych norm współżycia społecznego.
Najczęściej spokój, porządek publiczny oraz spoczynek nocny zakłócany jest poprzez organizowanie imprez, słuchanie głośno muzyki, krzyki, a nawet głośne rozmowy. Pamiętajmy zatem, że w naszym otoczeniu znajdują się osoby starsze, chore, czy takie, które po prostu miały gorszy dzień i potrzebują spokoju i odpoczynku. Szanujmy się nawzajem i dbajmy o dobre relacje ze swoimi sąsiadami .
Każde działanie, które naruszy prawo do odpoczynku innej osoby może stać się przyczyną interwencji Policji. Powyższe kwestie uregulowane są w Kodeksie Wykroczeń i mówi o nich art. 51 tegoż kodeksu, tj.:
"kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny…"
Każda interwencja Policji w tej sprawie może zakończyć się pouczeniem, nałożeniem na sprawcę mandatu karnego bądź sporządzeniem wniosku o ukaranie do sądu.
Grażyna
W bloku na Bohaterów Września 15d też jest babsko, ktòre urządza libacje na oczach swoich dzieci w wieku szkolnym. Nie liczy się z tym, że sąsiedzi słyszą, widzą. Zero wstydu.
Szczytnianin
Nie prawda WSK, \"cisza nocna w Polsce to pojęcie umowne i może zależeć od wewnętrznych zarządzeń. W społecznym odczuciu utarło się jednak, że cisza nocna trwa zwyczajowo od 22 do 6 rano. jednak pojęcie ciszy nocnej nie zostało zdefiniowane, a co za tym idzie – nie ma tak naprawdę prawnie ustalonej pory jej obowiązywania\"
Czytelniczka
Nie lepiej jest na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie robienie imprez w okresie letnim przypada zazwyczaj na godziny wieczorne i nocne. Miesiąc temu śpiewane \"Sto lat...\" obudziło mnie o 2 w nocy.
WSK
Przypominam, że przywołany fragment Art. 51 Kodeksu Wykroczeń obowiązuje całą dobę, o czym większość społeczeństwa nie wie lub zapomina. Tak zwana cisza nocna regulowana jest często w regulaminach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Polecam niedawno opublikowany w TS felieton Pana Jerzego Niemczuka, w którym oprócz prawa omawiana jest przede wszystkim zwykła kultura osobista, a raczej jej brak u niektórych ludzi.