Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Rozluźnienie w szkołach średnich. Czy nie będzie problemów z dostaniem się na wybrany kierunek?


Po dwóch rekordowych rekrutacjach do szkół średnich w naszym powiecie wygląda na to, że w tym razem młodzi mieszkańcy powiatu nie powinni mieć problemu z dostaniem się na wybrany kierunek. Miejsc nie zabraknie, choć będzie ich mniej. W tym roku ósme klasy w powiecie szczycieńskim skończy niespełna 300 uczniów.



- Mamy zdecydowanie mniejszą liczbę absolwentów szkół podstawowych. Wynika to z faktu, że w poprzednich latach szkoły kończyli uczniowie dwóch roczników – wyjaśnia Iwona Chełchowska, naczelnik wydziału edukacji szczycieńskiego starostwa.

 

Zmniejszenie liczby potencjalnych uczniów spowodowało, że szczycieńskie szkoły średnie mocno okroiły ofertę kształcenia. W Zespole Szkół nr 3 uczniowie mają do wyboru tylko dwa kierunki – lingwistyczno-turystyczny i psychologiczny.

 

W Zespole Szkół nr 1 ruszają dwie klasy – technik logistyk i technik informatyk oraz dwie klasy branżowe – operator obrabiarek skrawających oraz klasa wielozawodowa. Nieco bogatszą ofertę ma ZS nr 2. Papiery można złożyć tam do Liceum Ogólnokształcącego o profilu edukacja dietetyczna lub kosmetologia i wizaż. Do wyboru są również takie kierunki jak technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik i kelner.


Reklama

 

Choć absolwenci podstawówek pomieściliby się w trzech szczycieńskich zespołach, to nie wszyscy chcą z tego skorzystać.

 

- Ja decyduję się na naukę w Olsztynie, bo tam znalazłam interesujące mnie kierunki artystyczne – mówi Hania. - W przyszłości planuję iść na studia inżynierskie, ważne są więc dla mnie rozszerzenia przedmiotów, zwłaszcza z matematyki i fizyki, w tym naborze takie znalazłem w Olsztynie – dodaje Maciej.

 

W ciągu ostatnich kilku lat oferta szkół średnich nie zmieniała się szczególnie.

 

- Wynika to z zapotrzebowania rynku pracy, a także zaplecza w placówkach – wyjaśnia naczelnik Chełchowska. - Nie planujemy nowych kierunków w szkołach. Te oferowane cieszą się dużym zainteresowaniem – twierdzi.

Reklama

 

To zainteresowanie obejmuje np. utworzone trzy lata temu w ZS nr 1 technikum logistyczne.

 

- Każdego roku mamy więcej chętnych niż miejsc – mówi Joanna Andrzejewska, dyrektor szkoły. - W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na utworzenie dwóch klas o tym profilu.

 

Uruchomienie nowych kierunków jest rozważane, ale nie takie łatwe, zwłaszcza gdy brakuje kadry, z czym szkoły mierzą się na co dzień.

 

- Wymaga skoordynowania wielu czynników – tłumaczy dyrektor Andrzejewska. - Najważniejsze jest pozyskanie nauczycieli specjalistów z danego zakresu.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama