Po dwóch rekordowych rekrutacjach do szkół średnich w naszym powiecie wygląda na to, że w tym razem młodzi mieszkańcy powiatu nie powinni mieć problemu z dostaniem się na wybrany kierunek. Miejsc nie zabraknie, choć będzie ich mniej. W tym roku ósme klasy w powiecie szczycieńskim skończy niespełna 300 uczniów.
- Mamy zdecydowanie mniejszą liczbę absolwentów szkół podstawowych. Wynika to z faktu, że w poprzednich latach szkoły kończyli uczniowie dwóch roczników – wyjaśnia Iwona Chełchowska, naczelnik wydziału edukacji szczycieńskiego starostwa.
Zmniejszenie liczby potencjalnych uczniów spowodowało, że szczycieńskie szkoły średnie mocno okroiły ofertę kształcenia. W Zespole Szkół nr 3 uczniowie mają do wyboru tylko dwa kierunki – lingwistyczno-turystyczny i psychologiczny.
W Zespole Szkół nr 1 ruszają dwie klasy – technik logistyk i technik informatyk oraz dwie klasy branżowe – operator obrabiarek skrawających oraz klasa wielozawodowa. Nieco bogatszą ofertę ma ZS nr 2. Papiery można złożyć tam do Liceum Ogólnokształcącego o profilu edukacja dietetyczna lub kosmetologia i wizaż. Do wyboru są również takie kierunki jak technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik i kelner.
Choć absolwenci podstawówek pomieściliby się w trzech szczycieńskich zespołach, to nie wszyscy chcą z tego skorzystać.
- Ja decyduję się na naukę w Olsztynie, bo tam znalazłam interesujące mnie kierunki artystyczne – mówi Hania. - W przyszłości planuję iść na studia inżynierskie, ważne są więc dla mnie rozszerzenia przedmiotów, zwłaszcza z matematyki i fizyki, w tym naborze takie znalazłem w Olsztynie – dodaje Maciej.
W ciągu ostatnich kilku lat oferta szkół średnich nie zmieniała się szczególnie.
- Wynika to z zapotrzebowania rynku pracy, a także zaplecza w placówkach – wyjaśnia naczelnik Chełchowska. - Nie planujemy nowych kierunków w szkołach. Te oferowane cieszą się dużym zainteresowaniem – twierdzi.
To zainteresowanie obejmuje np. utworzone trzy lata temu w ZS nr 1 technikum logistyczne.
- Każdego roku mamy więcej chętnych niż miejsc – mówi Joanna Andrzejewska, dyrektor szkoły. - W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na utworzenie dwóch klas o tym profilu.
Uruchomienie nowych kierunków jest rozważane, ale nie takie łatwe, zwłaszcza gdy brakuje kadry, z czym szkoły mierzą się na co dzień.
- Wymaga skoordynowania wielu czynników – tłumaczy dyrektor Andrzejewska. - Najważniejsze jest pozyskanie nauczycieli specjalistów z danego zakresu.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48