Radosław Jasiński, dr nauk prawnych o specjalizacji kryminologia, adiunkt, wykładowca w szczycieńskiej Akademii Policji, znany jest również jako trener piłkarski. Posiada licencję UEFA B. Z futbolówką związany jest od czwartego roku życia. To jego wielka pasja, z którą nie rozstał się pomimo poważnej kontuzji. Ma ciągły głód wiedzy trenerskiej i uważa, że w piłce najważniejszy jest rozwój, a niekoniecznie zwycięstwo.
Bardzo w pasji do piłki nożnej wspierali go rodzice i dziadkowie, którzy wiernie mu kibicowali. Od najmłodszych lat kopał piłkę.
– Zacząłem grać w wieku czterech lat – mówi. — Swoją przygodę rozpocząłem w MKS Szczytno, w którym najwięcej piłkarskich umiejętności zdobyłem trenując pod okiem Krzysztofa Rudzkiego, Mirosława Kacaka i Mirosława Kowalskiego. To właśnie w ich zespołach rozegrałem spotkania, które przyczyniły się do mojego rozwoju sportowego, lepszego rozumienia gry oraz zdobycia cennego doświadczenia na boisku, m.in. na poziomie wojewódzkim, czy w dawnej 4. lidze.
Wyjazd na studia do Gdańska pozwolił mu swoją piłkarską drogę związać jeszcze na kilka miesięcy z Gedanią Gdańsk. Los miał na niego jednak swój plan — Jedynym sposobem na to, by zostać w piłce po kontuzji było rozpoczęcie drogi trenerskiej – zdradza.
Ta splotła się z fascynacją kryminologią, dla której rozpoczął studia w Wyższej Szkole Policji i powrócił do Szczytna, angażując się w działalność sportową. Najpierw jako trener asystent, a aktualnie jako pierwszy trener i trener koordynator realizuje swoją pasję już od 12 lat. W tej przestrzeni odnalazł się doskonale. Dzisiaj pracuje z dziećmi i młodzieżą w Akademii Sportu Masuria Szczytno.
Jego filozofia opiera się na nieustannym rozwoju, analitycznym podejściu do każdej sytuacji oraz przykładaniu ogromnej wagi do spraw boiskowych i okołoboiskowych takich jak: organizacja pracy, analiza zmęczenia zawodników czy żywienie. Bez 100-procentowego zaangażowania całego środowiska młodego piłkarza trudno w dzisiejszych czasach osiągnąć sukces.
– Nie każda wygrana oznacza postęp. Piłka nożna to wyjątkowy, zespołowy sport, w którym największą wartością jest zawodnik. Wzajemna motywacja, współpraca i wsparcie, również poza boiskiem, to klucz do sukcesu – podkreśla. Dla trenera Radka ważny jest każdy zawodnik – dlatego na boisku szansę gry otrzymują wszyscy.
– Oczywiście mamy młodych piłkarzy o wyjątkowych umiejętnościach, ale są też tacy, którzy rozwinęli się dopiero po kilku miesiącach pracy lub po kilkunastu rozegranych meczach – wyjaśnia. – Tylko dając zawodnikom możliwość rywalizacji na boisku, możemy w pełni realizować założenia planu szkoleniowego, który obejmuje zarówno aspekty techniczne, taktyczne, jak i mentalne. Regularna gra w warunkach meczowych pozwala doskonalić umiejętności indywidualne, a także rozwijać inteligencję boiskową przez podejmowanie odpowiednich decyzji i dostosowywanie się do dynamicznych sytuacji. Dodatkowo, rywalizacja sprzyja kształtowaniu cech motorycznych oraz budowaniu odporności psychicznej, pewności siebie i umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Wprowadzając zawodników w realne sytuacje meczowe, przygotowujemy ich nie tylko do skutecznego działania na boisku, ale także do efektywnej współpracy w zespole.
Radek Jasiński otwarcie przyznaje, że takie podejście może czasem skutkować porażką – choć tylko taką na punkty. Podkreśla jednak, że nawet jeśli nie zawsze udaje się wygrać, to kluczowe jest rozwijanie indywidualne zawodników.
- Rozumiem, że nie zawsze taki stan rzeczy przez wszystkich sympatyków czy samych zawodników jest od razu akceptowany, jednak to właśnie dzięki odpowiedniemu wyciąganiu wniosków, chęci rozwoju i uczeniu się na własnych błędach w przyszłości potrafią oni lepiej rozumieć grę, współpracować na poszczególnych pozycjach czy odnaleźć się w nowym zespole.Warto podkreślić, że w Akademii Sportu Masuria pracujemy nad własnym DNA, nad tym, jak chcemy grać i jakich piłkarzy wychować, stale pracujemy nad formami otwartej komunikacji czy zasadami współpracy, także poza boiskiem.
Zawodnikom jasno tłumaczę, że choć zwycięstwo jest przyjemne i oczywiście do niego dążymy, to nie zawsze jest kluczowe dla naszego rozwoju jako sportowców. Najważniejsze jest, aby najpierw zbudować solidne piłkarskie podstawy w rozwoju indywidualnym, a na tym dopiero zbuduje się silny zespół. Jest to długotrwały i czasochłonny proces, jednak widzę, że takie podejście przynosi odpowiednie efekty – wyjaśnia.
Umiejętności piłkarskie to jedno, bo drugim ważnym elementem jest wiara piłkarzy w siebie i swoją drużynę. Taki stan nie zawsze jest łatwo uzyskać.
- Już z najmłodszymi zawodnikami trzeba pracować tak, aby ich wzmacniać. Zależy nam, by nawet drobne niepowodzenia ich nie zniechęcały. Z jednej strony pracujemy nad umiejętnościami piłkarskimi, motoryką czy taktyką, z drugiej zaś musimy podejść do tematu z uwzględnieniem elementów psychologicznych – dodaje. - Tego jako trenerzy też się uczymy.
A Radek Jasiński uczy się od najlepszych.
W styczniu 2025 roku, wraz z trenerem Krzysztofem Orłowskim, uczestniczył w stażu trenerskim w Akademii RKS Raków Częstochowa. Była to wyjątkowa okazja do obserwacji i wymiany doświadczeń z trenerami, którzy na co dzień zajmują się szkoleniem dzieci i młodzieży, a także drużyn juniorskich występujących na poziomie Centralnej Ligi Juniorów.
– To dla nas ogromne wyróżnienie móc uczyć się od doświadczonych trenerów i specjalistów, zgłębiać tajniki pracy z zawodnikami i obserwować, jak profesjonalizm łączy się z prawdziwą pasją do piłki nożnej – podkreśla.
Doświadczenie trenerskie zbierał już na innych kilkunastodniowych stażach trenerskich m.in. w KKS Lech Poznań, ZKS Olimpia Elbląg czy Akademia Sportu Stomil Olsztyn. Jak zapewnia – czas spędzony w Rakowie to prawdziwa szkoła – zarówno pod względem warsztatu trenerskiego, organizacji systemu szkolenia, jak i psychologii sportu.
- Z każdym dniem zdobywaliśmy nowe umiejętności, które na pewno będą miały ogromne znaczenie w dalszej pracy w naszej szczycieńskiej Akademii – zapewnia. - W A.S. Masuria stawiamy na rozwój trenerów, bo tylko w taki sposób jeszcze skuteczniej możemy rozwijać potencjał sportowy zawodniczek i zawodników. W planach mamy odbyć staż w kolejnych dwóch dużych ośrodkach piłkarskich, ale nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów. O skuteczności naszej kadry trenerskiej mogą świadczyć sukcesy indywidualne zawodników, którzy są zauważani przez coraz większe kluby w Polsce.
Trener Radek Jasiński ma 30 lat. Urodził się w Olsztynie, a od dziecka związany jest ze Szczytnem.
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25